Stelmet upiększa ogrody i ekologicznie ogrzewa

29 Październik 2014
W 1985 r. o grillowaniu jeszcze się nikomu nie śniło, a na talerze podczas ogrodowych biesiad wjeżdżały raki z wrzątku zamiast karkówki. Nic nie zwiastowało rewolucji w drewnianej architekturze ogrodowej, ale już wtedy Stelmet, dziś największy w branży producent w Europie, stawiał pierwsze kroki.

Początki były skromne: 15 osób pracujących przy produkcji drewnianych elementów w wynajętym obiekcie w Ochli pod Zieloną Górą. Przygoda Stelmetu z asortymentem ogrodniczym rozpoczęła się od produkcji palisad - maleńkich płotków do odgrodzenia np. rabatek z kwiatami. Później doszły pergole, płoty, altany i wiele innych.

- Przełomem w rozwoju przedsiębiorstwa była budowa zakładu w Jeleniowie w 1990 r., dokąd przeniesiono siedzibę firmy. Rok później Stelmet kupił tartak w Starym Kisielinie. Lata 90. to okres intensywnego poszerzania asortymentu i kręgu odbiorców. Od początku firma stawiała na eksport. Już w 1987 r. sprzedawała swoje produkty do Szwecji i Niemiec - opowiada Stanisław Bieńkowski, założyciel i prezes Stelmetu.

Drewniana rewolucja

W 2000 r. Stelmet zdecydował się na kolejną dużą inwestycję - zakup upadającego zakładu Zielonogórskiej Fabryki Zefam w Lubięcinie, chwilę później zakładu w Kowarach i tartaku w Jeleniej Górze. Nowe bazy produkcyjne pozwoliły nie tylko polepszyć proces suszenia drewna, ale i postawić na produkcję elementów drewnianych lepszej jakości, m.in. ze świerku. Jednocześnie zakład w Jeleniowie wzbogacił się o w pełni automatyczną linię do przecierania drewna niemieckiej firmy SAB. To była pierwsza w Polsce linia, która potrafiła z drewnianego bala wyciąć dowolny kształt.

Na stronie zielonagora.gazeta. pl znajdziecie dwie specjalne platformy do głosowania dotyczące: firm, które powstały w ostatnim ćwierćwieczu i takich, które przetrwały trudny okres transformacji. Przemyślcie swój głos dokładnie - możecie oddać go tylko raz! Jedną z kandydatur możecie też poprzeć, wysyłając e-mail na adres: zielonogorska_firma_25@zielona.agora.pl o tytule "Zielonogórska Firma 25-lecia". Wiadomość musi zawierać nazwę firmy/nazwisko i kategorię, a także imię i nazwisko głosującego. Trzeci sposób to kupon drukowany co środę i piątek w zielonogórskiej "Wyborczej". Wycięty kupon z odręcznie podkreśloną nazwą firmy wystarczy przekazać redakcji: osobiście lub pocztą. Kupon znajdziecie w środę i piątek w "Gazecie Wyborczej".
I uwaga! Redakcja uzna za nieważne głosy, które będą wysłane kilka razy przez tego samego Czytelnika lub z tego samego adresu e-mail.
Głosować mozna do 31 października

Dokładnie siedem lat później ruszyła budowa nowego zakładu w Zielonogórskiej Strefie Aktywności Gospodarczej (popularny "Spalony Las"). W nowym zakładzie stopniowo rozpoczęto produkcję znacznej gamy galanterii ogrodowej i domki z drewna o powierzchni do 30 m kw. Rok później obok nowej fabryki powstał zakład produkcji pelletu - ekologicznego paliwa wytwarzanego z wiór i trocin, czyli pozostałości obróbki drewna.

Rocznie Stelmet produkuje blisko 100 tys. ton pelletu. Prezes Bieńkowski szybko wylicza, że stanowi to tylko 15 proc. całej produkcji Stelmetu, a aż 20 proc. produkcji krajowej. - Tylko w ub. roku z naszych zakładów wyjechało ok. 12 tys. tirów z towarem - mówi.

Ogród na eksport

Dziś Stelmet jest największym w Polsce i największym w Europie producentem drewnianej architektury ogrodowej. Wyroby, a jest ich w asortymencie ponad 800, przeznaczone są do grodzenia, wyposażenia i dekoracji ogrodów, działek, tarasów, parków i miejsc rekreacyjnych. Możemy je kupić m.in. w Bricomarche czy Leroy Merlin. Zdecydowana większość, bo aż 98 proc. trafia do rąk konsumentów poza granicami Polski, głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Firma zatrudnia ok. 1,2 tys. osób. Każdego roku Stelmet wprowadza na rynki kilka nowych wzorów.

Przyszłość nad Odrą, Wisłą i Tamizą

Stelmet ciągle się rozwija. 31 października podpisze umowę zakupu zakładu produkcyjno-handlowego w Wielkiej Brytanii. Firma istnieje na rynku brytyjskim od 140 lat. Zatrudnia ok. 400 osób.

W czerwcu Stelmet kupił też blisko 30 ha gruntów i uzyskał pozwolenie na prowadzenie działalności w strefie ekonomicznej w Grudziądzu. - Fabryka to unowocześnione lustro z ul. Gorzowskiej w Zielonej Górze. Budowa ruszy w przyszłym roku. Właśnie rozpoczął się proces projektowania i wyboru wykonawcy. W perspektywie kilku lat zatrudnienie znajdzie ok. 600 osób - dodaje prezes Bieńkowski. Wyroby z Grudziądza będą eksportowane głównie do krajów Unii Europejskiej.

Ale Stelmet nie zajmuje się wyłącznie obróbką drewna. Sponsoruje trzy najpopularniejsze drużyny ligowe w mieście - pomaga żużlowcom, koszykarzom i piłkarzom. - Drewniakami nie jesteśmy, na pewno nie w sporcie - żartuje prezes.
Od czterech lat Stelmet jest też właścicielem Regionalnej Telewizji Lubuskiej, której sygnał dociera do mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

Agata Źrałko
"Gazeta Wyborcza"
 

Artykuły powiązane: 

Max Elektronik i jego wszystkie podatki i biblioteki

Zielonogórscy programiści z Max Elektronik projektują e-Podatki. Przetarg wart 300 milionów, był jednym z największych w kraju. - Stworzyliśmy firmę z kreatywnymi ludźmi o nieprzeciętnych kompetencjach - opowiada Adam Jeske, prezes Max Elektronik.

Wybierz Zielonogórską Firmę 25-lecia

„Gazeta Wyborcza” wspólnie z prezydentem miasta Januszem Kubickim organizuje plebiscyt Zielonogórska Firma 25-lecia. Zachęcamy do udziału w głosowaniu.

Kim jest król butów? Na pewno zielonogórzaninem

Na butach znał się od dziecka, potem doszła pasja internetowa. Na studiach złożył to w całość. - Pukali się w głowę. Przecież buta trzeba przymierzyć, a to nieprawda - mówi Marcin Grzymkowski, 30-latek z Zielonej Góry, właściciel największego obuwniczego sklepu internetowego w Polsce.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki