2:0. Radni powiatowi za połączeniem

8 Lipiec 2014
- Już jest wójt Zalewski, prezydent Kubicki i starosta Plechan. Proszę państwa, za moment przejdziemy do historii – tak Edmund Łazicki rozpoczął wtorkową sesję rady powiatu ziemskiego.

W samo południe spotkali się radni powiatu ziemskiego. Za oknami ponad 35 stopni, wewnątrz przyjemny chłód. Sala nr 208 w budynku starostwa ledwie pomieściła radnych i gości. Tłum dziennikarzy zajmował każdą wolną przestrzeń. – Takiego najazdu mediów jeszcze tu nie przeżywaliśmy – żartowali radni między sobą. 

- Już jest wójt Zalewski, prezydent Kubicki i starosta Plechan. Proszę państwa, za moment przejdziemy do historii – tak Edmund Łazicki, przewodniczący rady, rozpoczął wtorkową sesję rady powiatu.

- Zanim opowiemy się „za” lub „przeciw” połączeniu miasta i gminą, wysłuchajmy prezydenta Zielonej Góry – zaproponował Łazicki.

Janusz Kubicki od razu przeszedł do rzeczy:- Wszystkie wasze propozycje zostały przyjęte przez miejskich radnych. Dostałem nawet reprymendę, że ustępstwa na rzecz powiatu były zbyt duże. Ale to nie były ustępstwa, tylko rzetelny i dobry kompromis zawarty pomiędzy bratnimi powiatami: grodzkim i ziemskim. Kością niezgody był most w Cigacicach, ale ostatecznie miasto postanowiło przejąć ten most na własność ze względu na jego strategiczne znaczenie komunikacyjne dla naszych mieszkańców. Docelowo oba nasze powiaty będą musiały połączyć siły. To tylko kwestia czasu, demografia nas do tego zmusi. Stąd nasze koncesje na rzecz powiatu nie postrzegam jako ustępstw, tylko jako inwestycję w przyszłość. Wspólną przyszłość – dodał Kubicki.

Wójt Mariusz Zalewski, pytany o chęć zabrania głosu, grzecznie odmówił.

Edmund Łazicki na gorąco skomentował wystąpienie prezydenta:- To bardzo dobrze, że zdołaliśmy się porozumieć. Daliśmy dobry przykład innym samorządom, że można wypracować dobry kompromis. Zgadzam się też z prezydencką opinią na temat nieuchronnego łączenia powiatów. Dziś robimy w tym kierunku pierwszy, ważny krok – zakończył Łazicki.

Od tego momentu program sesji nabrał dużego tempa. Radni najpierw jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o przekazaniu miastu muzeum w Świdnicy i Drzonowie oraz drogi prowadzącej do mostu w Cigacicach i sam most. Druga uchwała, przyjęta przy jednym głosie sprzeciwu (radnej Jadwigi Oziemkowskiej z Zawady), pozytywnie zaopiniowała projekt połączenia miasta i gminy.

- Dziękuję za pozytywną opinię. Wspólnie tworzymy historię nie tylko regionu, ale także Polski. Bo to nam się udało, jako pierwszym, znaleźć zgodną formułę połączeniową. Wspólnie rozplątaliśmy węzeł sprzecznych interesów. Raz jeszcze dziękuję.

(pm)

Artykuły powiązane: 

1:0. Miejscy radni za połączeniem

Trwa połączeniowy maraton. Podczas trzech sesji radni miejscy, powiatowi i gminni będą decydować za połączeniem miasta z gminą. O 9.15 pierwsi zaczęli miejscy radni. Bez problemów przyjęli wszystkie niezbędne uchwały.

Rząd czeka! Dlatego radni głosują we wtorek

- Oczekuję zgodnego poparcia połączenia ze strony radnych miasta, gminy i powiatu. Nie wyobrażam sobie, aby któryś z radnych zechciał zignorować wolę mieszkańców – oświadczył prezydent Janusz Kubicki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.