Strażacy z Kisielina poświęcili garaż

4 Maj 2015
Tym razem miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w Starym Kisielinie. W sobotę ponad setka strażaków ochotników zameldowała się pod miejscową remizą.

Było co świętować, bo kisielińscy ochotnicy obchodzą jubileusz swojej działalności i przy okazji uroczyście poświęcili nowy garaż powstały m.in. dzięki pieniądzom z Funduszu Integracyjnego.

- Nasza jednostka powstała w 1945 r. – przypomniał historię wiceprezes OSP w Starym Kisielinie Zenon Rabęda. - Początkowo jednostka dysponowała beczkowozem i ręczną sikawką, do której obsługi, oprócz ośmiu ludzi, potrzebne były konie, użyczali ich miejscowi gospodarze. Pierwszy zarząd tworzyli: Antoni Smaruj, Ignacy Kaczmarek, Stanisław Przybyłek, Walerian Konieczny i Ignacy Walachowski.

Dzisiaj ochotnicy maja do dyspozycji dwa nowoczesne samochody bojowe, w tym mercedesem prosto z fabryki. – Pracujecie bardzo dobrze. Cieszę się, że macie dobry sprzęt i lepsze warunki do służby. Gratuluję – komentował prezydent Janusz Kubicki, który wystąpił w mundurze strażaka (jest członkiem OSP w Starym Kisielinie).

- Przed połączeniem było wiele obaw. Widać, że nie miały one sensu, a strażacy mają się dobrze – stwierdził Ireneusz Nijaki, który prowadził uroczystości. Strażacy otrzymali wiele pamiątek i odznaczeń. Życzeń i prezentów nie było końca.

- Życzę wam, żeby powrotów z akcji było tyle samo co wyjazdów – podsumował Edward Fedko, szef OSP w województwie.

Przy okazji nowy wóz strażacki otrzymał imię Józek. Chociaż bardziej powinno być „Józki”, bo w ten sposób strażacy uczcili dwóch zasłużonych strażaków – Józefa Skorupę i Józefa Smaruja. O odsłonięcie napisu na mercedesie poproszono wdowy: Jadwigę Skorupę i Marię Smaruj.

(tc)

 

Artykuły powiązane: 

Stary Kisielin. Strażacy działają tutaj od 70 lat

W sobotę strażacy ze Starego Kisielina będą świętować 70-lecie istnienia swojej jednostki. – Mój ojciec był w niej od 1945 r. – wspomina Ireneusz Nijaki, który będzie prowadził sobotnie, rocznicowe uroczystości.

Strażacy mają nowy garaż i swoje święto

- Zapraszam do Starego Kisielina. Mamy co świętować. Nasze OSP działa już od 70 lat. W sobotę otworzymy i poświęcimy nowy garaż, w którym stał będzie strażacki mercedes – mówi Zenon Rabęda, wiceprezes miejscowej jednostki ochotników.