Strażacy z Kisielina poświęcili garaż

4 Maj 2015
Tym razem miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w Starym Kisielinie. W sobotę ponad setka strażaków ochotników zameldowała się pod miejscową remizą.

Było co świętować, bo kisielińscy ochotnicy obchodzą jubileusz swojej działalności i przy okazji uroczyście poświęcili nowy garaż powstały m.in. dzięki pieniądzom z Funduszu Integracyjnego.

- Nasza jednostka powstała w 1945 r. – przypomniał historię wiceprezes OSP w Starym Kisielinie Zenon Rabęda. - Początkowo jednostka dysponowała beczkowozem i ręczną sikawką, do której obsługi, oprócz ośmiu ludzi, potrzebne były konie, użyczali ich miejscowi gospodarze. Pierwszy zarząd tworzyli: Antoni Smaruj, Ignacy Kaczmarek, Stanisław Przybyłek, Walerian Konieczny i Ignacy Walachowski.

Dzisiaj ochotnicy maja do dyspozycji dwa nowoczesne samochody bojowe, w tym mercedesem prosto z fabryki. – Pracujecie bardzo dobrze. Cieszę się, że macie dobry sprzęt i lepsze warunki do służby. Gratuluję – komentował prezydent Janusz Kubicki, który wystąpił w mundurze strażaka (jest członkiem OSP w Starym Kisielinie).

- Przed połączeniem było wiele obaw. Widać, że nie miały one sensu, a strażacy mają się dobrze – stwierdził Ireneusz Nijaki, który prowadził uroczystości. Strażacy otrzymali wiele pamiątek i odznaczeń. Życzeń i prezentów nie było końca.

- Życzę wam, żeby powrotów z akcji było tyle samo co wyjazdów – podsumował Edward Fedko, szef OSP w województwie.

Przy okazji nowy wóz strażacki otrzymał imię Józek. Chociaż bardziej powinno być „Józki”, bo w ten sposób strażacy uczcili dwóch zasłużonych strażaków – Józefa Skorupę i Józefa Smaruja. O odsłonięcie napisu na mercedesie poproszono wdowy: Jadwigę Skorupę i Marię Smaruj.

(tc)

 

Artykuły powiązane: 

Stary Kisielin. Strażacy działają tutaj od 70 lat

W sobotę strażacy ze Starego Kisielina będą świętować 70-lecie istnienia swojej jednostki. – Mój ojciec był w niej od 1945 r. – wspomina Ireneusz Nijaki, który będzie prowadził sobotnie, rocznicowe uroczystości.

Strażacy mają nowy garaż i swoje święto

- Zapraszam do Starego Kisielina. Mamy co świętować. Nasze OSP działa już od 70 lat. W sobotę otworzymy i poświęcimy nowy garaż, w którym stał będzie strażacki mercedes – mówi Zenon Rabęda, wiceprezes miejscowej jednostki ochotników.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki