Strażacy mają nowy garaż i swoje święto

1 Maj 2015
- Zapraszam do Starego Kisielina. Mamy co świętować. Nasze OSP działa już od 70 lat. W sobotę otworzymy i poświęcimy nowy garaż, w którym stał będzie strażacki mercedes – mówi Zenon Rabęda, wiceprezes miejscowej jednostki ochotników.

Co roku strażacy ochotnicy obchodzili w gminie swoje święto. Za każdym razem w innej miejscowości. Chociaż gminy już nie ma, to strażacy działają i nadal obchodzą swoje święto. Tym razem miejskie obchody Dnia Strażaka odbędą się w Starym Kisielinie.

- Jednostka powstała w tym sołectwie w 1945 r. Połączyliśmy jubileusz z otwarciem nowego garażu – tłumaczy komendant miejski ochrony przeciwpożarowej Jan Rusak, który w magistracie odpowiada za funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Takich jednostek jest siedem.

- 70 lat działa też jednostka w Zawadzie. Co z nimi? – pytam komendanta.

- Zgadza się. W tym roku świętujemy w Starym Kisielinie, a w przyszłym roku zorganizujemy święto w Zawadzie – proponuje J. Rusak.

Zaglądamy do remizy w Starym Kisielinie. Wielki garaż pachnie jeszcze nowością. Był potrzebny, bo od dwóch lat kisielińscy ochotnicy mają do dyspozycji istne cacko – bojowego mercedesa.

- Przyjechał do nas prosto z fabryki. Nawet zawodowi strażacy nam go zazdroszczą. Świetny samochód. Bardzo nowoczesny i wygodny. Zabiera 4.500 litrów wody – opowiada naczelnik jednostki Grzegorz Kasperski. Na razie pojazd stoi w starym garażu, a drugi samochód – jelcz, w stodole u jednego z sąsiadów. Strażacy mają co prawda jeszcze jeden garaż, ale powstał on w 1974 r. gdy jednostka dostała do dyspozycji nowego żuka.

- Nie mieliśmy odpowiedniego pomieszczenia dla mercedesa. Na szczęście strażacy mają duże poważanie w Starym Kisielinie, więc mieszkańcy zadecydowali, że pieniądze z Funduszu Integracyjnego przeznaczą na budowę garażu. Inwestycję wsparło miasto i teraz wszystko jest już gotowe – dodaje wiceprezes Rabęda.

Jednak mercedes stoi nadal w starym garażu. Jeszcze przez kilka dni nie można wjeżdżać do nowego budynku, bo beton musi mieć czas na związanie się.

Tymczasem strażacy szykują sprzęt na sobotni przemarsz. W garażu stoi przyczepka z zabytkową armatką strażacką.

- Zbieramy się koło stacji kolejowej i później przejedziemy przez wieś. Zaprezentujemy różne pojazdy, podobne do tych, które kiedyś tu służyły – zdradza naczelnik Kasperski.

- Ona też pojedzie? – pytam pokazując na stojącą przed remizą konną sikawkę.

- Jest na chodzie. Jak naczelnik brał ślub, to mógł sprawdzić – śmieje się ochotnik Zdzisław Ludwiczak.

Strażacy czasami wynajmują remizę, by zorganizować w niej rodzinne uroczystości. G. Kasperski miał tu swoje wesele. Koledzy zorganizowali mu niespodziankę. Gdy nowożeńcy podjechali pod remizę, przed drzwiami płonął ogień. Pan młody w garść dostał sikawkę i musiał się wykazać.

- Dał sobie radę. Nie musiał pompować, bo sprzęt obsługiwało czterech kolegów. Jakby co, mogła mu pomóc żona – śmieje się Z. Ludwiczak.

Bo żona naczelnika, Sylwia, też jest ochotniczką. Strażakiem był jego dziadek, ojciec, brat i siostra. Sam G. Kasperski jest zawodowym strażakiem, podobnie jak ośmiu kolegów z remizy.

OSP w Starym Kisielinie liczy 65 członków. Jednym z nich, od lutego, jest prezydent Janusz Kubicki (legitymacja nr 69). W akcjach gaśniczych udział bierze 26 ochotników, którzy mają odpowiednie uprawnienia.

Do tego dochodzi 20 osób w młodzieżowej drużynie pożarniczej, którą trenuje Maksymilian Koperski, zastępca komendanta miejskiego PSP.

Strażacy ze Starego Kisielina działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Byli jednymi z pierwszych, którzy dotarli na os. Pomorskie, gdy wybuchł tam gaz. – Teraz już nikt nie odróżni ochotnika od zawodowego strażaka. Mają podobne wyposażenie i umiejętności – mówi z dumą Z. Rabęda.

(tc)


Miejskie obchody
Dnia Strażaka

Sobota, 2 maja: 15.00 - początek uroczystości, 15.10-15.25 - uroczysty przemarsz w asyście orkiestry dętej, 15.30-16.20 - msza św. w kościele w Starym Kisielinie, 16.30 - rozpoczęcie uroczystości na placu przy remizie OSP, 16.50 - otwarcie i poświęcenie nowego garażu, 17.15-17.35 - wręczenie odznaczeń na 70-lecie jednostki, 17.35-17.50 - występ orkiestry dętej OSP Czarnowo, od 18.00 - poczęstunek strażacki, 19.00-2.00 - majówka strażacka z zespołem Fever Band. 

Artykuły powiązane: 

Stary Kisielin. Strażacy działają tutaj od 70 lat

W sobotę strażacy ze Starego Kisielina będą świętować 70-lecie istnienia swojej jednostki. – Mój ojciec był w niej od 1945 r. – wspomina Ireneusz Nijaki, który będzie prowadził sobotnie, rocznicowe uroczystości.

W Starym Kisielinie rośnie remiza

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Do połowy kwietnia powinniśmy skończyć inwestycję. Pogoda nam sprzyja – cieszy się Eryk Gorbacz, kierownik budowy.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki