Racula ma już 700 lat! Świętujemy!

21 Sierpień 2015
Od dziś (piątek) Racula hucznie obchodzi urodziny. Okazja jest wyjątkowa, bo 700-lecie powstania osady zbiegło się z VIII Dniami Raculi i Świętem Dzielnicy Nowe Miasto. W bogatym programie imprezy znalazło się m.in. przedstawienie historyczne o Raculi, korowód, pokazy iluzjonisty i baaardzo dużo muzyki. Prawie do białego rana.

Scenariusz trzydniowego święta raculan gwarantuje brak nudy wszystkim mieszkańcom i przybyłym gościom. Głównym miejscem zabawy będzie, podobnie jak w ubiegłych latach, plac festynowy, przy orliku w Raculi.

Dziś, w piątek, ciekawie zapowiada się prezentacja historyczna przygotowana przez Małgorzatę Wower. Tu niespodzianka - usłyszymy specjalnie skomponowaną na tę okazję balladę o Raculi. Obejrzymy też pokaz barmański w wykonaniu mistrza świata, Bartosza Baranowskiego. Część muzyczną rozpocznie Grzegorz Hryniewicz z zespołem, który wraz ze swoim Stowarzyszeniem Warto Jest Pomagać mocno zaangażował się w zbiórkę pieniędzy dla jednej z mieszkanek Raculi.

- Dla nas jedną z ważniejszych inicjatyw jest zbiórka na rehabilitację Anety Zatwarnickiej. Pieniądze są bardzo potrzebne. Liczymy na to, że dopisze nam licytacja, z której środki również przeznaczymy na pomoc naszej mieszkance – mówi Tomasz Sroczyński z Komitetu Organizacyjnego 700-lecia Raculi.

Gwiazdą piątkowej nocy będzie krakowski zespół Grand Band. Zabawa taneczna, przy znanych i lubianych coverach, zaplanowano do 2.00.

Drugi dzień święta rozpocznie się korowodem, który wystartuje o 15.30, spod hurtowni Aqua, tuż przy zjeździe z obwodnicy „starej” Zielonej Góry. Formację będą tworzyć auta, motocykle, pojawi się też platforma. Specjalnie wyróżnienie czeka na honorowych seniorów sołectwa Racula, którzy zostaną przewiezieni na główne miejsce uroczystości.

Zdaniem organizatorów Dni Raculi, atrakcyjnie zapowiada się także pokaz bitwy rycerskiej, przygotowany przez rycerzy z Zielonej Góry i Legnicy. Nie mniej interesująco ma wypaść występ robiącego ostatnio karierę w ogólnopolskich mediach iluzjonisty. Także w sobotę przeniesiemy się w lata 70. za sprawą członków zespołu, który regularnie występował w tamtych latach, przy Domu Kultury w Raculi. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Video. Dyskoteka potrwa o godzinę dłużej, niż w piątek, i zakończy się o 3.00 nad ranem.

W niedzielę zobaczymy zespoły z Polski i Niemiec. O 15.00 rozpocznie się VII Turniej Sołectw, tym razem rywalizować będą zespoły Dzielnicy Nowe Miasto. Gwiazdą wieczoru będzie Majka Jeżowska.

W ciągu trzech dni nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla milusińskich przygotowano przejażdżki na koniach, motorach crossowych, malowanie twarzy czy zabawy na dmuchańcach.

Od kilku dni działa uliczna galeria, m.in. przy ul. Głogowskiej. Na płotach i murach zawisły duże fotografie z dawnymi budynkami w Raculi. Galeria wzbudza spore zainteresowanie przechodniów.

- Pomysł na oryginalną, wciągającą mieszkańców prezentację wypalił, choć nie udało się nam odnaleźć oryginalnych fotografii z epoki dla każdego istniejącego do dziś budynku - tłumaczy T. Sroczyński.

(kg)

VIII DNI RACULI 2015 * 700-LECIE RACULI * ŚWIĘTO DZIELNICY NOWE MIASTO

(miejsce - plac przy Orliku w Raculi, ul. Witosa)

PIĄTEK, 21 sierpnia
* 17.00 - przekazanie kluczy mieszkańcom Raculi
* 17.05 - prezentacja historyczna - legendy i fakty (Małgorzata Wower)
* 17.30 – prezentacja wojskowego sprzętu; podchody; poszukiwanie kamienia węgielnego pod budowę ronda w Raculi
* 18.00 - pokaz strażacki
* 18.30 - występ dzieci i młodzieży z Klubu Karate Nidan
* 19.00 - pokaz modeli latających; występ lokalnych zespołów dziecięcych
* 19.30 - występ zespołu działającego przy Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich Raculanka
* 20.00 - występ Grzegorza Hryniewicza z zespołem (Stowarzyszenie Warto jest Pomagać)
* 20.30 - pokaz barmański – mistrz świata Bartosz Baranowski
* 21.00-2.00 - zabawa taneczna z gwiazdą wieczoru - zespół Grand Band z Krakowa

SOBOTA, 22 sierpnia
* 15.30 - uroczysty korowód
* 16.00 - rozpoczęcie drugiego dnia
* 16.00 - klaun Bodzio
* 17.00 - bitwa rycerska
* 17.30 - grupa wysokościowa straży pożarnej
* 17.50 - grupa Tabasco Break Rebels
* 18.10 - występ mistrzowskiej pary tanecznej - Zuzanna Sieja i Wojciech Sobociński
* 18.30 - pokaz iluzjonisty
* 19.00 - występ zespołu muzycznego działającego przy domu kultury w latach 70. - Mirosław Bombik, Roman Gabryś, Danuta Maciejewska (Stec) oraz gościnnie Leszek Jastrubczak i Ryszard Zembrzuski
* 19.40 - podziękowanie dla sponsorów, licytacja i losowanie nagród
* 20.30 - gwiazda wieczoru - zespół Video
* 22.00 - pokaz sztucznych ogni
* 22.10–3.00 - dyskoteka

NIEDZIELA, 23 sierpnia
DZIEŃ DZIELNICY NOWE MIASTO
* 13.00 - msza św. za mieszkańców Zielonej Góry i przybyłych gości
* 14.00-18.00 - występy lokalnych zespołów z Polski i Niemiec
* 14.00-18.00 - gry i zabawy dla dzieci
* 15.00-18.00 - VII Turniej Sołectw z Dzielnicy Nowe Miasto
* 18.00 - gwiazda wieczoru - Majka Jeżowska
* 19.30 - występ lokalnych zespołów

JAK DOJECHAĆ, GDZIE PARKOWAĆ?
Na Święto Dzielnicy Nowe Miasto i 700-lecie Raculi dojedziemy darmowym autobusem MZK, linia nr 30.

Na plac festynowy nie dostaniemy się samochodem. Zostawić auto będzie można na placu po starym tartaku, przy ul. Głogowskiej, skąd ul. Saperską, położoną po drugiej stronie drogi, łatwo będzie można przejść na plac festynowy. Drugi parking to dawny plac festynowy, za izbą wytrzeźwień. W rezerwie przygotowano trzecie miejsce parkingowe, przy poczcie. Ulice: Św. Mikołaja, Polna i Saperska, na czas festynów, będą otwarte jedynie dla mieszkańców tych ulic.

Artykuły powiązane: 

Koszulka na pamiątkę

W czasie festynu w Raculi można będzie zaspokoić kolekcjonerskie pasje. Będą pamiątkowe kubeczki i koszulki.

Racula – dostojna jubilatka

Racula pojawia się w kronikach w 1315 r., jako Larenwalde, przekształcona w XV w. na Lawaldau. Ponad 400 lat jej właścicielami była rodzina von Unruh.