Zgrzyt na obwodnicy - tory odetną Rogowskich od świata

17 luty 2013
PKP Polskie Linie Kolejowe chcą zamknąć przejazd kolejowy w sąsiedztwie nowo wybudowanego wiaduktu na obwodnicy kisielińskiej. W wyniku tego rodzina Rogowskich z Nowego Kisielina będzie odcięta od wioski.

Sprawę poruszano na zebraniu wiejskim w Nowym Kisielinie. O rodzinę upomniał się miejscowy proboszcz ks. dr Andrzej Brenk. Rogowscy mieszkają w domu tuż za torami (przy ul. Kolejowej 2) i jedyny kontakt z wioską mają za pośrednictwem przejazdu kolejowego przy domu. W drugą stronę mogą dostać się kilkukilometrową zniszczoną drogą  gruntową do Starego Kisielina, a dopiero stamtąd do Nowego Kisielina.

W styczniu dostali pismo z PKP PLK SA z informacją, że podjęto decyzję o likwidacji przejazdu kolejowego. Powodów jest kilka: zmniejszenie widoczności po wybudowaniu wiaduktu drogowego jako obwodnicy Kisielina i podniesieniem prędkości pociągów do 120 km na godz. w ramach modernizacji linii Wrocław – Szczecin, planowanej w 2013 r. „Brak widzialności w obrębie przejazdu wymaga budowy nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, wymagających wysokich nakładów, nieujętych w ramach funduszu inwestycyjnego dla tego zadania” – czytamy w piśmie z PKP. – „W związku z tym w najbliższym czasie dokonamy fizycznej likwidacji przedmiotowego przejazdu”.

Rodzina Rogowskich jest załamana. – Jak dojedzie do nas karetka pogotowia albo straż pożarna, skoro system nawigacji GPS pokazuje dojazd tylko od strony Nowego Kisielina? – pyta Artur Rogowski. – Po zamknięciu przejazdu wozy zatrzymają się przed torami i dalej nie pojadą. Mamy podpisy 70 osób z wioski, którzy z tego przejazdu korzystają. Poza tym proszę spojrzeć w jakim stanie jest droga w drugim kierunku do Starego Kisielina. Strach jechać.

Faktycznie: droga gruntowa prowadząca do domu Rogowskich grozi ugrzęźnięciem w błocie. Tymczasem po drugiej stronie torów powstała nowa droga asfaltowa, prowadząca od ul. Syrkiewicza w prawo za cmentarzem w Nowym Kisielinie. Kończy się tuż przed torami. Tyle, że po zamknięciu przejazdu stanie się… ślepą uliczką w szczerym polu. – Ta droga powstała z myślą o terenach inwestycyjnych strefy ekonomicznej i parku technologicznego – podkreśla wicewójt Ireneusz Bogucewicz. – Z czasem będzie więc ona użytkowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Jakie jest wyjście z sytuacji? Jednym jest montaż automatycznych rogatek na przejeździe: w przypadku zbliżającego się pociągu, samoczynnie byłyby zamykane szlabany na przejeździe. – Moglibyśmy podjąć się pilnowania tych rogatek – mówi pan Tomasz Rogowski, emerytowany kolejarz mieszkający przy Kolejowej 2. Problem tkwi jednak w kosztach tej inwestycji, szacowanej na minimum 300 tys. zł. Nie ma komu ponieść takich kosztów.

Na razie ten wariant nie wchodzi w grę. – Rozmowy w tej sprawie ciągle trwają, rozumiemy sytuację tej rodziny, ale niewiele możemy zrobić. Likwidacja tego przejazdu była uwzględniona w planach inwestycyjnych dotyczących obwodnicy – mówi dyrektor zielonogórskiego Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK SA Mariusz Nowakowski.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w grę wchodzi wstrzymanie decyzji o zamknięciu przejazdu do wiosny, najpóźniej do maja. Do tego czasu miałaby zostać utwardzona droga od domu Rogowskich do Starego Kisielina. Dopiero wtedy przejazd byłby zamknięty. – Droga gruntowa do Starego Kisielina zostanie naprawiona w ramach prac naprawczych przez wykonawcę obwodnicy kisielińskiej, który rozjechał ją swoim ciężkim sprzętem – mówi wicewójt Bogucewicz. – Będzie ona utwardzona tłuczniem.

(mi)

Artykuły powiązane: 

Jedziemy! Obwodnica Nowego Kisielina otwarta!

Musicie to zobaczyć! Od 13.00 można już jeździć nową drogą, pozwalającą ominąć Stary i Nowy Kisielin. To największa inwestycja drogowa w rejonie Zielonej Góry.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki