W Kisielinie powstaje kolejny zakład

10 Marzec 2017
Osiem miesięcy potrwa budowa najnowszego zakład firmy Styropmin. Właśnie ruszyły prace ziemne. Tymczasem kilkaset metrów dalej kończą się prace przy nowej fabryce Ideal Automotive. Inwestorów wciąż przybywa.

- Przyjechałem tu pierwszy raz latem i urzekła mnie zielonogórska przyroda i leśne otoczenie oraz bardzo mądrze wkomponowane miejsce dla dużego biznesu i przemysłu w Nowym Kisielinie. Mieszkacie w pięknym i unikatowym miejscu zarówno w skali Polski, jak i Europy. To miało wpływ na naszą decyzję w 10-15 procentach – opowiada Michał Luba, właściciel firmy Styropmin, który w środę gościł w Zielonej Górze. Nie ukrywa, że inwestycja w Lubuskiem była przemyślana i zgodna z potrzebami rynkowymi. Jego firma od prawie ćwierć wieku działa w Mińsku Mazowieckim. Przed rokiem powstał zakład w Oświęcimiu. Teraz przyszedł czas na Zieloną Górę. Firma specjalizuje się w produkcji materiałów izolacyjnych.

- Chcę jasno podkreślić, że nasza fabryka i prowadzona w niej produkcja w żaden sposób nie będzie negatywnie oddziaływać na tutejsze środowisko naturalne, będzie dla niego przyjazna i nie zbezcześci jego unikatowych walorów – zastrzega M. Luba.

Firma jest właścicielem działek w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie, o powierzchni 2,4 hektara, które kupiła od miasta za 1,4 mln zł. Teren leży w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Plan zakłada, że zakład ruszy z produkcją pod koniec tego roku.

- Fabryka w Zielonej Górze będzie porównywalna z naszymi pozostałymi fabrykami i będzie posiadała tę samą docelową zdolność produkcyjną. W początkowej fazie da zatrudnienie 20 osobom - stricte pracownikom stacjonarnym - zatrudnionym w Styropminie, trzeba też wziąć pod uwagę, że dodatkowo będziemy korzystać z usług lokalnych firm zewnętrznych, na których oprzemy  transport, ochronę, sprzątanie, odśnieżanie, obsługę techniczną urządzeń i instalacji – wylicza M. Luba. - Docelowo w naszej fabryce będzie mogło znaleźć zatrudnienie około 35 osób, ale to nie będzie koniec, bo mam jeszcze w swojej głowie i inne projekty, które planuję realizować w Zielonej Górze i waszym regionie. Na razie nie będę zdradzał szczegółów.

Z rozpoczęcia budowy zadowolony jest wiceprezydent Dariusz Lesicki, który odpowiada za ściąganie inwestorów. – To szósta fabryka w LPPT. Kilkaset osób tutaj już pracuje, ale będzie jeszcze więcej – wylicza D. Lesicki i pokazuje wybudowaną kilkaset metrów dalej nową fabrykę Ideal Automotive. Niemiecki koncern, który jest pierwszym zagranicznym inwestorem w Parku, będzie tutaj produkował specjalistyczne wykładziny do wnętrz samochodów.

- Dobrych samochodów - śmieje się D. Lesicki i zaraz zastrzega: – To tajemnica firmy. W tej chwili fabryka jest w zasadzie gotowa. Trafiają do niej pierwsze maszyny, inwestor prowadzi nabór pierwszych pracowników, którzy są szkoleni w jego zakładach w Niemczech, Czechach i Słowacji. Produkcja pełną parą ma ruszyć jesienią, pracę znajdzie tu 400 osób. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, Ideal docelowo może rozbudować zakład i zatrudnić nawet 800 osób.

Co ciekawe, Niemcy sami nie budują fabryki. Stawia ją dla nich firma Panattoni, która zarządza takimi obiektami.

- Ten model biznesowy polega na tym, że Panattoni buduje i wydzierżawia hale fabryczne. Inwestorzy chcą się skupić na produkcji – tłumaczy D. Lesicki.

O planach firmy pisał ostatnio „Puls Biznesu”, który podał, że Panattoni chce zainwestować w Zielonej Górze ponad 150 mln zł na budowę hal dla różnych firm.

rochę odleglejsze plany ma nowy właściciel Focus Mall, południowoafrykański fundusz Rockcastle, który w 2018 r. chce rozbudować galerię w Zielonej Górze. Centrum powiększy się o 15 tys. mkw. Do grona najemców dołączyć może m.in. Decathlon, nowe marki LPP i Inditeksu, New Look oraz firmy z branży gastronomicznej.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Ideal Automotive ma kilkanaście fabryk

Główna siedziba Ideal Automotive znajduje się w Bambergu, pięknym mieście na północy Bawarii. Swoją historię wywodzi od założonej w 1964 r. firmy Schaffer zajmującej się wytwarzaniem dywanów.

Inwestor z Bawarii zatrudni 400 osób

Jest się z czego cieszyć! Firma Ideal Automotive z Bawarii wybuduje w Zielonej Górze zakład obsługujący największe koncerny samochodowe. – Inwestycja łącznie kosztować będzie ok. 60 mln zł i docelowo pracę znajdzie tutaj 400 osób – oficjalnie ogłosili we wtorek prezes Ideal Automotive Stefan Frey i prezydent Janusz Kubicki.