Inwestor z Bawarii zatrudni 400 osób

6 Październik 2016
Jest się z czego cieszyć! Firma Ideal Automotive z Bawarii wybuduje w Zielonej Górze zakład obsługujący największe koncerny samochodowe. – Inwestycja łącznie kosztować będzie ok. 60 mln zł i docelowo pracę znajdzie tutaj 400 osób – oficjalnie ogłosili we wtorek prezes Ideal Automotive Stefan Frey i prezydent Janusz Kubicki.

Niemcy z Ideal Automotive działają w niewiarygodnym tempie. W Zielonej Górze pierwsze rozmowy rozpoczęli pod koniec zeszłego roku. Dwa tygodnie temu kupili 8 hektarów ziemi. We wtorek otrzymali od Stanisława Iwana pozwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. W marcu chcą montować pierwsze maszyny w fabryce.

Pierwsza taka fabryka

To będzie pierwszy zakład wybudowany tutaj przez zagranicznego inwestora. Tempo jest duże, bo Bawarczycy wiedzą: co, dla kogo i kiedy chcą produkować. – Nie mogę zdradzić do jakich marek samochodów trafią nasze wyroby – z uśmiechem mówi Stefan Frey, prezes firmy, który we wtorek opowiadał gościom z Zielonej Góry o swojej firmie i jej planach. – W Zielonej Górze będziemy produkować elementy do bagażników.

I zaraz pokazał, jak taki element będzie wyglądał. – To będzie część do audi Q5 nowej generacji – tłumaczył. Jego firma współpracuje z kilkunastoma wielkimi koncernami samochodowymi. Jednak najpoważniejszymi odbiorcami są wielkie koncerny niemieckie: Audi, Mercedes i Volkswagen.

Dlaczego inwestują w naszym mieście?

- Na etapie wyboru lokalizacji braliśmy pod uwagę wiele aspektów. W szczególności obecność wyższej uczelni i dostęp do wykwalifikowanej kadry. Kolejna rzecz to dobrze skomunikowane położenie geograficzne. Takie możliwości daje Zielona Góra. Dlatego tutaj stawiamy nasz zakład – odpowiada prezes Frey.

Zielona Góra od bagażników

Ideal Automotive specjalizuje się w produkcji elementów tapicerowanych. W Zielonej Górze będą wytwarzane elementy bagażników: tapicerka półek bagażnika oraz elementy oddzielające bagażnik od siedzeń. Odpowiednie materiały mają wpływ zarówno na estetykę pojazdu, jak i na jego wyciszenie.

Części te będą wytwarzane przez zgrzewanie kilku warstw materiałów w ogrzewanej prasie i dalej nabiorą kształtu w prasie formującej. Później będą cięte za pomocą strumienia wody i łączone z innymi elementami. Zakład w Zielonej Górze będzie produkował ok. 200 wariantów różnych elementów wykończenia bagażników.

Powstanie wielka hala

Ideal Automotive jest drugą zagraniczną firmą (po Brinkmannie), która kupiła ziemię w Nowym Kisielinie, jednak jako pierwsza postawi tutaj swoją fabrykę.

- Mamy do dyspozycji działkę o powierzchni 8 hektarów. Na razie zagospodarujemy połowę. Stanie tutaj hala o powierzchni 18,1 tys. mkw – wylicza Piotr Górecki, który w bawarskiej firmie koordynuje projekt „Zielona Góra”. – Na początek postawimy tutaj trzy linie produkcyjne.

Według planu, zakład ma być gotowy 15 marca, w tym dniu zacznie się rozruch fabryki. Pierwsi pracownicy to 29 osób, które zostaną przeszkolone w innych zakładach, później będą szkolić innych pracowników. Docelowo zakład ma zatrudniać 400 osób na trzech zmianach.

Fot. Krzysztof Grabowski/ Nowy Kisielin. Trwają już prace przygotowawcze na budowie fabryki. Inwestor ma do dyspozycji 8 hektarów gruntu. Hale mają być gotowe w lutym przyszłego roku.

- Będziemy wspierać inwestora. Umówiliśmy się, że w przyszłości rozkład jazdy autobusów MZK będzie tak zrobiony, żeby bez problemów pracownicy dotarli na swoją zmianę i po niej odjechali do centrum – dodaje wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Zadowolony jest również wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Stanisław Iwan. – Muszę przyznać, że współpraca z inwestorem i miastem przebiegała wzorcowo. Było mnóstwo pracy w ekspresowym tempie, ale efekt jest.

Strefa niedawno otworzyła swoje biuro w Nowym Kisielinie, bo liczy, że inwestorów będzie coraz więcej. D. Lesicki przyznaje, że wciąż trwają rozmowy z kolejnymi inwestorami.

- Tylko w tym roku sprzedaliśmy pięć działek. Inwestorzy deklarują, że zatrudnią minimum 520 osób i zainwestują 107 mln zł – wylicza Arkadiusz Kowalewski, prezes Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego

Tomasz Czyżniewski


JANUSZ KUBICKI
prezydent Zielonej Góry

- Bardzo się cieszę. To wielki sukces. Przez wiele lat ciężko pracowaliśmy, szukając inwestorów i budując Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie. Nieocenione jest wsparcie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Wiele osób wątpiło, czy mi się uda. Jak widać, trzeba być wytrwałym. Wszyscy chcieli inwestora, który będzie zatrudniał setki osób. I mamy takiego inwestora. Będzie wiele nowych miejsc pracy. Na dodatek inwestor kupił taką działkę, że może rozbudować zakład i zwiększyć zatrudnienie do 800 osób. Mam nadzieję, że tak się stanie.


 

Artykuły powiązane: 

Ideal Automotive ma kilkanaście fabryk

Główna siedziba Ideal Automotive znajduje się w Bambergu, pięknym mieście na północy Bawarii. Swoją historię wywodzi od założonej w 1964 r. firmy Schaffer zajmującej się wytwarzaniem dywanów.

Bamberg ma ponad 1000 lat

To miasto w Bawarii (rejencji Górna Frankonia) liczące ok. 70 tys. mieszkańców. Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w 902 r.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki