Inwestor z Bawarii zatrudni 400 osób

6 Październik 2016
Jest się z czego cieszyć! Firma Ideal Automotive z Bawarii wybuduje w Zielonej Górze zakład obsługujący największe koncerny samochodowe. – Inwestycja łącznie kosztować będzie ok. 60 mln zł i docelowo pracę znajdzie tutaj 400 osób – oficjalnie ogłosili we wtorek prezes Ideal Automotive Stefan Frey i prezydent Janusz Kubicki.

Niemcy z Ideal Automotive działają w niewiarygodnym tempie. W Zielonej Górze pierwsze rozmowy rozpoczęli pod koniec zeszłego roku. Dwa tygodnie temu kupili 8 hektarów ziemi. We wtorek otrzymali od Stanisława Iwana pozwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. W marcu chcą montować pierwsze maszyny w fabryce.

Pierwsza taka fabryka

To będzie pierwszy zakład wybudowany tutaj przez zagranicznego inwestora. Tempo jest duże, bo Bawarczycy wiedzą: co, dla kogo i kiedy chcą produkować. – Nie mogę zdradzić do jakich marek samochodów trafią nasze wyroby – z uśmiechem mówi Stefan Frey, prezes firmy, który we wtorek opowiadał gościom z Zielonej Góry o swojej firmie i jej planach. – W Zielonej Górze będziemy produkować elementy do bagażników.

I zaraz pokazał, jak taki element będzie wyglądał. – To będzie część do audi Q5 nowej generacji – tłumaczył. Jego firma współpracuje z kilkunastoma wielkimi koncernami samochodowymi. Jednak najpoważniejszymi odbiorcami są wielkie koncerny niemieckie: Audi, Mercedes i Volkswagen.

Dlaczego inwestują w naszym mieście?

- Na etapie wyboru lokalizacji braliśmy pod uwagę wiele aspektów. W szczególności obecność wyższej uczelni i dostęp do wykwalifikowanej kadry. Kolejna rzecz to dobrze skomunikowane położenie geograficzne. Takie możliwości daje Zielona Góra. Dlatego tutaj stawiamy nasz zakład – odpowiada prezes Frey.

Zielona Góra od bagażników

Ideal Automotive specjalizuje się w produkcji elementów tapicerowanych. W Zielonej Górze będą wytwarzane elementy bagażników: tapicerka półek bagażnika oraz elementy oddzielające bagażnik od siedzeń. Odpowiednie materiały mają wpływ zarówno na estetykę pojazdu, jak i na jego wyciszenie.

Części te będą wytwarzane przez zgrzewanie kilku warstw materiałów w ogrzewanej prasie i dalej nabiorą kształtu w prasie formującej. Później będą cięte za pomocą strumienia wody i łączone z innymi elementami. Zakład w Zielonej Górze będzie produkował ok. 200 wariantów różnych elementów wykończenia bagażników.

Powstanie wielka hala

Ideal Automotive jest drugą zagraniczną firmą (po Brinkmannie), która kupiła ziemię w Nowym Kisielinie, jednak jako pierwsza postawi tutaj swoją fabrykę.

- Mamy do dyspozycji działkę o powierzchni 8 hektarów. Na razie zagospodarujemy połowę. Stanie tutaj hala o powierzchni 18,1 tys. mkw – wylicza Piotr Górecki, który w bawarskiej firmie koordynuje projekt „Zielona Góra”. – Na początek postawimy tutaj trzy linie produkcyjne.

Według planu, zakład ma być gotowy 15 marca, w tym dniu zacznie się rozruch fabryki. Pierwsi pracownicy to 29 osób, które zostaną przeszkolone w innych zakładach, później będą szkolić innych pracowników. Docelowo zakład ma zatrudniać 400 osób na trzech zmianach.

Fot. Krzysztof Grabowski/ Nowy Kisielin. Trwają już prace przygotowawcze na budowie fabryki. Inwestor ma do dyspozycji 8 hektarów gruntu. Hale mają być gotowe w lutym przyszłego roku.

- Będziemy wspierać inwestora. Umówiliśmy się, że w przyszłości rozkład jazdy autobusów MZK będzie tak zrobiony, żeby bez problemów pracownicy dotarli na swoją zmianę i po niej odjechali do centrum – dodaje wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Zadowolony jest również wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Stanisław Iwan. – Muszę przyznać, że współpraca z inwestorem i miastem przebiegała wzorcowo. Było mnóstwo pracy w ekspresowym tempie, ale efekt jest.

Strefa niedawno otworzyła swoje biuro w Nowym Kisielinie, bo liczy, że inwestorów będzie coraz więcej. D. Lesicki przyznaje, że wciąż trwają rozmowy z kolejnymi inwestorami.

- Tylko w tym roku sprzedaliśmy pięć działek. Inwestorzy deklarują, że zatrudnią minimum 520 osób i zainwestują 107 mln zł – wylicza Arkadiusz Kowalewski, prezes Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego

Tomasz Czyżniewski


JANUSZ KUBICKI
prezydent Zielonej Góry

- Bardzo się cieszę. To wielki sukces. Przez wiele lat ciężko pracowaliśmy, szukając inwestorów i budując Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie. Nieocenione jest wsparcie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Wiele osób wątpiło, czy mi się uda. Jak widać, trzeba być wytrwałym. Wszyscy chcieli inwestora, który będzie zatrudniał setki osób. I mamy takiego inwestora. Będzie wiele nowych miejsc pracy. Na dodatek inwestor kupił taką działkę, że może rozbudować zakład i zwiększyć zatrudnienie do 800 osób. Mam nadzieję, że tak się stanie.


 

Artykuły powiązane: 

Ideal Automotive ma kilkanaście fabryk

Główna siedziba Ideal Automotive znajduje się w Bambergu, pięknym mieście na północy Bawarii. Swoją historię wywodzi od założonej w 1964 r. firmy Schaffer zajmującej się wytwarzaniem dywanów.

Bamberg ma ponad 1000 lat

To miasto w Bawarii (rejencji Górna Frankonia) liczące ok. 70 tys. mieszkańców. Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w 902 r.