Stare samochody i podniebne drony w Nowym Kisielinie (ZDJĘCIA)

11 Maj 2014
Piękne słońce od początku towarzyszyło uczestnikom sobotniego pikniku na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Największe zainteresowanie wzbudziły zabytkowe samochody oraz pokaz uzbrojenia IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku.

Wśród starannie wyremontowanych starych fiatów, syrenek czy fordów szczególną uwagę wzbudzała zabytkowa karetka pogotowia, podarowana w1976 r. stoczni w Gdyni przez niemieckie związki zawodowe. Wciąż sprawny VW-T2, zwany popularnie „Ogórkiem”, trafił w lutym 2014 r. do rąk Arkadiusza Kośnikowskiego. Samochód posiada oryginalne wyposażenie w postaci noszy, okiennych przysłon, sanitarnych emblematów i koguta na dachu. Za rok czeka go gruntowny remont. - Będzie jak nowy – obiecuje właściciel.

Równie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyposażenia 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku. Dzieci najchętniej przymierzały kuloodporne kamizelki. Tatusiów najbardziej interesował przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM oraz możliwości armaty przeciwlotniczej 23 mm ZKG.

W tym samym czasie można było zwiedzać uniwersyteckie laboratoria. Największy podziw zwiedzających wzbudzało laboratorium akustyczne, czyli wielka sala, całkowicie wygłuszona, do której wchodziło się po sprężynującej stalowej siatce. Dla amatorów lotnictwa przygotowano pokaz latających minidronów. Jedno takie „cudeńko” to koszt w granicach 20 tys. zł. Wykorzystywane jest do filmowania koncertów lub wesel oraz monitorowania ruchu ulicznego i zagrożenia pożarowego.

Tego incydentu pewnie nikt nie zauważył. Na teren parku osobiście przyjechał wicewójt Ireneusz Bogucewicz, który wezwał patrol policyjny, domagając się rozwiązania imprezy. Podobnie zachował się dzień wcześniej, na lotnisku w Przylepie, gdzie również żądał policyjnej interwencji. I znów bezskutecznie. Policja odmówiła wejścia na teren uniwersytetu, nie stwierdzając żadnych uchybień.

 

(pm)

       

 

Artykuły powiązane: 

W Przylepie Turbo dżdżownice i policjanci (ZDJĘCIA)

Stowarzyszenie Rowerem do Przodu zaprosiło mieszkańców gminy i miasta do wspólnej zabawy na terenie lotniska w Przylepie. Według organizatorów, przybyło około 300 wielbicieli rowerów, koszykówki, lotniczych pokazów oraz muzyki elektronicznej.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki