Droga poprowadzi do nowych fabryk

2 Marzec 2018
10,7 mln zł będzie kosztować nowa droga w strefie przemysłowej w Nowym Kisielinie. Powstanie w kilka miesięcy, bo będzie prowadzić do nowej fabryki Spinko.

- To nie ul. Bohaterów Westerplatte. Nie ma tam tylu samochodów i nikt nam nie będzie jeździł po inwestycji. Będzie łatwiej, chociaż termin jest bardzo krótki – komentował sytuację Karol Jankowski, prezes firmy Kontrakt, która zbuduje drogę. Przedsiębiorstwo jest dobrze znane w Zielonej Górze, bo dwa miesiące temu zakończyło remont ul. Bohaterów Westerplatte, wcześniej remontowało Trasę Północną. Teraz będzie miało łatwiej, bo ma wybudować nieco ponad kilometr nowej drogi w szczerym polu. W poniedziałek podpisano umowę na wykonanie tej inwestycji.

- Droga pozwoli lepiej skomunikować południową część strefy gospodarczej w Nowym Kisielinie. Przyciąga ona inwestorów. To stało się faktem dzięki latom ciężkiej pracy. Myślę, że w tym lub przyszłym roku całość tego terenu zostanie zagospodarowana – mówił zadowolony prezydent Janusz Kubicki.

Żeby się tak stało, potrzebne są kolejne drogi i infrastruktura. Firma Kontrakt do sierpnia, za 10,7 mln zł, ma wybudować ok. kilometra drogi o szerokości siedmiu metrów. Przy okazji zostanie wykonana sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna oraz deszczowa. Kontrakt położy również sieć energetyczną i telekomunikacyjną. Do tego dojdzie plac manewrowy i pętla z przystankiem autobusowym.

Placu manewrowego jeszcze nie ma, ale już panuje tam duży ruch. Trwa budowa fabryki Spinko. Docelowo ma w niej pracować ok. 300-350 osób. Mury rosną w błyskawicznym tempie. Spinko to firma z branży motoryzacyjnej – produkuje aluminiowe elementy do turbosprężarek. Montowane są one we wszystkich wiodących markach samochodów produkowanych w Europie. To będzie bardzo nowoczesna fabryka. Zakład prowadzi właśnie nabór pracowników.

- Produkcję chcemy uruchomić w lipcu – zapowiada Piotr Błaszczak, pełnomocnik zarządu Spinko. – Droga będzie potrzebna. Teraz korzystamy z dróg bitych, jeździmy od drugiej strony.

Spinko stawia fabrykę w południowym narożniku Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Jest najbardziej oddalona od obwodnicy Nowego Kisielina, z której zakładu nie widać. Przysłaniają ją gigantyczne hale stawiane przez Panattoni. Ta firma buduje fabryczne hale, które później wynajmuje firmom produkcyjnym i centralom logistycznym. W pierwszej fazie Panattoni Park Zielona Góra ma mieć w trzech halach 75 tys. mkw. powierzchni. W centrum działa już kilka przedsiębiorstw: REC Components, Fiege, Pekaes i Kronopol.

Wzdłuż hal Panattoni istnieje już droga. Teraz Kontrakt wydłuży ją do budowanej fabryki Spinko. Przy okazji powstaną zjazdy na inne działki inwestycyjne.

- Zamówiliśmy już potrzebne materiały. Zima nie jest przeszkodą w prowadzeniu prac ziemnych, pracę musimy rozpocząć od budowy kanalizacji. Dopiero potem można będzie budować drogę – zapowiada prezes Jankowski. – Trzeba się sprężać, żeby zdążyć na czas.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Spinko stawia fabrykę i szuka pracowników

- Na początek zatrudnimy ok. 70 osób. W nowej fabryce docelowo pracować będzie ok. 300-350 osób. Cały czas trwa nabór. Przychodźcie do nas – zachęca Piotr Błaszczak, pełnomocnik zarządu Spinko.

Panattoni stawia gigantyczną halę w Nowym Kisielinie

To inwestycja jakiej Zielona Góra dawno nie widziała. Firma Panattoni buduje w Nowym Kisielinie wielką halę. Same mury mają kosztować przynajmniej 150 mln zł.