Droga poprowadzi do nowych fabryk

2 Marzec 2018
10,7 mln zł będzie kosztować nowa droga w strefie przemysłowej w Nowym Kisielinie. Powstanie w kilka miesięcy, bo będzie prowadzić do nowej fabryki Spinko.

- To nie ul. Bohaterów Westerplatte. Nie ma tam tylu samochodów i nikt nam nie będzie jeździł po inwestycji. Będzie łatwiej, chociaż termin jest bardzo krótki – komentował sytuację Karol Jankowski, prezes firmy Kontrakt, która zbuduje drogę. Przedsiębiorstwo jest dobrze znane w Zielonej Górze, bo dwa miesiące temu zakończyło remont ul. Bohaterów Westerplatte, wcześniej remontowało Trasę Północną. Teraz będzie miało łatwiej, bo ma wybudować nieco ponad kilometr nowej drogi w szczerym polu. W poniedziałek podpisano umowę na wykonanie tej inwestycji.

- Droga pozwoli lepiej skomunikować południową część strefy gospodarczej w Nowym Kisielinie. Przyciąga ona inwestorów. To stało się faktem dzięki latom ciężkiej pracy. Myślę, że w tym lub przyszłym roku całość tego terenu zostanie zagospodarowana – mówił zadowolony prezydent Janusz Kubicki.

Żeby się tak stało, potrzebne są kolejne drogi i infrastruktura. Firma Kontrakt do sierpnia, za 10,7 mln zł, ma wybudować ok. kilometra drogi o szerokości siedmiu metrów. Przy okazji zostanie wykonana sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna oraz deszczowa. Kontrakt położy również sieć energetyczną i telekomunikacyjną. Do tego dojdzie plac manewrowy i pętla z przystankiem autobusowym.

Placu manewrowego jeszcze nie ma, ale już panuje tam duży ruch. Trwa budowa fabryki Spinko. Docelowo ma w niej pracować ok. 300-350 osób. Mury rosną w błyskawicznym tempie. Spinko to firma z branży motoryzacyjnej – produkuje aluminiowe elementy do turbosprężarek. Montowane są one we wszystkich wiodących markach samochodów produkowanych w Europie. To będzie bardzo nowoczesna fabryka. Zakład prowadzi właśnie nabór pracowników.

- Produkcję chcemy uruchomić w lipcu – zapowiada Piotr Błaszczak, pełnomocnik zarządu Spinko. – Droga będzie potrzebna. Teraz korzystamy z dróg bitych, jeździmy od drugiej strony.

Spinko stawia fabrykę w południowym narożniku Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Jest najbardziej oddalona od obwodnicy Nowego Kisielina, z której zakładu nie widać. Przysłaniają ją gigantyczne hale stawiane przez Panattoni. Ta firma buduje fabryczne hale, które później wynajmuje firmom produkcyjnym i centralom logistycznym. W pierwszej fazie Panattoni Park Zielona Góra ma mieć w trzech halach 75 tys. mkw. powierzchni. W centrum działa już kilka przedsiębiorstw: REC Components, Fiege, Pekaes i Kronopol.

Wzdłuż hal Panattoni istnieje już droga. Teraz Kontrakt wydłuży ją do budowanej fabryki Spinko. Przy okazji powstaną zjazdy na inne działki inwestycyjne.

- Zamówiliśmy już potrzebne materiały. Zima nie jest przeszkodą w prowadzeniu prac ziemnych, pracę musimy rozpocząć od budowy kanalizacji. Dopiero potem można będzie budować drogę – zapowiada prezes Jankowski. – Trzeba się sprężać, żeby zdążyć na czas.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Spinko stawia fabrykę i szuka pracowników

- Na początek zatrudnimy ok. 70 osób. W nowej fabryce docelowo pracować będzie ok. 300-350 osób. Cały czas trwa nabór. Przychodźcie do nas – zachęca Piotr Błaszczak, pełnomocnik zarządu Spinko.

Panattoni stawia gigantyczną halę w Nowym Kisielinie

To inwestycja jakiej Zielona Góra dawno nie widziała. Firma Panattoni buduje w Nowym Kisielinie wielką halę. Same mury mają kosztować przynajmniej 150 mln zł.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki