Jest kanalizacja w Raculi i Drzonkowie

5 Styczeń 2016
Uf! Mieszkańcy Raculi i Drzonkowa mogą odetchnąć z ulgą. Po latach perturbacji i przestojów wreszcie mają kanalizację. Nic tylko się podłączać. – To była najdłużej ciągnąca się inwestycja. Na szczęście jest już za nami – komentowała Beata Jilek, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji.

Koniec zeszłego roku. Świetlica w Raculi. Stoły już przygotowane do zabawy sylwestrowej.

- Jak wygląda sytuacja? – pytamy radnego Tomasza Sroczyńskiego, wiceprzewodniczącego rady miasta, a do niedawna sołtysa Raculi.

- Wszystko jest przygotowane – żartuje T. Sroczyński rozglądając się po sali. – A tak na serio, to wreszcie można odetchnąć z ulgą. Ile trzeba było się nawalczyć z poprzednią firmą. Ile było z tym kłopotów. Z ostatnim wykonawcą bardzo dobrze się współpracowało. Inwestycję skończył w terminie. Wygląda to dobrze. O jakości robót, ostatecznie przekonamy się jak ludzie zaczną się podłączać.

Budowa kanalizacji w Raculi i Drzonkowie to prawie epopeja. Przetarg, ogłoszony w maju 2011 r., wygrała wrocławska firma Wrobis i natychmiast wynajęła firmę Usbor a później Hydrobud z Lubina jako podwykonawców. Te nie dały rady mimo przedłużonego co rok terminu. Rozkopane ulice i nikłe tempo prac, to była codzienność na budowie.

- Cholery można dostać, gdy się na to patrzy – to wyjątkowo łagodny komentarz mieszkańców komentujących dwa lata temu tempo prac.

- Dlatego musieliśmy wyrzucić ich z placu budowy. Trzeba było szukać nowego wykonawcy. Muszę przyznać, ze dobrze trafiliśmy. Tylko życzyć sobie żeby takich firm było jak najwięcej. Były oczywiście różne problemy, ale wreszcie inwestycja została zakończona – cieszyła się prezes Jilek.

Przedsiębiorstwo Robót Wodno-Kanalizacyjnych i Ekologicznych EKO-WOD ze Świdnicy nie miało łatwego zadania, bo musiało poprawiać to, co inni spaprali.

EKO-WOD miał do wykonania ok. 5 km kanalizacji grawitacyjnej i 12 tłoczni. Wyzwaniem było też odtworzenie nawierzchni dróg, np. drogi wojewódzkiej (ul. Drzonków-Olimpijska), którą po poprzednikach jedynie prowizorycznie połatano.

- Słowa dotrzymałem, inwestycja została skończona w terminie. Mam nadzieję, że będziemy jeszcze współpracować przy kolejnych inwestycjach – podsumował zadowolony Mariusz Sośniak, prezes EKO-WOD.

Zadowolony był również przewodniczący rady dzielnicy Mariusz Zalewski (mieszkaniec Drzonkowa). – Ta inwestycja kosztowała nas wszystkich wiele nerwów. Wreszcie, po kilku latach opóźnienia kanalizacja jest gotowa. Nic tylko się podłączać.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Sporo ludzi złożyło już odpowiednie dokumenty, a mnie się pytają ile ja płacę i czy podłączenie się do kanalizacji jest opłacalne – uśmiecha się sołtyska Drzonkowa Renata Woźniak. Jej dom od lat jest podłączony do sieci wokół starej drzonkowskiej oczyszczalni ścieków.

A jak pani sołtys ocenia przebieg jakość prac?

- Najważniejsze, ze wreszcie to jest koniec rozkopów. Część ulic ma nawet lepszą nawierzchnię niż wcześniej. Nie najlepiej wygląda to na ul. Olimpijskiej nieopodal kapliczki, bo tam jeszcze będą prowadzone inne prace i jesteśmy umówieni, że wtedy ją poprawimy – odpowiada R. Woźniak.

To był ostatni etap kanalizowania tzw. aglomeracji zielonogórskiej, który kosztował ok. 300 mln zł, z tego ok. 180 mln zł sfinansowała Unia Europejska. Jednak to nie koniec inwestycyjnych planów ZWiK.

- W najbliższych latach chcemy sięgnąć po kolejne środki unijne i skanalizować Ochlę i Zatonie – B. Jilek opowiadała o planach firmy. – Planujemy rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz budowę sieci wodociągowej w Krępie, Łężycy i Czarkowie. Myślimy również o doprowadzeniu wodociągu do Wilkanowa.

Na koniec uroczystości Stanisław Kuś, który w ZWiK odpowiada za utrzymanie sieci odebrał klucze od tłoczni pompujących ścierki do oczyszczalni. – Mamy ich już 72 – podsumował.

(tc)

 

 

Artykuły powiązane: 

Będzie kanalizacja w Raculi i Drzonkowie

To dobra wiadomość dla mieszkańców Raculi i Drzonkowa. Firma EKO-WOD dokończy budowę kanalizacji w tych miejscowościach. Ma na to rok czasu.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki