Miasto remontuje swoje ulice i drogi w gminie

11 Kwiecień 2013
Przy okazji remontu ul. Jędrzychowskiej miasto odnowi kilka kilometrów szosy w kierunku Kożuchowa. Aż do skrzyżowania z szosą Drzonków-Ochla.

- Na najbliższy wtorek zaplanowane jest otwarcie ofert. Inwestycja podzielona jest na dwa fragmenty. Pierwszy, to odcinek ul. Kożuchowskiej, pomiędzy ul. Sienkiewicza i Botaniczną. Drugi, to szosa w kierunku Kożuchowa, od rogatek miasta do skrzyżowania z drogą Ochla-Drzonków – zapowiada Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

Skąd ten pomysł? Z oszczędności! Dosłownie… Chodzi o wcześniejszą gruntowną przebudowę ul. Jędrzychowskiej współfinansowanej z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Mimo kłopotów z firmą San-Bud, którą prezydent wyrzucił z placu budowy, oraz opóźnień, na jej przebudowę wydano mniej pieniędzy niż zakładał pierwotny kosztorys.

- Porozumieliśmy się z panią marszałek, że te oszczędności wykorzystamy na zmodernizowanie kolejnych dróg będących przedłużeniem ul. Jędrzychowskiej – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Stąd z jednej strony zrobimy fragment ulicy w mieście, a z drugiej fragment drogi wojewódzkiej będącej w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dzięki temu cała droga do Kożuchowa będzie zmodernizowana. Inwestorem będzie miasto.

Czy to dobry interes, by miasto budowało drogi w gminie?
 - Tak! – zdecydowanie odpowiada wiceprezydent Kaliszuk. – To będzie inwestycja również współfinansowana ze środków LRPO, które pokryją 70 proc. kosztów. Resztę wyłoży miasto.
O jak dużą kwotę chodzi? Tego dowiemy się po otwarciu ofert. Kosztorys inwestorski mówi o ok. 6 mln zł. W przetargu zazwyczaj ceny są niższe.

Co zostanie wykonane za te pieniądze?

* W MIEŚCIE Zniknie ostatni fragment brukowanej ulicy. W zeszłym roku wyremontowano fragment ul. Sikorskiego, od al. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza. Teraz przyjdzie czas na kolejny fragment (ok. 500 metrów) od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do skrzyżowania z ul. Botaniczną. – Zostanie wymieniona nawierzchnia, przebudowana kanalizacja i wymieniona istniejąca sygnalizacja świetlna – wylicza dyrektor Urbański. – Asfalt zastąpi kostkę brukową, którą wykorzystamy do budowy zatoczek autobusowych oraz rond.

* ZA MIASTEM Fragment od rogatek miasta do skrzyżowania z drogą Drzonków-Ochla liczy niespełna 3 km. – Położymy nowy dywanik asfaltowy, pobocze zostanie utwardzone destruktem – dodaje dyrektor Urbański. – W przyszłości na skrzyżowaniu powstanie rondo.

Takie plany ma Zarząd Dróg Wojewódzkich, który ogłosił przetarg na wykonanie projektu ronda. – Myślę, że możliwe jest, by rondo powstało w 2014 r. – uważa wiceprezydent Kaliszuk, który prowadzi również rozmowy w sprawie budowy ronda pomiędzy Zieloną Górą a Raculą.

Otwarcie ofert przetargowych we wtorek. Prace prawdopodobnie rozpoczną się w maju i zakończą pod koniec października.

(tc)

 

Artykuły powiązane: 

Czas na dwie schetynówki: Batorego i łącznik Jagodowa - Wrocławska

Magistrat ogłosił przetarg na przebudowę ul. Batorego. To jedna z największych inwestycji drogowych w tym roku. I jedna z dwóch tzw. schetynówek.

Chętni na remont ulicy Batorego

Pięć firm zgłosiło się do remontu ul. Batorego. Ulicę czeka gruntowna przebudowa.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki