Mamy pieniądze na obwodnicę

8 Sierpień 2017
- Trzeba tylko walczyć i chcieć – prezydent Janusz Kubicki krótko podsumował podpisanie umowy na dofinansowanie budowy obwodnicy południowej.

Informację o przyznaniu pieniędzy podawaliśmy już wcześniej. Jednak 3 sierpnia dopełniono ostatnich formalności. Tego dnia, w ministerstwie rozwoju podpisano dziesięć umów. Jedną z nich było dofinansowanie budowy obwodnicy południowej. W ramach inwestycji powstanie 12,7 km dwupasmowej, jednojezdniowej drogi krajowej, która ominie Wzgórza Piastowskie. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 150 mln zł. Dofinansowanie z ministerstwa to 115 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 2023 r. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji, który drogę zaprojektuje i ją wybuduje.

- Jestem bardzo zadowolony. Ciężka praca przynosi efekty. Wiemy, co chcemy zrobić i jak widać, również wiemy jak to zrobić – komentuje prezydent Kubicki. – Trzeba patrzeć w przyszłość i widzieć potrzeby miasta. Jak ono będzie się zmieniać. To są projekty na lata.

Przypomnijmy, obietnica budowy obwodnicy wraz z jej przebiegiem po raz pierwszy padła tuż przed referendum połączeniowym miasta z gminą. Połączenie miało ułatwić realizację tego projektu. Swój niebagatelny udział w sukcesie ma poseł Jerzy Materna, który skutecznie lobbował za przyznaniem miastu pieniędzy.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Będzie obwodnica południowa

To już pewne – obwodnica południowa powstanie. Rząd przeznaczył na jej budowę 115 mln zł z unijnej dotacji. Przetarg na realizację tej inwestycji powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.