Będzie obwodnica południowa

14 Lipiec 2017
To już pewne – obwodnica południowa powstanie. Rząd przeznaczył na jej budowę 115 mln zł z unijnej dotacji. Przetarg na realizację tej inwestycji powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.

Chodzi o drogę długości 12 km, która połączy Wilkanowo z Raculą, omijając wszystkie te sołectwa i starą Zieloną Górę. Jej budowa będzie najbardziej odczuwalna w Drzonkowie i Raculi, gdzie dzisiaj ciężarówki jeżdżą przez środek tych sołectw. Jednak dla władz miasta najważniejszym argumentem jest odciążenie Trasy Północnej, na której koncentruje się ruch tranzytowy. Mimo remontu dosłownie pęka w szwach, jednocześnie prognozy natężenia ruchu mówią o ciągłym wzroście liczby jadących tutaj samochodów.

- Po dokończeniu budowy drogi ekspresowej S3 samochodów będzie jeszcze więcej – prognozował prezydent Janusz Kubicki.

Informacja o tym, że miasto otrzyma 115 mln zł pojawiła się w poniedziałek. – To prawda. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) – przyznaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Formalna opinia to pierwszy, niezbędny, krok. Kolejna gra dotyczyła terminu - kiedy dostaniemy pieniądze na realizację inwestycji?

- Poprosiliśmy o pomoc posła Jerzego Maternę, który spotkał się w tej sprawie z prezydentem Januszem Kubickim. Mowa była o tym, żeby w przypadku pozytywnej opinii CUPT nie czekać na pieniądze z rezerwy – zdradza kulisy K. Kaliszuk. Chodziło o to, żeby tak przesunąć środki w ministerstwie, żeby nie trzeba było tracić czasu. Poseł Materna pomógł i w ministerstwie infrastruktury znalazło się 115 mln zł na obwodnicę Zielonej Góry.

Według wyliczeń, inwestycja ma kosztować 150 mln zł, czyli miasto z własnej kasy musi na nią wysupłać ok. 35 mln zł (są zapisane w budżecie). Obwodnica ma omijać wszystkie sołectwa i wbrew temu, co mówią jej przeciwnicy, nie będzie przecinać Wzgórz Piastowskich. Jej budowa była jednym z argumentów „za” w kampanii połączeniowej miasta z gminą. Jej wstępny przebieg pokazywaliśmy w „Łączniku” w 2014 r. tuż przed referendum. 

Kiedy powstanie obwodnica? Jeszcze zanim zapadła ministerialna decyzja o dofinansowaniu, bo już w zeszłym roku miasto ogłosiło przetarg na budowę drogi. Trwa analiza ofert.

- Zakładamy, że do końca tego roku wyłonimy wykonawcę. Prace projektowe zajmą dwa lata, sama budowa dwa-trzy lata – wylicza wiceprezydent Kaliszuk. – Droga powinna być gotowa w 2022 r.

W podobnym terminie ma powstać most na Odrze w Milsku oraz obwodnice Zaboru i Łaz. Obydwie trasy, poprzez Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, stworzą jedną całość ułatwiającą życie kierowcom.

(tc)

Janusz Kubicki

prezydent Zielonej Góry
(wpis na Facebooku)

Urlop, urlopem, ale ... ale jak mawiał klasyk YES, YES, YES :) Udało się i będą pieniądze na budowę Obwodnicy Południowej :) Stokrotne dzięki dla Jerzy Materna :) To jego wielki sukces :) I jak tu się nie cieszyć na urlopie.

 

Jerzy Materna
wiceminister gospodarki morskiej żeglugi śródlądowej

- Jestem zielonogórzaninem z urodzenia, to tu bije moje serce. Dlatego z chęcią pospieszyłem z pomocą na wezwanie prezydenta Janusza Kubickiego. Możemy się różnić politycznie, ale łączy nas interes miasta. Tym bardziej, że ta obwodnica jest potrzebna miastu. W znacznym stopniu rozwiąże nasze komunikacyjne problemy. Projekt przeszedł przez wszystkie sita weryfikacyjne, zyskał wszystkie wymagane przepisami pozytywne opinie. Za kilka lat wzbogacimy się o bardzo dobry system komunikacji wokół Zielonej Góry.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki