Radni sprawdzą listę referendalną

30 Marzec 2014
- Nie ma na co czekać. Zaraz zabieramy się do pracy – zapowiedział przewodniczący rady gminy Jacek Rusiński i na piątek zwołał sesję nadzwyczajną. Temat? Referendum.

Sesja zawierała jeden punkt: powołanie komisji do sprawdzenia zgodności wniosku mieszkańców z przepisami ustawy. Oczywiście chodzi o referendum w sprawie połączenia gminy Zielona Góra i miasta Zielona Góra.

3 marca grupa inicjatywna ds. referendum poinformowała wójta o swoich zamiarach i w ciągu trzech tygodni zebrała wymaganą liczbę podpisów.

- Nie ma na co czekać. Sprawę trzeba załatwić i mieć to z głowy. Nie należy tego odkładać do ostatniej chwili. Dlatego szybko zwołałem sesję, żeby powołać komisję radnych, którzy sprawdzą, czy wniosek złożony przez grupę inicjatywną spełnia wszystkie wymogi – mówił „Łącznikowi” przewodniczący Rusiński. – Oczywiście, weryfikacją danych, sprawdzaniem numerów PESEL itd. zajmować się będą urzędnicy. Myślę, że nie powinno być problemów. Jeżeli będą jakieś pomyłki, mamy ponad 800 podpisów nadwyżki.

Nadzwyczajną sesję przewodniczący zwołał w piątek o godz. 17.00 w świetlicy w Drzonkowie. Sama sesja trwała niespełna kwadrans. Radni jednogłośnie powołali komisję w składzie:

Piotr Bandosz – przewodniczący komisji
Antonina Ambrożewicz-Sawczuk – wiceprzewodnicząca
Sylwia Brońska
Dorota Bojar
Krzysztof Wołczyński.

- W tej chwili jeszcze trudno powiedzieć jak będą przebiegały pracę. Na pewno zaczynamy po niedzieli i wtedy wszystko dokładnie ustalimy – mówiła tuż po sesji radna Brońska.

Jedynym wyłomem w programie sesji była niewielka uroczystość. Właśnie 50. Urodziny obchodził Jarosław Berent, radny z Ochli, który często ma odmienne zdanie niż reszta rady. Był całkowicie zaskoczony, gdy wiceprzewodnicząca rady S. Brońska, przerwała obrady i zaczęła mu składać gratulacje z powodu jubileuszu.

- Jestem zaskoczony. To bardzo miłe. Dziękuję – mówił J. Berent.

(tc)

Artykuły powiązane: 

We wtorek podpisy a w piątek sesja

Przygotowania do gminnego referendum w sprawie połączenia miasta z gminą idą w ekspresowym tempie. Po tym jak we wtorek do gminy trafiły niezbędne podpisy za referendum, przewodniczący rady Jacek Rusiński natychmiast zwołał sesję nadzwyczajną.

Są podpisy - referendum w pierwszej połowie czerwca

2.312 podpisów zebrali inicjatorzy referendum w gminie. To 800 więcej niż potrzeba. To już pewne – referendum będzie!