Fundusz Integracyjny. Jak tu w Ochli stary park odnowić?

28 Marzec 2013
W sołectwach Fundusz Integracyjny jest już przegłosowany, zadania wybrane. Miejscy radni kolejne przedsięwzięcia wprowadzają do budżetu. Tymczasem fachowcy pracują nad tym jak te inwestycje zrealizować.

- O! Mam tu całą listę zadań – Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami pokazuje kartkę z kilkudziesięcioma pozycjami. – Razem z panem Ryszardem Huczkiem [to odpowiednik Urbańskiego w urzędzie gminy – red.] objechaliśmy  całą gminę i obejrzeliśmy miejsca wszystkich inwestycji. Robimy taki swoisty bilans. Musimy sprawdzić jak wygląda to w praktyce, czy jest dokumentacja, co trzeba zrobić itd. Po prostu niektóre zadania trzeba uszczegółowić. Trzeba zweryfikować, co pomysłodawca miał na myśli zgłaszając jakie zadanie.

Cała lista zadań

- A tak konkretnie? – pytam.
- Konkretnie? Na przykład w Przylepie mamy zrobić ul. Turystyczną od nasypu do przepustu z Robotniczą. Po wizycie na miejscu wiem, że trzeba drogę pociągnąć jeszcze z 50 metrów, żeby odprowadzić deszczówkę do rowu – odpowiada Urbański. I dodaje, że zaraz po uchwałach budżetowych radnych będzie występował do wójta z pismem o przekazanie dokumentacji, którą trzeba dostosować do zadań zgłoszonych przez mieszkańców. A jeżeli dokumentacji nie ma, to trzeba ją będzie zamówić.
Tak jest na przykład z odnową zabytkowego parku w Ochli. Tu mieszkańcy cały Fundusz Integracyjny, czyli 310,9 tys. zł przeznaczyli na park. Projekt ma przygotować Uniwersytet Zielonogórski a inwestycję przeprowadzi miasto.

Radzą nad parkiem w Ochli

W czwartek w magistracie spece z uniwersytetu spotkali się z szefami inwestycji gminy i miasta.
- To jest wstępna koncepcja odnowy parku – dr Piotr Reda z uniwersytetu otwiera kilkunastostronicowy dokument. – Została ona wykonana po rozmowach z panem sołtysem Aleksandrem Kosowiczem i radnym Jarosławem Berentem. Mieli oni cała listę życzeń od mieszkańców. Założenia koncepcji były przygotowane na zebranie wiejskie.

Gdyby spełnić wszystkie życzenia i w pełni zrealizować cała koncepcję, to trzeba by było mieć na to 1,2 mln zł.
- Dlatego trzeba zdanie podzielić na kilka etapów. W tym roku zrobić projekty i oczyścić staw – przekonuje Reda.
- Ma na nim powstać wyspa dla ptactwa. Podobno kiedyś tutaj była. Może warto postarać się o dodatkowe pieniądze z funduszu ochrony środowiska – zastanawia się prof. Leszek Jerzak, prywatnie mieszkaniec Ochli.

Potrzebne konsultacje

Według dr Redy w parku raczej nie będzie miejsca na plac zabaw. – Zresztą jest taki plac we wsi – stwierdza patrząc na sąsiada.
- Tak, będzie przy szkole i jest przy ul. Topolowej. To niedaleko parku – przyznaje R. Huczek. – Projekt koniecznie trzeba przedyskutować z radą sołecką, radnymi i członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Ochla.
Prace projektowe potrwają kilka miesięcy.

Tomasz Czyżniewski
t.czyzniewski@LZG24.com.pl

 

Artykuły powiązane: 

Miejscy radni zmienili budżet. Są pieniądze na kolejne zadania z Funduszu Integracyjnego

Jak na zielonogórskie warunki radni poświęcili niewiele czasu na inwestycje miasta w gminie. We wtorek przeznaczyli na ten cel ponad 1,5 mln zł.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki