Sołtysi oceniają podział Funduszu Integracyjnego – cz. 2

30 Marzec 2013
- Na sesji rady miasta mówi się, że branie pieniędzy z funduszu jest niemoralne, a ja mam przykre wrażenie, że to radni forsują swoje interesy, co było widoczne w czasie uchwalania dotacji dla Jan – komentuje sołtys Monika Turzańska.

Nowy Kisielin 198,6 tys. zł
Sołtys Andrzej Zalewski:

- Fundusz Integracyjny? Jedno słowo – rewelacja! Jeszcze takiej szansy nigdy nie było. To piękna sprawa. Teraz czekamy na więcej! Społeczeństwo zgodnie wybrało propozycje rady sołeckiej oraz sołtysa i również z tego powodu jestem happy! Nawet specjalnie nie martwię się o realizację, bo uważam, że jak ktoś coś daje, to słowa dotrzyma. Liczę na to, że klimatyzacja w świetlicy będzie do lata gotowa. Bez klimatyzacji to miejsce nie funkcjonuje jak należy, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych.

Jany i Stożne - 67,8 tys. zł
Sołtys Monika Turzańska:

- Pieniądze z Funduszu Integracyjnego podzieliliśmy sprawiedliwie, by każda grupa społeczna coś z niego miała. Jest jednak „otoczka”, która wywołuje poczucie winy w mieszkańcach gminy. Na sesji rady miasta mówi się, że branie pieniędzy z funduszu jest niemoralne, a ja mam przykre wrażenie, że to radni forsują swoje interesy, co było widoczne w czasie uchwalania dotacji dla Jan. Obawiam się trochę, że podobnie będzie w przyszłości - ważniejsze będą interesy miasta, nie mieszkańców gminy.

Przylep - 489,9 tys. zł
Sołtys Maciej Olszewski:

- W Przylepie nie było dużych problemów z wyborem inwestycji. Ludzie byli bardzo zgodni, choć początkowo przewidywałem sporą kłótnię. Jestem pozytywnie zaskoczony. Mieszkańcy wybrali ul. Turystyczną i przeznaczyli na tę inwestycję właściwie całą kwotę z tegorocznego Funduszu Integracyjnego - 490 tys. zł. Podobnie jak większość mieszkańców, niecierpliwie czekam na rozpoczęcie tego zadania. I nie mam żadnych podstaw, by powątpiewać w szczęśliwe zakończenie całej inwestycji.

Ochla - 310,9 tys. zł
Sołtys Aleksander Kosowicz:

- Propozycja dotycząca odnowy zabytkowego parku na Osiedlu Dworskim przeszła praktycznie jednogłośnie. Gminie ciężko byłoby znaleźć takie pieniądze. Rewitalizacja całego parku to koszt około miliona złotych. Pieniądze z Funduszu Integracyjnego, 300 tys. zł, sfinansują nam dokumentację techniczną i uporządkowanie stawu. Mam nadzieję na kontynuację tego zadania w kolejnym roku. Postaramy się o dodatkowe środki z innych źródeł, m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Łężyca - 297,4 tys. zł
Sołtys Jolanta Rabęda:

- Zebranie wiejskie postanowiło przekazać pieniądze na budowę boiska. Wszyscy się cieszą, że wreszcie powstanie. Teraz jest moda na sport i boisko to dobra inwestycja. Na pewno będzie dobrze i często wykorzystywane, tym bardziej, że jest drużyna piłkarska, która cały czas trenuje. Mamy zaufanie do miasta i jesteśmy spokojni o realizację tego zadania. Nie widzimy zagrożeń i nie mamy obaw. Myślę, że większość mieszkańców optymistycznie jest nastawiona do takiej współpracy z miastem.

Ługowo - 17,5 tys. zł
Sołtys Agnieszka Głuska:

- Ludzie boją się, że sięgnięcie po pieniądze z funduszu oznaczać będzie przyłączenie do miasta. To są jednak głosy przede wszystkim starszych mieszkańców, którzy w naszej wsi mieszkają od zawsze. Ale fundusz już jest podzielony i teraz pozostało nam tylko żywić nadzieję, że altana będzie wybudowana i że zmieścimy się w kosztach. Innej inwestycji nie mamy. Za 17, 5 tys. zł nie zrobilibyśmy nic dużego, więc mieszkańcy byli zgodni. We wsi jest duże zapotrzebowanie na takie miejsce. A ja mieszkańców poparłam.

Kiełpin - 23,7 tys. zł
Sołtys Katarzyna Jankowska:

- Sfinansowanie remontu chodnika przy pomocy pieniędzy pochodzących z Funduszu Integracyjnego to dobra decyzja. Niektórzy chcieli od razu wybudować nowy, ale koszt byłby dziesięciokrotnie większy. Oczywiście, mamy obawy, czy przyznane nam pieniądze starczą na cały remont. W przyszłym roku będziemy mądrzejsi o tegoroczne doświadczenia. Z drugiej strony, jeżeli nie starczy nam na remont chodnika, to nadrobimy w kolejnych latach. Teraz czekamy na kosztorys, który ma przygotować starostwo.

(kg)

Artykuły powiązane: 

Sołtysi oceniają podział Funduszu Integracyjnego

- Czekaliśmy na remont świetlicy od 1998 r., ale nigdy nie było na to pieniędzy. Nie udało mi się to nawet, kiedy byłem radnym. Teraz czekamy na realizację tej inwestycji i trzymam kciuki, by wszystko się udało - mówi Piotr Przespolewski sołtys Zatonia.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki