Sołtysi oceniają podział Funduszu Integracyjnego

24 Marzec 2013
- Czekaliśmy na remont świetlicy od 1998 r., ale nigdy nie było na to pieniędzy. Nie udało mi się to nawet, kiedy byłem radnym. Teraz czekamy na realizację tej inwestycji i trzymam kciuki, by wszystko się udało - mówi Piotr Przespolewski sołtys Zatonia.

Jarogniewice - 52,4 tys. zł

Sołtys Elżbieta Świercz:
- Jestem bardzo zadowolona z tych pieniędzy i z tego, w jaki sposób mieszkańcy zdecydowali się je przeznaczyć. Decyzja nie była wprawdzie łatwa, bo potrzeb jest dużo, ale sprawa zagospodarowania przystanku okazała się najistotniejsza. Z Funduszu Integracyjnego wybrukujemy teren wokół przystanku. To będzie teraz prawdziwa wizytówka wsi, bo w sąsiedztwie powstanie jeszcze parking, będzie zagospodarowany teren wokół sali gimnastycznej, a gmina ma nam w tym roku wybudować plac zabaw. Rok 2013 będzie więc wyjątkowo dobry dla naszej wsi, pod względem nowych inwestycji. Mieszkańcy na pewno będą dbali o ten nowy majątek wsi.

Stary Kisielin - 283,1 tys. zł

Sołtys Maria Litwińczuk:
- Przebrnęliśmy ten pierwszy etap i to znaczną większością głosów, więc pytania o zasadność przeznaczenia funduszu są właściwie zbędne. U nas przeszła świetlica oraz rozbudowa OSP, więc osobiście uważam, że dobrze się stało. Brak takiej świetlicy powoduje dla lokalnej społeczności duże straty. Dzięki takiemu miejscu wiele się dzieje i może dziać się jeszcze więcej. Czekamy teraz na realizacje tych zadań, choć w naszym przypadku chodzi o projekt nowej świetlicy i dokładnie nie wiemy, jak to będzie. Póki co nie ma więc się jeszcze z czego cieszyć. Nie wiemy, w jakiej kolejności będą realizowane te zadania i najważniejsze - w jakiej formie.

Zatonie - 111,7 tys. zł

Sołtys Piotr Przespolewski:
- Uważam, że Fundusz Integracyjny jest dobrym sposobem dotarcia do mieszkańców wsi. Dobrze się stało, że pieniądze poszły na konkretny cel. Kiedy na początku, przed zebraniem wiejskim, roznosiłem ulotki i zbierałem opinie mieszkańców co do najpilniejszych spraw we wsi, dostawałem informacje zwrotne o tym, że największą potrzebą jest remont świetlicy. Osobiście bawiłem się wiele razy na tej sali i w pewien sposób jestem temu miejscu coś winien. Czekaliśmy na ten remont od 1998 r., ale nigdy nie było na to pieniędzy. Nie udało mi się to nawet, kiedy byłem radnym. Teraz czekamy na realizację tej inwestycji i trzymam kciuki, by wszystko się udało.

Racula - 377,8 tys. zł

Sołtys Tomasz Sroczyński:
- Jeżeli mieszkańcy tak zagłosowali, to znaczy, że to dla nich było najważniejsze. Na świetlicę czekali prawie od dekady. Jest duża szansa, że teraz oprócz orlika, świetlica stanie się najważniejszym miejscem we wsi. Robiliśmy kiedyś analizę potrzeb mieszkańców i wyszło nam, że w pierwszej trójce najważniejszych inwestycji, oprócz kanalizacji i dróg, znalazła się właśnie świetlica. Jeżeli do tych pieniędzy dołożymy środki z gminy oraz pieniądze unijne, to będzie możliwy kapitalny remont świetlicy. Ponad 20 tys. zł na monitoring przy placu festynowym podniesie poziom bezpieczeństwa i odstraszy chuliganów. W planach mamy budowę sceny przy ul. Rodła, przy placu festynowym.

Drzonków - 251,5 tys. zł

Sołtys Renata Woźniak:
- Podzieliliśmy Fundusz Integracyjny, to pozostało nam teraz integrować się z miastem. Ale na poważnie. Dobrze się stało, że tak podzielono pieniądze. Co prawda pieniądze dzielimy, ale ich jeszcze nie mamy. Uważam, że pieniądze podzielono mniej więcej równo po całej wiosce, czyli można przyjąć, że sprawiedliwie. Brakowało oświetlenia na osiedlu Eden, a teraz będzie. Modernizacja kapliczki również była potrzebna, no i plac zabaw, którego brakowało. Podzielono pieniądze sprawiedliwie i z głową. Są to duże inwestycje, na których zyskają mieszkańcy. Po zakończeniu budowy kanalizacji pozostaną nam jedynie drogi i można powiedzieć, że będziemy mieli już prawie wszystko.

Krępa 115,1 tys. zł

Sołtys Tadeusz Budrewicz:
- Ci co byli na zebraniu, zadecydowali. Jedynie kilka osób myślało inaczej o rozdysponowaniu środków z Funduszu Integracyjnego. Plac festynowy, który my nazywamy wioskowym, był zdecydowanie potrzebny. Uważam, że mieszkańcy skorzystali z okazji i to bardzo dobrze. Moim zdaniem, po co drzeć koszulę na trzy, skoro można w całości wsunąć ją do spodni. A takiego miejsca na organizację imprez brakowało i mam nadzieję, że już niedługo to się sprawdzi. Teraz czekamy na ruch ze strony miasta. Myślę, że jak poprawi się pogoda, to pojawi się np. projektant lub urbanista i pomoże zaplanować realny zakres robót.

Jeleniów - 29,5 tys. zł

Sołtys Wojciech Bortnowski:
- Każdy zastrzyk pieniędzy dla naszej wsi jest dobrą rzeczą. A przeznaczenie całej puli Funduszu Integracyjnego na nowy chodnik jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Tegoroczna zima pokazała, że bez chodnika praktycznie nie da się poruszać po Jeleniowie. O pieniądze na ten cel z powiatu walczyliśmy od dawna. Ale słyszeliśmy, że wystarcza tylko na bieżące łatanie dziur. Teraz mam wielką nadzieję, że rozpoczęcie budowy chodnika, za pieniądze z Funduszu Integracyjnego sprawi, iż powiat nie pozostawi tej inwestycji nieskończonej. To zapoczątkuje dalsze działania, żeby piesi mogli bezpiecznie poruszać się po wsi.

Sucha - 48,9 tys. zł

Sołtys Ireneusz Rypson:
- Cieszy mnie, że mieszkańcy przegłosowali budowę chodnika. Sam o to wnioskowałem, bo uważam, że nie ma sensu rozdrabniać puli Funduszu Integracyjnego na błahostki. Z chodnikami przy drodze powiatowej zawsze był problem, bo powiat ma pieniądze tylko na bieżące utrzymanie dróg. Z chodnikami przy drogach gminnych jakoś sobie poradzimy, bo gmina może je sfinansować. Z powiatem był problem. W tym roku zrobimy więc chodnik z Funduszu Integracyjnego, a w przyszłym roku będziemy kontynuować ciągi piesze z kolejnej puli Funduszu. Za dwa lata problem chodników powinien być rozwiązany w starej części wsi. Dlatego nie było sprzeciwu, żeby właśnie tak wydać pieniądze.

Zawada -280,9 tys. zł

Sołtys Jan Smoter:
- Zawsze uważałem, że Fundusz Integracyjny dzieli mieszkańców. Bo każdy chciał przyciągnąć jak najwięcej do siebie. Osobiście optowałem za przyznaniem naszej puli na remont obiektu dawnego sklepu, sąsiadującego ze świetlicą. Miał tam powstać dom dziennego pobytu dla osób starszych i kafejka internetowa dla młodzieży. Ale większość mieszkańców zadecydowała o innym przeznaczeniu pieniędzy i ja to szanuję. Jestem zadowolony, że trafią na chodniki i plac rekreacyjno-sportowy, bo to też są ważne i potrzebne zadania. Zwłaszcza chodnik przy ul. Szkolnej wymaga remontu. Jeśli teraz jeszcze ruszy budowa kanalizacji, to będzie można powiedzieć, że jesteśmy wsią bogatą i atrakcyjną.

(mi, kg)