Bieżnia dla świetlicy w Nowym Kisielinie kupiona. To świetny sprzęt!

31 Maj 2013
- Nasze panie mają zajęcia fitness, kilka razy w tygodniu, a sprzętu dla kobiet u nas jak na lekarstwo. Teraz to się zmieni – mówi syn sołtysa Nowego Kisielina, Bartłomiej Zalewski. Do siłowni ma trafić nowoczesna bieżnia z pieniędzy Funduszu Integracyjnego.

Droga do wiejskiej siłowni była długa i kręta. Początkowo, czyli ponad 10 lat temu, skrzyknęli się miłośnicy sportów siłowych, czego efektem było powstanie siłowni. Kiedy dawne miejsce zamieniono na bibliotekę, sprzęt siłowy trafił do szkoły w Starym Kisielinie.

Ćwiczyliśmy w wielu miejscach

- Można powiedzieć, że te nasze ćwiczenia były epizodyczne, raz ćwiczyliśmy tutaj, raz w Zielonej Górze, nie mieliśmy swojego miejsca. Kilka lat temu mój ojciec, sołtys, Andrzej Zalewski, pozbierał to wszystko do kupy i przeniósł do świetlicy. W niej przygotowano miejsce pod siłownię. Teraz jest światowo, mamy zaplecze z prysznicami i wygodami. W tygodniu przewija się ponad 60 osób - mówi Bartłomiej Zalewski, na co dzień chętnie korzystający z siłowni.

Zebranie głosuje

Jeszcze w lutym, na zebraniu wiejskim w Nowym Kisielinie, mieszkańcy zdecydowali, że z blisko 200 tys. z Funduszu Integracyjnego powstanie m.in. biblioteka, doposażona będzie kuchnia, zamontowana klimatyzacja w świetlicy i wyposażenie siłowni - maty, stojak, worek treningowy i nowoczesna bieżnia. W tym tygodniu bieżnia i worek treningowy zostały zakupione przez urząd miasta. Pokazaliśmy bieżnię B. Zalewskiemu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zależało nam na takiej bieżni. Gdybyśmy mieli, jako mieszkańcy Nowego Kisielina, zrzucać się na taką bieżnię, trwałoby to zapewne od 1,5 do 2 lat. Na użytek naszej siłowni, to supersprzęt. Ta bieżnia wytrzymuje 150 kilogramów, ma dwuletnią gwarancję, usterki będzie usuwał producent. Korzystałem z takich bieżni na innych siłowniach. To dobry sprzęt, choć nie z najwyższej „półki”. Super profesjonalne urządzenia kosztują ponad 20 tysięcy – tłumaczy.

Ma 22 programy

Model bieżni, który trafi do Nowego Kisielina, ma 22 programy treningowe i trzy profile użytkownika. Można na niej rozwinąć prędkość do 20 km/h oraz kontrolować tętno, puls i wydatek energetyczny.

- Taka bieżnia, dla osób ciężkich i z nadwagą, jest, po prostu, bezpieczna. Zabezpiecza przed nadwyrężeniem stawów czy przysłowiowym „heart attack” – dodaje B. Zalewski. - Mam 25 lat, na siłowni ćwiczę, z dwuletnią przerwą, od 12 lat. Mój rekord na sztandze to 140 kilogramów w wyciskaniu. W serii piętnastu powtórzeń zakładam na sztangę 90 kilogramów. Mój starszy brat, również ćwiczy. U nas to rodzinne. Ojciec był pięściarzem, za czasów PRL-u. Był mistrzem boksu amatorskiego w swoim okręgu, na Mazurach, więc z ciężarami również miał do czynienia.

Wielu chętnych

Kto skorzysta z nowego sprzętu w Nowym Kisielinie? Na co dzień ćwiczy tam od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. W świetlicy pracuje także instruktor.

- Mamy dwa wyciągi i atlas, na siedem stanowisk, można na nim ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, pleców, barków, brzucha. Mamy, oczywiście, płaską ławeczkę, jak na każdej siłowni. Odważników zgromadziliśmy na jakieś 300 kilogramów. Każdy przynosił, co miał w domu. Jest również „modlitewnik”, rowerek, no i w końcu będzie bieżnia, w kąciku „kardio”, tam, gdzie mamy rowerek i stepper. Myślę, że zadowolone będą przede wszystkim nasze panie. Bieżnia dla kobiet bardzo się przyda – mówi Bartek.

Jeszcze procedury

Zanim zamówiony sprzęt trafi do siłowni, urzędnicy muszą postępować zgodnie z procedurą administracyjną i literą prawa. Najpierw zielonogórski urząd miasta przygotuje projekt porozumienia z gminą wiejską, w sprawie formalnego przekazania sprzętu, potem urząd gminy musi odpowiedzieć. Następnie obie strony podpiszą dokument porozumienia i dopiero wówczas obiecany sprzęt trafi do siłowni w Nowym Kisielinie.

(kg)

Artykuły powiązane: 

Kinder niespodzianka z Nowego Kisielina

Trzy czwarte pieniędzy z Funduszu Integracyjnego mieszkańcy Nowego Kisielina wydadzą na bibliotekę i wyposażenie świetlicy. - Pozostałe 30 tys. zł to kinder niespodzianka - mówi sołtys Andrzej Zalewski.

Parking i scena festynowa – to potrzeby Nowego Kisielina

Zebranie wiejskie w Nowym Kisielinie za dwa tygodnie zdecyduje o podziale funduszu integracyjnego. – Ten fundusz jest dany przez miasto z dobrej woli, żeby wyciągnąć do nas rękę – przekonywał proboszcz kisielińskiej parafii ks. dr Andrzej Brenk.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki