Budowa kompleksu boisk w Łężycy

15 Październik 2013
Oj, będzie się działo. Jeszcze w tym roku mają być wykonane wszystkie roboty ziemne na inwestycji wartej 2 mln zł. W poniedziałek wykonawca odebrał plac budowy i może startować z robotami.

W Łężycy funkcjonowało boisko piłkarskie z naturalną trawiastą nawierzchnią, która od dawna wymagała renowacji. Dlatego podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy przegłosowali, że całą kwotę z tegorocznego Funduszu Integracyjnego – 297,4 tys. zł - przekażą na budowę kompleksu boisk. To tylko część kosztów, bo inwestycja jest niebagatelna, szacowana na 2 mln 87 tys. zł. Gmina planowała ją od dawna. – Mieszkańcy mnie wtedy pytali, jak najefektywniej wydać pieniądze z Funduszu Integracyjnego. Chodziło o zadanie realne, dla którego dodatkowe pieniądze mogłyby sprawę przyśpieszyć – opowiada Mariusz Zalewski, wójt gminy. – Ustaliliśmy, żeby wspierać już planowane przedsięwzięcia. Zaproponowałem budowę boiska. Mieszkańcy się zgodzili. Wykorzystamy pieniądze z Totalizatora Sportowego.

Układ finansowy jest taki: boisko kosztuje ok. 2 mln zł. Z Funduszu Integracyjnego, finansowanego przez miasto, pochodzi 297,4 tys. zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki przekaże na ten cel 385 tys. zł w tym roku i 278 tys. zł w przyszłym. Resztę dokłada gmina.

Właśnie w poniedziałek gmina przekazała wykonawcy plac budowy. Zadanie polega na modernizacji płyty głównej, budowie mniejszego boiska wielofunkcyjnego oraz rozbudowie budynku sportowego. W ramach rozpoczynających się prac płyta boiska będzie zrekultywowana, zostanie posiana nowa trawa, zostanie też wykonana instalacja nawadniająca. Mały i zaniedbany budynek zaplecza zostanie powiększony i zmodernizowany. Powstaną w nim nowe sanitariaty dla zawodników i  pokój sędziów.

- W tym roku chcemy przeprowadzić wszystkie roboty ziemne. Musimy przygotować, warstwę nośną pod boisko piłkarskie, instalację nawadniającą i warstwę odsączającą. Rozpoczniemy też pierwsze prace przy budynkach. W tym roku chcemy także przeprowadzić prace elektryczne. Mamy doświadczenie przy budowie takich obiektów. Wybudowaliśmy około 50 orlików i 20 boisk pełnowymiarowych – mówi Marek Przybylski pełnomocnik wykonawcy robót Zakładu Robót Ogrodniczych Spirea z Leszna.

Oddanie do użytku całego obiektu nastąpi do 30 września 2014.

(kg)

Artykuły powiązane: 

W Łężycy Fundusz Integracyjny trafi na boisko

297 tys. zł Funduszu Integracyjnego dla Łężycy mieszkańcy przeznaczyli na dofinansowanie budowy boiska piłkarskiego za 2 mln zł. Zadowoleni są wicewójt Ireneusz Bogucewicz i miejscowy radny Krzysztof Wołczyński.