W Łężycy Fundusz Integracyjny trafi na boisko

11 Marzec 2013
297 tys. zł Funduszu Integracyjnego dla Łężycy mieszkańcy przeznaczyli na dofinansowanie budowy boiska piłkarskiego za 2 mln zł. Zadowoleni są wicewójt Ireneusz Bogucewicz i miejscowy radny Krzysztof Wołczyński.

Podczas piątkowego zebrania wiejskiego wybierano nowego sołtysa Łężycy po rezygnacji Krystyny Chamery. Kandydatów było dwoje: Jolanta Rabęda oraz Kazimierz Żurański. W wyniku tajnego głosowania wygrała J. Rabęda z poparciem 68 mieszkańców. Została nowym sołtysem.

Zebranie decydowało także o Funduszu Integracyjnym, przyznanym sołectwu przez miasto Zieloną Górę. To kwota 297,4 tys. zł w tym i drugie tyle w przyszłym roku. W wyniku głosowania, przytłaczającą większością zdecydowano o przeznaczeniu całej kwoty na dofinansowanie budowy boiska do piłki nożnej o trawiastej nawierzchni oraz boiska wielofunkcyjnego (o sztucznej nawierzchni) przy ul. Leśnej, na miejscu obecnego boiska. Inwestycja jest niebagatelna, bo szacowana na 2 mln zł (dla porównania – średni koszt budowy „Orlika” wynosił ok. 1,2 mln zł). Gmina planowała tę inwestycję od dawna i wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się ją rozpocząć.

- Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wpisanie tej inwestycji do Programu rozwoju bazy sportowej woj. lubuskiego – informuje Wiesław Jendraszyk z wydziału ds. społecznych Urzędu Gminy. – Sejmik ma o tym zadecydować na przełomie marca i kwietnia. Jeśli to nastąpi, wówczas możemy otrzymać 33-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

Konstrukcja finansowa przedsięwzięcia jest więc taka, że ministerstwo przyznałoby 663 tys. zł, a wkład własny gminy powinien wynieść 1.347 tys. zł. Po odliczeniu Funduszu Integracyjnego, gmina mogłaby wyłożyć tylko 1.050 tys. zł. – Moim zdaniem to bardzo dobry wybór – mówi o decyzji mieszkańców Łężycy wicewójt Ireneusz Bogucewicz. – Zawsze zdaję się na mądrość mieszkańców. Boisko w Łężycy jest potrzebne, zważywszy choćby na fakt, iż aktywnie działa tam drużyna piłkarska Sparta Łężyca.

Jeśli plan finansowania inwestycji się powiedzie, to prace ruszyłyby w czerwcu br., a kompleks sportowy byłby oddany do użytku we wrześniu 2014 r. Oprócz budowy dwóch boisk, projekt przewiduje budowę szatni, trybun ziemnych oraz ogrodzenie całego terenu. – Bardzo dobrze, że mieszkańcy zdecydowali się na przeznaczenie Funduszu Integracyjnego właśnie na ten cel – komentuje radny Wołczyński. – Nie chcemy tego robić półśrodkami, bo boisko ma służyć na wiele pokoleń. Dlatego trzeba to zrobić porządnie.

(mi)