W Łężycy Fundusz Integracyjny trafi na boisko

11 Marzec 2013
297 tys. zł Funduszu Integracyjnego dla Łężycy mieszkańcy przeznaczyli na dofinansowanie budowy boiska piłkarskiego za 2 mln zł. Zadowoleni są wicewójt Ireneusz Bogucewicz i miejscowy radny Krzysztof Wołczyński.

Podczas piątkowego zebrania wiejskiego wybierano nowego sołtysa Łężycy po rezygnacji Krystyny Chamery. Kandydatów było dwoje: Jolanta Rabęda oraz Kazimierz Żurański. W wyniku tajnego głosowania wygrała J. Rabęda z poparciem 68 mieszkańców. Została nowym sołtysem.

Zebranie decydowało także o Funduszu Integracyjnym, przyznanym sołectwu przez miasto Zieloną Górę. To kwota 297,4 tys. zł w tym i drugie tyle w przyszłym roku. W wyniku głosowania, przytłaczającą większością zdecydowano o przeznaczeniu całej kwoty na dofinansowanie budowy boiska do piłki nożnej o trawiastej nawierzchni oraz boiska wielofunkcyjnego (o sztucznej nawierzchni) przy ul. Leśnej, na miejscu obecnego boiska. Inwestycja jest niebagatelna, bo szacowana na 2 mln zł (dla porównania – średni koszt budowy „Orlika” wynosił ok. 1,2 mln zł). Gmina planowała tę inwestycję od dawna i wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się ją rozpocząć.

- Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wpisanie tej inwestycji do Programu rozwoju bazy sportowej woj. lubuskiego – informuje Wiesław Jendraszyk z wydziału ds. społecznych Urzędu Gminy. – Sejmik ma o tym zadecydować na przełomie marca i kwietnia. Jeśli to nastąpi, wówczas możemy otrzymać 33-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

Konstrukcja finansowa przedsięwzięcia jest więc taka, że ministerstwo przyznałoby 663 tys. zł, a wkład własny gminy powinien wynieść 1.347 tys. zł. Po odliczeniu Funduszu Integracyjnego, gmina mogłaby wyłożyć tylko 1.050 tys. zł. – Moim zdaniem to bardzo dobry wybór – mówi o decyzji mieszkańców Łężycy wicewójt Ireneusz Bogucewicz. – Zawsze zdaję się na mądrość mieszkańców. Boisko w Łężycy jest potrzebne, zważywszy choćby na fakt, iż aktywnie działa tam drużyna piłkarska Sparta Łężyca.

Jeśli plan finansowania inwestycji się powiedzie, to prace ruszyłyby w czerwcu br., a kompleks sportowy byłby oddany do użytku we wrześniu 2014 r. Oprócz budowy dwóch boisk, projekt przewiduje budowę szatni, trybun ziemnych oraz ogrodzenie całego terenu. – Bardzo dobrze, że mieszkańcy zdecydowali się na przeznaczenie Funduszu Integracyjnego właśnie na ten cel – komentuje radny Wołczyński. – Nie chcemy tego robić półśrodkami, bo boisko ma służyć na wiele pokoleń. Dlatego trzeba to zrobić porządnie.

(mi)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki