Fundusz Integracyjny - co wybrały sołectwa?

16 Marzec 2013
Wszystkie sołectwa podzieliły pieniądze z Funduszu Integracyjnego. Decydowały o tym zebrania wiejskie. Sprawdź na co pójdą pieniądze w każdej wsi.

* Barcikowice – 31,9 tys. zł
Mieszkańcy byli zgodni. Za całą kwotę będzie robiona droga z Barcikowic do Barcikowic Małych (od strony Kiełpina). 50 tys. zł zainwestuje w to przedsięwzięcie gmina. – Mamy niewielką pulę z Funduszu Integracyjnego, ale nie możemy nic nie robić, czekając latami na asfaltowe drogi – podkreślali uczestnicy zebrania wiejskiego.

* Drzonków – 251,5 tys. zł
Mieszkańcy podzielili pulę na kilka inwestycji. 130 tys. zł pójdzie na pierwszy etap oświetlenia os. Eden. 45 tys. zł przeznaczono na modernizację kapliczki i otoczenia. Oświetlenie terenu wokół remizy pochłonie 15 tys. zł. 5 tys. zł będą kosztowały dwa duże namioty. Reszta pieniędzy - 56,5 tys. zł, plus ewentualne oszczędności z przetargów, została przeznaczona na plac zabaw. – Mamy projekt. Trzeba na to ok. 100 tys. zł. Dołożę resztę – zapowiedział na zebraniu wiejskim wójt Mariusz Zalewski.

* Jany i Stożne – 67,8 tys. zł
Brak chodnika wzdłuż głównej drogi to największa bolączka mieszkańców. – To powinno być dawno załatwione – mówił „Łącznikowi”, w styczniu, jeden z mieszkańców, Jan Szyrna.
Dlatego aż 30 tys. zł z Funduszu dofinansuje jego budowę. Co z pozostałą pulą pieniędzy? Za 20 tys. zł zostanie kupiony sprzęt nagłaśniający i oświetlenie imprez. Na dokumentację adaptacji budynku remizy strażackiej przeznaczono 10 tys. zł. Ogrodzenie poniemieckiego cmentarza będzie kosztować 4 tys. zł, za 3 tys. zł zostaną kupione trzy namioty imprezowe.
I jeszcze jeden, ale jakże wdzięczny wydatek... Najmłodsi mieszkańcy z pewnością ucieszą się z trampoliny, za 800 zł!

* Jarogniewice – 52,4 tys. zł
Cała kwota zostanie przeznaczona na wybrukowanie najbliższej okolicy przystanku autobusowego. Taka była wola większości mieszkańców. - Warto byłoby zagospodarować plac, tam, gdzie jest świetlica, przystanek, kościół. To przecież nasze centrum wsi. A nie ma chodnika, utwardzonej drogi, tylko kałuże i błoto – mówił w lutym, na łamach „Łącznika”, mieszkaniec wsi, Jan Skoniecki.

* Jeleniów – 29,5 tys. zł
Mieszkańcy zdecydowali – tegoroczny Fundusz zostanie przeznaczony na chodnik wzdłuż drogi powiatowej. Główną ulicą przejeżdżają dziesiątki ciężarówek, do pobliskiego Stelmetu. Nikomu nie uśmiecha się marsz po asfalcie, gdy obok suną ciężarowe kolosy.
– W tym roku mógłby powstać 100-metrowy odcinek chodnika, w tym czasie zostałyby uregulowane sprawy własnościowe z powiatem i w przyszłym roku można byłoby budować dalej, z kolejnej puli Funduszu – przekonywał na zebraniu wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

* Kiełpin – 23,7 tys. zł
Wieś zdecydowała, że za całą kwotę wyremontuje chodnik biegnący wzdłuż głównej drogi. – To dobry wybór! I po myśli mieszkańców – podkreślała na początku marca, w rozmowie z „Łącznikiem”, sołtys Katarzyna Jankowska. – O chodnik walczymy już od ładnych paru lat. Regularnie piszemy do powiatu. I regularnie dostajemy odpowiedź, że nie teraz. A chodnik trzeba odnowić, wyrównać. Bo nie ma szans, żeby przejechała po nim matka z wózkiem.

* Krępa – 115 tys. zł
Cała pula zostanie przeznaczona na budowę placu festynowego. – Jest takie miejsce, niedaleko mojego domu, organizujemy tam imprezy pod chmurką, stoją też dwie bramki, gdzie młodzi mogą piłkę pokopać – opowiadał nam w listopadzie sołtys Tadeusz Budrewicz. – Ech, gdyby to wszystko tak ładnie zagospodarować...

* Łężyca – 297,4 tys. zł
Cała kwota dofinansuje budowę trawiastego boiska do piłki nożnej oraz sztucznego boiska wielofunkcyjnego, przy ul. Leśnej, na miejscu obecnego obiektu. Inwestycja jest szacowana na 2 mln zł. Ministerstwo przyznałoby 663 tys. zł, a wkład własny gminy powinien wynieść 1 mln 347 tys. zł. Po odliczeniu Funduszu Integracyjnego, gmina mogłaby wyłożyć tylko 1 mln 50 tys. zł. – To bardzo dobry wybór – mówi o decyzji wicewójt Ireneusz Bogucewicz. – Zawsze zdaję się na mądrość mieszkańców. Boisko jest potrzebne, zważywszy choćby na fakt, iż aktywnie działa tam drużyna piłkarska Sparta Łężyca.

* Ługowo – 17,5 tys. zł
Marzeniem mieszkańców była altana integracyjna na placu festynowym. I taki obiekt ma powstać, w dwóch etapach, bo tegoroczna pula Funduszu nie wystarczy. - Trzeba dostosować marzenia do rzeczywistości i postawić na naszym placu festynowym, coś w rodzaju drewnianej altany czy wiaty - przyznała w styczniowej rozmowie z „Łącznikiem” sołtys Agnieszka Głuska. - My naprawdę nie potrzebujemy nie wiadomo czego. Chodzi o to, żeby to było zadaszone, z miejscem na stoły i ławki, z pomieszczeniem na przechowywanie mebli i sprzętu. Żeby można było tam po prostu w ciepłe dni posiedzieć, schować się przed deszczem.

* Nowy Kisielin – 198,6 tys. zł
Najwięcej pieniędzy mieszkańcy postanowili zainwestować w świetlicę. 50 tys. zł pochłonie urządzenie w budynku biblioteki, z komputerami i internetem. 19 tys. zł będzie kosztować założenie w świetlicy klimatyzacji, a za 14 tys. zł zostanie doposażona świetlicowa kuchnia. 9 tys. zł pójdzie na wyposażenie siłowni, która znajduje się w piwnicy budynku.
Przy ul. Syrkiewicza, tuż obok placu zabaw, ma powstać, za 35 tys. zł, wybrukowany plac festynowy z oświetleniem. – My tam urządzamy imprezy pod chmurką – opowiadał w styczniu „Łącznikowi” sołtys Andrzej Zalewski. - Miło, gdyby ludzie tańcowali na utwardzonej nawierzchni. Panie na pewno się ucieszą, że już im szpilki nie będą grzęzły w piachu...
20 tys. zł będzie kosztować projekt oświetlenia ul. Odrzańskiej, a 17,6 tys. zł projekt dokończenia chodnika (ul. Odrzańska). 4 tys. zł będzie kosztować rewitalizacja krzyża, który stoi przy głównej drodze, w sąsiedztwie przedszkola, świetlicy i przystanku. Za tę kwotę zostanie m.in. wymienione ogrodzenie i będą nasadzone rośliny.
Jest też pula 30 tys. zł, którą sołtys nazwał „Kinder niespodzianką” - zaproponował mieszkańcom, żeby przeznaczyli ją na dowolne, zgłoszone przez siebie zadania. Wolą większości będą to udogodnienia na ul. Odrzańskiej: przejścia dla pieszych i lustro drogowe przy przystanku numer 1.

* Ochla – 310,9 tys. zł
Cała kwota zostanie przeznaczona na renowację zabytkowego parku położonego na Osiedlu Dworskim. – Powstałoby tam coś na kształt ogrodu botanicznego, pod opieką zielonogórskiej uczelni, sporą część prac mogliby wykonywać studenci – zachęcał podczas zebrania wiejskiego, w imieniu prof. Leszka Jerzaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego, wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.
Park był też cichym faworytem sołtysa Aleksandra Kosowicza. - To piękne, zabytkowe miejsce, tylko zaniedbane. Potrzebuje rewitalizacji. Rosną tu okazałe, dorodne drzewa, wiele z nich to pomniki przyrody. Jest i staw, który należałoby wyczyścić. Można byłoby ławeczki postawić, ścieżki spacerowe wytyczyć – mówił w listopadzie na łamach „Łącznika”.

* Przylep – 489,9 tys. zł
Wieś otrzyma największy kawałek z „tortu” ufundowanego przez miasto. - Drogi! To u nas najważniejsza sprawa! Tak istotna, bo dotyka wszystkich, i starych, i nowych mieszkańców. Nic dziwnego. Każdy chce mieć dobry, porządny dojazd do domu - przyznał w lutym, w rozmowie z „Łącznikiem”, Maciej Olszewski, sołtys Przylepu.
I mieszkańcy zdecydowali, że pieniądze przeznaczą na remont drogi. A konkretnie ul. Turystycznej, do przepustu na ul. Robotniczej, tj. całego odcinka, gdzie wykonano kanalizację deszczową.

* Racula – 377 tys. zł
355 tys. zł z Funduszu pochłonie dofinansowanie remontu świetlicy. Kiedy w grudniu rozmawialiśmy z mieszkańcami, wielu z nich wspominało o remoncie budynku. - Ta sala w remizie nie wystarcza na duże imprezy. Pod remontem świetlicy wiejskiej podpisuję się obiema rękami – mówił „Łącznikowi” Mieczysław Wilk.
A zakres prac jest ogromny. Trzeba zrobić kuchnię z wyposażeniem, dodatkowe wejścia na scenę, szatnię. Potrzebna jest klimatyzacja, trzeba położyć nowe tynki. Koszt ok. 1 mln zł, ale Racula liczy na unijne wsparcie, 130 tys. zł dołoży też gmina.
Resztę puli Funduszu - 22 tys. zł - mieszkańcy przeznaczyli na monitoring placu festynowego.

* Stary Kisielin – 283 tys. zł
Całą kwotę przeznaczono na budowę świetlicy wiejskiej oraz garażu dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Wójt wskazał miejsce, gdzie mogłaby powstać świetlica. Przy ul Szkolnej, w okolicy dworca. Jest to 22-arowa działka z dojazdem – mówił na zebraniu Ireneusz Nijaki, dyrektor szkoły podstawowej. A już po głosowaniu dodał: - Uważam, że nowa świetlica to miejsce, w którym znajdą się wszystkie podmioty, dzieci, różne koła i stowarzyszenia. Jako społecznik i człowiek, który tu żyje – dziękuję moim kochanym mieszkańcom.

* Sucha – 48,9 tys. zł
Mieszkańcy jednogłośnie zaakceptowali pomysł sołtysa, Ireneusza Rypsona. Za całą kwotę będzie robiony chodnik wzdłuż drogi powiatowej (od remizy). – Planujemy ten chodnik od dawna – przekonywał sołtys. – Oprócz tego, chcielibyśmy oświetlić nowe osiedle, udrożnić studzienkami kanalizacyjnymi i załatać dziury w drogach. Proponuję, żeby nie rozdrabniać kwoty z Funduszu, tylko całość wydać na chodnik.

* Zatonie i Marzęcin – 111,7 tys. zł
Mieszkańcy zdecydowali, że całą kwotę przeznaczają na remont dachu świetlicy.
Nie mieli wątpliwości, pieniądze z Funduszu należy wydać na jeden cel. A że wszystkim leży na sercu doprowadzenie do dawnej świetności zabytkowego budynku... - Warto dbać o takie miejsca, które są symbolem Zatonia – mówiła Maria Idzikowska z Zatonia, która w Zielonej Górze odrestaurowała zrujnowaną halę przy ul. Fabrycznej, czyniąc z niej znaną galerię sztuki.

* Zawada – 280,9 tys. zł
Tegoroczna pula pieniędzy będzie podzielona na trzy części: 30 tys. zł trafi na budowę chodnika przy ul. Zielonogórskiej, 50 tys. zł na remont chodnika przy ul. Szkolnej, 200 tys. zł na uaktualnienie projektu budowy placu rekreacyjno-sportowego przy ul. Sportowej oraz rozpoczęcie realizacji tego przedsięwzięcia. Z kolei przyszłoroczna pula, w całości, ma być przeznaczona na dokończenie tej inwestycji.
O chodnikach wspominał, jeszcze w listopadzie, w rozmowie z „Łącznikiem”, sołtys Jan Smoter. - Szczególnie ten przy szkole i ośrodku zdrowia by się przydał. Oj, nie chciałbym wiedzieć, o czym myślą matki, które z dziećmi, z wózkami, muszą się teraz przebijać – mówił.

 (dsp)

Artykuły powiązane: 

Wszystkie sołectwa podzieliły Fundusz Integracyjny

To prawdziwy sukces! W ciągu miesiąca mieszkańcy gminy zadecydowali na co wydać 3 mln zł, z Funduszu Integracyjnego. Najszybciej zdecydowali mieszkańcy Jan. Najdłużej debatowano w sąsiedniej Zawadzie. Teraz nic, tylko zakasać rękawy i brać się do roboty.

Fundusz Integracyjny. To dopiero pierwszy krok - teraz zaczniemy go realizować

- Bardzo się cieszę, że sołectwa decydują, na co wydać pieniądze z Funduszu Integracyjnego. We wtorek, podczas sesji, przeznaczymy na ten cel pierwsze pieniądze – zapowiada prezydent Janusz Kubicki.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki