Co w budżecie obywatelskim? Ty decydujesz. Głosuj!

26 Październik 2012
Plac zabaw na dużym osiedlu? Nowy asfalt na usianej dziurami drodze? A może wieża widokowa, z której w pogodny dzień zobaczysz Śnieżkę? To od Ciebie zależy, jakie inwestycje znajdą się w przyszłorocznym budżecie Zielonej Góry.

Zielonogórzanie sami mogą zdecydować o fragmencie budżetu miasta na 2013 r. Dzieje się to po raz pierwszy w historii Winnego Grodu. – W ramach budżetu obywatelskiego przeznaczam na ten cel 3 mln zł – zapowiedział prezydent Janusz Kubicki. I dał mieszkańcom wolną rękę. Bo to przecież oni najlepiej wiedzą, czego im potrzeba. I gdzie chodniki są takie, że nogę można skręcić albo którędy lepiej nie jechać, żeby nie uszkodzić na wybojach auta. A także jak wytłumaczyć dziecku, że z tej ślizgawki nie powinno zjeżdżać, bo to zbyt niebezpieczne.

Mieszkańcy swoje bolączki spisali, na specjalnych formularzach zamieścili i przysłali do urzędu miasta. Uzbierało się grubo ponad 600 wniosków! A każdy z nich miał szansę znaleźć się w przyszłorocznym budżecie Zielonej Góry.

Czego chcą zielonogórzanie?

Najczęściej propozycje dotyczyły dziurawych bądź nieutwardzonych dróg, kiepskiego stanu chodników, braku oświetlenia i parkingów. Rodzice domagali się m.in. placów zabaw dla pociech i bezpiecznych przejść w pobliżu szkół, właściciele czworonogów apelowali o miejsca pod wybieg, miłośnicy miasta chcieli je upiększać budując fontanny, czy choćby sadząc drzewa. Spora grupa chciała remontów obiektów sportowych i utworzenia nowych miejsc rekreacyjnych. Wśród wniosków znalazły się też nietuzinkowe pomysły, np. budowa 20-metrowej wieży widokowej, z której można dostrzec nawet Karkonosze.

Część wniosków dotyczyła tej samej propozycji. Przykład? Poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych na ul. Truskawkowej chciało blisko 240 osób! Po zliczeniu i posegregowaniu wszystkich wniosków okazało się, że w sumie jest 186 zgłoszeń do budżetu obywatelskiego. Urzędnicy zabrali się za sprawdzanie, czy propozycje są zgodne z prawem i możliwe do realizacji (np. czy ich koszt mieści się w puli 3 mln zł.).

Po takiej weryfikacji zostało 117 wniosków. Dlaczego odrzucono kilkadziesiąt z nich? Niektóre przekraczały kwotę przeznaczoną dla budżetu obywatelskiego albo dotyczyły obszarów, które nie należą do miasta. Część dotyczyła inwestycji, które są już w trakcie realizacji albo będą wykonywane w najbliższych dniach. Są wnioski, które dostaną pieniądze z innej puli niż budżet obywatelski, ale trafiły się też takie, które można sfinansować jedynie w drodze konkursu.

Te 117 wybranych wniosków opiewa w sumie na kwotę ponad 40 mln złotych! A przecież budżet obywatelski ma pulę 3 milionów. Dlatego mieszkańcy muszą teraz wybrać najpilniejsze, najważniejsze, czy też najciekawsze ich zdaniem zadania.

W jaki sposób? Oddając na nie głos. Jak można to zrobić? Wystarczy wejść na stronę internetową urzędu miasta (www.zielona-gora.pl) i wypełnić specjalną elektroniczną ankietę.

Na tej samej stronie w załącznikach znajdują się też karty do głosowania – można taką kartę ściągnąć na swój komputer, wypełnić i odesłać e-mailem na adres: Budzet2013@um.zielona-gora.pl albo wydrukować, wypełnić i wrzucić do urny w Biurze Obsługi Interesanta w urzędzie miasta.

Ostatni sposób to po prostu przyjść do urzędu miasta, do Biura Obsługi Interesanta na parterze, tam pobrać kartę, zagłosować i wrzucić do urny.

Głosowanie potrwa do końca miesiąca. Do budżetu zostaną wpisane zadania, które otrzymają najwięcej punktów i w sumie nie przekroczą puli 3 mln zł.

(darpaw)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki