Budżet obywatelski. Dzię-ku-je-my! Dom jest nasz!

11 luty 2014
Tańczyli, wymachiwali kolorowymi pomponami i głośno skandowali: Dzię-ku-je-my! Dzię-ku-je-my! Kto zasłużył na aż taką radosną wdzięczność? A zielonogórzanie! Za to, że w budżecie obywatelskim zagłosowali za spełnieniem marzeń dzieci.

A wielkie marzenie było takie: stworzyć DOM, czyli Dzienny Ośrodek Młodzieżowy. Miejsce, w którym można się bawić, rozwijać talent albo po prostu odrobić lekcje.

„Dom jest mi potrzebny, bo spotkam tam dobrych ludzi, z którymi pogadam o wszystkim” – to Aga. „Bo będę mógł rozwijać swoje umiejętności wolontariackie” – Tomaszek. „Bo będę mogła odpocząć od problemów i zmartwień” – Ewa. Młodzi nie mają wątpliwości! Stąd te głosy, pospisywane na kartkach, porozlepiane na drzwiach i oknach odrapanego budynku przy ul. Władysława IV. To była kiedyś osiedlowa kotłownia. Stara, zapomniana, nikomu niepotrzebna...

– Teraz odżyje! – cieszy się Dawid Juszczyszyn, szef stowarzyszenia „Możesz Inaczej”. Rozmawiamy we wtorek, podczas nietypowej, bo bardzo roztańczonej i kolorowej konferencji prasowej. Dziennikarze przytupują w rytm muzyki, a dzieci i opiekunowie tańcują w najlepsze. Balony i kolorowa bibuła fruwają na wietrze. Roznoszona jest herbata i słodkości. Radości nie ma końca! – Dziękujemy! Wygraliśmy! Dziękujemy mieszkańcom za oddane w budżecie obywatelskim głosy! – młodzi, pełni dziś wdzięczności do całego świata, wyrywają sobie mikrofon.

– Wyremontujemy budynek, urządzimy w nim DOM. Teraz jest czas na świętowanie, ale jeszcze dziś zabieramy się do ciężkiej pracy. Chcemy ruszyć z zajęciami w tym miejscu już w październiku – zapowiada D. Juszczyszyn.

Żeby wyremontować taki budynek, potrzeba, oszacowali, ok. 800 tys. zł. Sporo. Ale takie pieniądze są! I nie trzeba ich szukać! Wystarczyło przekonać mieszkańców, że DOM jest młodym potrzebny. A z tym nie było problemu. Zielonogórzanie chętnie oddawali swój głos w budżecie obywatelskim na drugie życie kotłowni. Cieszyli się, że ktoś chce młodym ciekawie zagospodarować wolny czas. Udało się zebrać blisko 3.900 takich głosów. To najlepszy wynik w tegorocznym rozdaniu pieniędzy dla obywateli! Tym samym zadanie wygrało w grupie dużych inwestycji. Będzie remont!

Na wielkim plakacie już można zobaczyć, jak zmieni się budynek. Będzie przytulnie i kolorowo. Jak w domu! Projekt przygotowała, za darmo, Kamila Oczyp-Kromska, za co dzieciaki nie omieszkały donośnie jej podziękować!

Stowarzyszenie „Możesz Inaczej” ma doświadczenie w pracy z młodzieżą, prowadzi świetlicę „Pod słoneczkiem” na os. Zastalowskim. DOM przy ul. Władysława IV będzie prowadził warsztaty edukacyjno-rozwojowe, integracyjne, rekreacyjne, szkolił grupy liderów i wolontariuszy. Drzwi będą otwarte dla dzieci z całego miasta, od rana do wieczora. Najmłodsi już nie mogą się doczekać. Podobnie jak dorośli sympatycy inicjatywy stowarzyszenia.

– Dziś, słysząc radosną muzykę, przybiegła tu jedna z mieszkanek osiedla, mama czwórki dzieci. Głosowała na nasz pomysł. Pytała z niedowierzaniem, czy to już? Czy już może zapisać swoje pociechy? Cierpliwości. I do zobaczenia jesienią! – uśmiecha się pan Dawid.

(dsp)

 

Artykuły powiązane: 

Znamy wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego

Najwięcej głosów - 3.898 - oddali mieszkańcy na wyremontowanie starej kotłowni przy ul. Władysława IV. Powstanie tu Dzienny Ośrodek Młodzieżowy. Z małych projektów najwięcej głosów zdobyła budowa pawilonów dla kotów.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki