Znamy wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego

10 luty 2014
Najwięcej głosów - 3.898 - oddali mieszkańcy na wyremontowanie starej kotłowni przy ul. Władysława IV. Powstanie tu Dzienny Ośrodek Młodzieżowy. Z małych projektów najwięcej głosów zdobyła budowa pawilonów dla kotów.
- Dziękuję mieszkańcom miasta za wykazanie dużej aktywności w decydowaniu o tym, na co przeznaczymy pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Przepraszam też, że termin podania listy zadań do realizacji, nieznacznie się przesunął. Ale było to niezależne od nas, bo mobilizacja zielonogórzan w zbieraniu głosów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – mówił, podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, prezydent Janusz Kubicki.
Urzędnicy przeliczyli 80 tysięcy głosów (w ubiegłym roku 12 tysięcy), które zostały oddane na 92 duże zadania i 105 małych. W rezultacie trzy duże zadania zostały skierowane do realizacji, na podstawie uzyskanych głosów. Są to: „Remont budynku po byłej kotłowni przy ulicy Władysława IV na Dzienny Ośrodek Młodzieżowy” (prawie 4 tysiące głosów), „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Budowlanych, przy ulicy Botanicznej” oraz „Kompleksowa modernizacja boiska „Pod Hubą” przy ulicy Zawadzkiego „Zośki”.
 
Wśród mniejszych zadań pierwsze miejsce pod względem głosów zajęła „Budowa pawilonu dla bezdomnych kotów”. Poza tym były projekty m.in.: boisk, placów zabaw, naprawa chodników i oświetlenie ulic, czy parkingów.
 
Ze 105 małych zadań przekazano do realizacji 14. Ale ich liczba może ulec zmianie. – Moim marzeniem jest zrealizowanie przynajmniej dwudziestu, ale to okaże się dopiero po przetargach – wyjaśnia prezydent Kubicki i prezentuje tzw. listę rezerwową. Ale nie czas na to, by przedwcześnie ją publikować... Najpierw muszą być znane realne kwoty na to, co zostało wybrane, a potem zostaną podjęte kolejne decyzje. Będą one znane dopiero po przetargach, których ogłoszenie planuje się niebawem.