Sołtys chodzi od domu do domu, bo w piątek zebranie

17 Styczeń 2013
Zatonie szykuje się do spotkania ( 18 stycznia) w sprawie Funduszu Integracyjnego. I to jak!

Jesteśmy „na blokach” w Marzęcinie. Jest tuż po 14.30. Tutaj umówiliśmy się z sołtysem. Już po chwili, na co dzień pracownik poczty, przyjeżdża. Piotr Przespolewski jest jak zwykle punktualny.
-Witam, witam „Łącznik” – zagaduje sołtys Zatonia. – Od razu muszę się do czegoś przyznać. Ledwo roznieśliśmy ulotki po domach mieszkańców Zatonia, a już ze skrzynki wysypują mi się zwrotne listy z propozycjami.

Propozycjami wykorzystania pieniędzy z Funduszu Integracyjnego? W wypadku dla Zatonia i Marzęcina to 111,7 tysięcy złotych na 2013 rok. - Tak, wspólnie z radą sołecką przygotowaliśmy ulotki zapraszające mieszkańców na spotkanie z prezydentem Zielonej Góry i mieszkańcami Zatonia i Marzęcina. Tematem zebrania będzie oczywiście propozycja połączenia miasta z gminą i zbliżająca się wielkimi krokami decyzja o wykorzystaniu pieniędzy z Funduszu Integracyjnego sołectwa Zatonie. W ulotce jest miejsce na propozycje mieszkańców – wyjaśnia P. Przespolewski.


18 stycznia

to termin kolejnego spotkania nt. połączenia i Funduszu Integracyjnego
Zatonie, świetlica punktu przedszkolnego, godz. 18.00


Wiadomo już jakie są propozycje? Jaka jest atmosfera? – pytamy.
- Ludzie są zadowoleni, jeśli chodzi o formę zawiadomienia, przede wszystkim chcą sami decydować. Co do propozycji, to prawie w każdej ankiecie pojawia się remont świetlicy wiejskiej i odnowienie parku. Wielu leży na sercu zabezpieczenie ruin kościoła w Zatoniu. Ludzie chcieliby również ogrodzić boisko w Zatoniu – wylicza sołtys.

Przez podwórko idziemy z gospodarzem wsi w kierunku pierwszych drzwi wejściowych.
- Pan tak zawsze chce być o krok do przodu? – pytamy.
- My nigdy nie robimy tyle co musimy, chcemy robić coś więcej, zresztą to dla nas, jako rady sołeckiej, doskonała wskazówka jak będziemy dzielić fundusz sołecki, a potem integracyjny. Myślę, że to będzie także cenna informacja dla urzędu gminy, czego oczekują mieszkańcy – mówi P. Przespolewski. - To idzie w takim tempie, że jestem przekonany, iż na spotkaniu 18 stycznia przedstawię te propozycje zarówno jednej, jak i drugiej stronie.

Dochodzimy do drzwi wejściowych. Sołtys dzwoni i po chwili wychodzi starsza kobieta. Pan Piotr tłumaczy mieszkance Marzęcina na czym polega akcja informacyjna. – Bardzo dziękuję, że ktoś się nami interesuje – przyznaje Regina Majewska.- Tu u nas to już właściwie nic nie ma i potrzeby są duże. Spokojnie się zastanowię i na pewno coś napiszę. Oby to coś dało.

Przechodzimy dalej, na kolejne podwórko. Widać ruch w oknach. Sołtys został już dawno przez miejscowych zauważony. Otwierają się drzwi i na dwór wychodzi gospodarz. P. Przespolewski z zaangażowaniem tłumaczy, co zawierają ulotki i dlaczego warto je wypełniać.

- Jakby miało to przynieść jakąś korzyść, to na pewno ma to sens. Zawsze dużo się obiecywało, a wiadomo, my jesteśmy małą miejscowością. Dla nas, czyli dla Marzęcina, kluczowa jest kwestia szamb – tłumaczy Ryszard Sady. - Mamy potrzeby dużo większe niż te 111 tys. zł. Boję się, że my się na nic nie załapiemy, ale chociaż mieszkańcy Zatonia skorzystają. Z drugiej strony wydaje mi się, że Marzęcin przyłączy się do Zatonia. Warto jeszcze pomyśleć o autobusach. Wszyscy, którzy nie mają samochodów, a pracują w Zielonej Górze, mają problem z dojazdem i dzień pracy wydłuża się nawet do 11 godzin. Ja jestem na rencie i nie stać mnie na utrzymanie auta, a żona musi dojeżdżać, więc jedynym rozwiązaniem jest autobus. Kobiety z Marzęcina są w tej kwestii najbardziej poszkodowane.

Zostawiamy sołtysa, który metodycznie odwiedza kolejnych mieszkańców. – Myślę, że jeszcze z godzinkę, może dwie i obejdę wszystkich – zaznacza.

Krzysztof Grabowski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki