Sala w Krępie pełna cudów!

17 Styczeń 2013
Jeszcze przed świętami świetlica w Krępie rozbrzmiewała tysiącem czarownych dźwięków. A wszystko to za sprawą utalentowanych dzieci, o czym pośpieszyli poinformować „Łącznik” organizatorzy spotkań.

Kolędami, pastorałkami, świąteczną poezją i strojami wprowadzili w świąteczny nastrój wszystkich zaproszonych gości uczestnicy I Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zawadzie.

Ponad stu uczestników wystąpiło 13 grudnia na scenie w świetlicy wiejskiej w Krępie prezentując te najbardziej znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Wśród nich były chóry szkolne, dzieci i młodzież z gminnych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także chór seniorów i zespół rodzinny. Przegląd miał na celu podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, umożliwienie dzieciom i młodzieży prezentowanie swoich umiejętności i zdolności muzycznych na scenie. Priorytetem nie była tu rywalizacja, ale radość z prezentowania własnego warsztatu wokalnego i aktorskiego, gry na instrumencie i wprowadzenie innych w nastrój przedświąteczny. Zachwyt wzbudzały też stroje niektórych grup wokalnych i repertuar. Sześciu z nich jury przyznało wyróżnienia, które wręczyli wójt Mariusz Zalewski i dyrektor GBP z/s w Zawadzie Elżbieta Januszewska. Wyróżnienia otrzymali: Hania Walczak z przedszkola w Przylepie, duet wokalny z kl. 6 ze Szkoły Podstawowej w Ochli, chór „Bolero” ze Starego Kisielina, klasa „0” z Zawady, zespół „Szabada” ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie i zespół wokalny z klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Drzonkowie. Wszystkim uczestnikom wręczono upominki i dyplomy z podziękowaniami.

Po etapie konkursowym swoje muzyczne talenty zaprezentowały chóry szkolne ze Szkoły Podstawowej z Ochli i z Drzonkowa oraz Gimnazjum z Przylepu, które uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie „Śpiewająca Polska”.

Daria Buda-Pawelska GBP, filia w Raculi

W sobotę 15 grudnia w sali wiejskiej w Krępie odbył się koncert w wykonaniu dzieci z terenu Zawady, Krępy oraz Jan. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Zawady i Krępy z okazji zakończenia projektu „Integracja dzieci z Zawady i Krępy poprzez muzykę” dofinansowanego ze środków Gminy Zielona Góra.

Swoje umiejętności gry na keyboardzie, gitarze oraz na perkusji zaprezentowało 23 dzieci. Młodzi wykonawcy brali udział w zajęciach muzycznych w okresie od września do grudnia 2012 r., na których uczyły się gry na różnych instrumentach oraz uczestniczyły w zajęciach umuzykalniających. Wszystkie występy naszych młodych muzyków nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Jest to już druga edycja projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie. Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku i również zakończona została podobnym koncertem. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy poświadczające ukończenie zajęć gry na wybranym przez nie instrumencie oraz słodki upominek. Swoje umiejętności nasze pociechy rozwijały pod okiem nauczycieli z Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Zielonej Górze.

W drugiej części wieczoru wszystkich gości rozbawił zielonogórski kabaret Ciach.

Robert Barski