Sala w Krępie pełna cudów!

17 Styczeń 2013
Jeszcze przed świętami świetlica w Krępie rozbrzmiewała tysiącem czarownych dźwięków. A wszystko to za sprawą utalentowanych dzieci, o czym pośpieszyli poinformować „Łącznik” organizatorzy spotkań.

Kolędami, pastorałkami, świąteczną poezją i strojami wprowadzili w świąteczny nastrój wszystkich zaproszonych gości uczestnicy I Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zawadzie.

Ponad stu uczestników wystąpiło 13 grudnia na scenie w świetlicy wiejskiej w Krępie prezentując te najbardziej znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Wśród nich były chóry szkolne, dzieci i młodzież z gminnych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także chór seniorów i zespół rodzinny. Przegląd miał na celu podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, umożliwienie dzieciom i młodzieży prezentowanie swoich umiejętności i zdolności muzycznych na scenie. Priorytetem nie była tu rywalizacja, ale radość z prezentowania własnego warsztatu wokalnego i aktorskiego, gry na instrumencie i wprowadzenie innych w nastrój przedświąteczny. Zachwyt wzbudzały też stroje niektórych grup wokalnych i repertuar. Sześciu z nich jury przyznało wyróżnienia, które wręczyli wójt Mariusz Zalewski i dyrektor GBP z/s w Zawadzie Elżbieta Januszewska. Wyróżnienia otrzymali: Hania Walczak z przedszkola w Przylepie, duet wokalny z kl. 6 ze Szkoły Podstawowej w Ochli, chór „Bolero” ze Starego Kisielina, klasa „0” z Zawady, zespół „Szabada” ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie i zespół wokalny z klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Drzonkowie. Wszystkim uczestnikom wręczono upominki i dyplomy z podziękowaniami.

Po etapie konkursowym swoje muzyczne talenty zaprezentowały chóry szkolne ze Szkoły Podstawowej z Ochli i z Drzonkowa oraz Gimnazjum z Przylepu, które uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie „Śpiewająca Polska”.

Daria Buda-Pawelska GBP, filia w Raculi

W sobotę 15 grudnia w sali wiejskiej w Krępie odbył się koncert w wykonaniu dzieci z terenu Zawady, Krępy oraz Jan. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Zawady i Krępy z okazji zakończenia projektu „Integracja dzieci z Zawady i Krępy poprzez muzykę” dofinansowanego ze środków Gminy Zielona Góra.

Swoje umiejętności gry na keyboardzie, gitarze oraz na perkusji zaprezentowało 23 dzieci. Młodzi wykonawcy brali udział w zajęciach muzycznych w okresie od września do grudnia 2012 r., na których uczyły się gry na różnych instrumentach oraz uczestniczyły w zajęciach umuzykalniających. Wszystkie występy naszych młodych muzyków nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Jest to już druga edycja projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie. Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku i również zakończona została podobnym koncertem. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy poświadczające ukończenie zajęć gry na wybranym przez nie instrumencie oraz słodki upominek. Swoje umiejętności nasze pociechy rozwijały pod okiem nauczycieli z Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Zielonej Górze.

W drugiej części wieczoru wszystkich gości rozbawił zielonogórski kabaret Ciach.

Robert Barski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki