Komu potrzebne jest tu MZK?

26 Październik 2012
– Do lekarza łatwiej by się dojechało. A sąsiadka nie musiałaby na piechotę po ciemku z Ochli zasuwać – rozmarza się Jan Wojciechowski z Kiełpina. Miejski Zakład Komunikacji chce posłać do jego wsi autobusy. A także do Jeleniowa, Jarogniewic i Jan.

– Wie pani, jak to jest. Kto ma samochód, to się autobusami nie martwi. Sam sobie do miasta dojedzie – macha ręką Jan Wojciechowski. – A ja na przykład po zawałach jestem, słabo się czuję i strach czasem za kółko siadać. Sąsiadów o pomoc proszę, żeby podwieźli. A tak, to bym wsiadł w autobus i cześć.

Stoimy w Kiełpinie. Niedaleko przystanku. Zajeżdża tu jedynie PKS. Bo MZK kończy kurs w Ochli. Oddalonej o kilka kilometrów. – Da pani wiarę? Sąsiadka wieczorem z pracy wraca i leci na piechotę z Ochli. A jak jest zimą? Po ciemku? Ech, żal mi kobity –pan Jan kręci głową.

– A ja wam mówię, że tu nikt nie wsiądzie do autobusu. Pusty pojedzie – sąsiad pana Jana usłyszał naszą rozmowę. – Ludzi trzeba popytać, czy kursy im potrzebne, zanim pieniądze na paliwo się wyda.

I gmina pyta. Za pośrednictwem radnych, sołtysów. – Na przystankach wywiesiłam informację o propozycji MZK – mówi Dorota Bojar, radna z Ochli. – Proszę mieszkańców, żeby poczytali, pomyśleli, są tam godziny kursów. Swoje uwagi mogą zostawić w sklepie Lewiatan w Ochli.

Radna Bojar nie ukrywa, że widok autobusów na wsi bardzo by ją ucieszył. – Do Kiełpina, Jeleniowa i Jarogniewic MZK nie jeździ. A z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że jest taka potrzeba. Ochla też by skorzystała, bo zwiększyłaby się częstotliwość kursów – przyznaje. – Ja czasem też w autobus wsiadam. A wiem, że są osoby, które do późna pracują w Zielonej Górze i nie mają jak wrócić. I jak to w życiu bywa zdarza się, że autobus jest, a człowiekowi paru minut zabraknie, żeby dobiec. A następnego kursu już nie ma.

Zdaniem radnej najważniejsze jest, że MZK nie zamyka pola do rozmów. Że można zgłaszać uwagi, proponować inne godziny odjazdów. – Zobaczymy, co z tych konsultacji z mieszkańcami wyniknie – zapowiada. – A radni będą musieli się zastanowić, czy przeznaczyć na te dodatkowe kursy pieniądze z budżetu gminy.

O dużej roli mieszkańców i radnych w tym temacie mówi też Ireneusz Bogucewicz, zastępca wójta gminy. – Teraz trwa etap konsultacji. Do mieszkańców docierają propozycje MZK, mogą się wypowiedzieć. A radni muszą myśleć o ewentualnych środkach na ten cel – zaznacza. – Jest jeszcze czas, bo ewentualne zmiany w rozkładzie jazdy miałyby miejsce od przyszłego roku. Wiemy już, jakie jest stanowisko mieszkańców Jan. I czekamy na pozostałe wsie.

A Janom MZK nie jest potrzebne. – Skoro obecny przewoźnik zaspokaja w pełni potrzeby mieszkańców, to po co uszczęśliwiać ich na siłę? – pyta sołtyska wsi Monika Turzańska. – Jesteśmy świeżo po zebraniu wiejskim, na którym omawialiśmy temat. Autobusy PKS-u jeżdżą do nas od lat, wystarczająca jest częstotliwość kursów i odpowiadają nam ich godziny

– My też jesteśmy dobrze skomunikowani z miastem za pośrednictwem PKS – przyznaje Wojciech Bortnowski, sołtys Jeleniowa. - Ale nie ukrywam, że brakuje tu kursów, z których przewoźnik zrezygnował. Wcześnie rano i późnym wieczorem. Gdyby tak MZK ludzi dowiózł w tym czasie? Ale wątpię, czy dla tak małej miejscowości można to zrobić...

– A dlaczego nie?! Skoro jeździmy np. do Suchej i Ługowa, to czemu mamy nie dojechać do Jeleniowa, Kiełpina, Jarogniewic i Jan? – nie kryje zdziwienia Barbara Langner, dyrektorka MZK. – Obsługiwaliśmy całą gminę, jedynie bez dwóch przysiółków.

MZK swoją propozycję wysłał do gminy na początku września. I cierpliwie czeka na odpowiedź. – Której do tej pory nie mamy. A czas nas goni. Trzeba kończyć prace nad przyszłorocznym budżetem – zaznacza B. Langner. – Myślę, że dla ludzi to dobra oferta, zresztą opracowaliśmy ją na wyraźne życzenie wielu z nich. M.in. mieszkańców Ochli, gdzie rozbudowuje się osiedle domków jednorodzinnych.

Dyrektorka dodaje, że godziny kursów są do ustalenia. – Jesteśmy elastyczni i otwarci na dyskusję – kończy.

Daria Śliwińska-Pawlak

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki