Pół wieku z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury

7 luty 2024
Dopiero co Zielona Góra zakończyła obchody podwójnego jubileuszu, a za rogiem kolejny. Zielonogórski Ośrodek Kultury w tym roku kończy 50 lat. I szuka równolatków.

- Pracujemy dla zielonogórzan i to z nimi od pół wieku jesteśmy wyjątkowo zżyci. Myślę, że również w ich świadomości Zielonogórski Ośrodek Kultury to taki constans - był, jest i będzie. Zdecydowanie my bez zielonogórzan nie istnielibyśmy, a im bez nas pewnie byłoby trochę smutniej - mówi dyrektor Agata Miedzińska, od ponad 20 lat związana z ZOK.

Winobranie, Lato Muz Wszelakich, Fuma, świąteczne jarmarki, sylwestrowe noce przebojów, rozliczne koncerty, warsztaty, konkursy dla dzieci, młodzieży i nie tylko, grupy artystyczne jak choćby Erato… - za organizacją tych i wielu innych wydarzeń kulturalnych miasta stoi ZOK. Sprawia, że życie naszego miasta mieni się wieloma kolorami, a jego puls bije mocno, wyraźnie.

Skoro od 50 lat stanowimy bardzo udany związek, ten jubileusz śmiało można nazwać złotymi godami ZOK-u -i zielonogórzan. Czym będzie dla samej placówki?

- Rokiem pracy, do którego dojdą wydarzenia, które mają nas jeszcze bardziej zaznaczyć na mapie miasta. To okazja do świętowania, do którego bardzo się przygotowujemy, bo będziemy to robić przez cały 2024 rok. W styczniu rozpoczęliśmy identyfikację wizualną, na wszystkich naszych drukach pojawi się jubileuszowe logo: ZOK + 50 lat (już jest na oficjalnej stronie internetowej placówki – dop. el). Jeśli zielonogórzanie 50 plus odczytają je jako swoje, będzie nam bardzo miło. Ponadto każdego 14. dnia miesiąca chcemy zaskakiwać mieszkańców. Nie powiem, co z miesiąca na miesiąc się wydarzy, bo nie byłoby jubileuszowych niespodzianek - tajemniczo zapowiada A. Miedzińska.

Dlaczego akurat 14-ego? ZOK powstał 14 marca 1974 roku (data otrzymania statutu). Narodził się z powstałego pięć lat wcześniej Miejskiego Ośrodka Kultury i Poradni Kulturalno-Oświatowej. Jego siedzibą jest budynek amfiteatru przy ul. Festiwalowej 3 w parku Piastowskim. Główną siedzibą, bo w ostatnich latach ośrodek powiększył się o filie. W 2015 r. powstało Centrum Nauki Keplera z dwoma ważnymi i cenionymi przez mieszkańców instytucjami, Centrum Przyrody i Planetarium Wenus, rozpoczynając w ten sposób przygodę ZOK-u z nauką, a w 2018 r. filia w zabytkowym pałacu w Starym Kisielinie.

- Zdradzę tylko, że na 14 grudnia br. przygotowujemy opowieść o ZOK, rodzaj spektaklu teatralno-komediowego. To ma być takie „grand finale” naszych obchodów - rąbka tajemnicy uchyla pani dyrektor.

14 MARCA 1974 R.

ZOK chce się skontaktować z osobami, które jak ośrodek urodziły się 14 marca 1974 r lub instytucjami, które tego dnia powstały. - Chcemy wspólnie z nimi świętować jubileusz - dodaje Agata Miedzieńska, szefowa ZOK, zachęcając równolatków placówki do nawiązania z nią kontaktu. Mogą kontaktować się osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, dzwonić pod nr tel. 68 451 10 11 lub słać maile: zok@zok.com.pl. Wszystkie możliwości nawiązania relacji z ośrodkiem kultury stoją przed nimi otworem! A ich 50. urodziny zapowiadają się na wyjątkowe!

(el)