Ekoenergetyka postawi nową halę

21 Październik 2016
Być może za 15 lat po Europie jeździć będzie kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów elektrycznych samochodów. Czy z tego boomu skorzysta również zielonogórska spółka Ekoenergetyka? – Chcielibyśmy! Dlatego inwestujemy – zgodnie odpowiadają jej właściciele Bartosz Kubik i Maciej Wojeński.

To firma-marzenie wszystkich włodarzy. Dwaj studenci: Bartosz Kubik i Maciej Wojeński w ramach pracy dyplomowej zajęli się stworzeniem elektrycznego samochodu. Żeby taki pojazd mógł jeździć, oprócz silnika i baterii musi też mieć urządzenie do ładowania. I takimi urządzeniami się zajęli świeżo upieczeni absolwenci. – W miesiąc po zakończeniu studiów założyliśmy swoją firmę. To był rok 2009 – wspomina B. Kubik, dzisiaj prezes Ekoenergetyki. Swoją firmę cały czas prowadzili w akademicki inkubatorze przedsiębiorczości. Dziś zatrudniają ok. 40 osób.

- Teraz, wiceprezydent Dariusz Lesicki każe się nam wyprowadzać – żartuje B. Kublik.

- Zwolnicie piętro, wprowadzą się inne początkujące firmy – ze śmiechem odpowiada wiceprezydent. – Nie będziecie mieli daleko do nowej siedziby. Wystarczy przejść na drugą stronę ulicy.

- Tam, w oddali, widzę, że powstaje fabryka niemieckiego Ideal Automotive. Ostro działają. A gdzie będzie Ekoenergetyka – dopytywał się prezydent Janusz Kubicki, który z okazji sprzedaży działki pojawił się w Nowym Kisielinie.

Ekoenergetyka właśnie kupiła grunt i na ok. hektarowej działce zbuduje swój zakład. Znajdzie się nieopodal ronda w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

- Wszyscy mówią o elektrycznych pojazdach. Wicepremier Morawiecki snuje plany produkcji miliona takich polskich samochodów. W nowej hali będziecie produkować ładowarki – pytam prezesa.

Ten kręci głową. – Nie. Powstaną tam laboratoria. Zbudujemy nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, w którym będziemy rozwijać nasze technologie – odpowiada B. Kubik.

- To będzie jedyne takie centrum w województwie - uzupełnia D. Lesicki.

Ekoenergetyka dostała na ten cel 4 mln zł z Ministerstwa Rozwoju. Całość będzie kosztowała 8,5 mln zł. Na 2.300 mkw. powierzchni będą ustawione urządzenia do badania i rozwoju technologii ładowania samochodów. To pierwszy etap inwestycji.

Fachowcy z firmy ściśle współpracują z ministerstwem jako eksperci przy projektach związanych z przestawieniem samochodów na prąd. Są liderem w tej dziedzinie. – Oceniam, że ok. 60 proc. stacji ładowania autobusów elektrycznych w Europie to nasze wyroby – wylicza B. Kubik.

Zielonogórzanie współpracują z polskim potentatem w produkcji autobusów - Solarisem. Właśnie elektryczny pojazd tej firmy przed miesiącem zdobył tytuł autobusu roku 2017. Po raz pierwszy w historii to miano przypadło pojazdowi elektrycznemu. W testach sprawdzano zarówno autobus, jak i ładowarkę pochodzącą z Zielonej Góry.

- Współpracujemy również z pięcioma innymi producentami, m.in. z Mercedesem czy holenderskim UDL – opowiada prezes. - Nasze wyroby stoją na ulicach w Barcelonie, Paryżu, Hamburgu, Berlinie, tureckiej Adanie czy Helsinkach.

Dotychczas Ekoenergetyka dostarczyła ponad 20 systemów instalacyjnych, które łącznie obsługują ponad 50 szybkich stacji ładowania DC, w 8 europejskich krajach. Są to zarówno systemy ładowania powolnego przy pomocy wtyczki, jaki i do szybkiego przez pantografy umieszczone na dachu autobusu.

Na razie firma skupia się na rozwoju technologii, głownie do autobusów, bo ten rynek cały czas się rozwija i to w błyskawicznym tempie. – My chcemy stworzyć w Zielonej Górze lidera technologii elektrycznych w transporcie publicznym – dodaje B. Kubik.

To pierwszy etap. Czy Ekoergenetyka przeskoczy do kolejnego? – Po zbudowaniu centrum badawczo-rozwojowego chcemy się dalej rozwijać. Planujemy kupno w przyszłości kolejnej działki w parku już na typową działalność produkcyjną – zdradza B. Kubik.

Jeżeli dobrze pójdzie, firma wystartuje z budową jeszcze w tym roku. – W połowie przyszłego roku powinniśmy przeprowadzić się w nowe miejsce – dodaje Maciej Wojeński, drugi współwłaściciel.

Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki