Interwencja. Będzie bezpieczniej na Placu Teatralnym!

29 Lipiec 2022
W miniony wtorek, komisja praworządności i porządku publicznego rady miasta po raz drugi dyskutowała o bezpieczeństwie na Placu Teatralnym. Po interwencji policji i urzędu miasta jest spokojniej.

Ponad trzy tygodnie temu, zielonogórzanie z ulic dr Pieniężnego, Kupieckiej, placu Matejki i al. Niepodległości zaprotestowali przeciwko zakłócaniu ciszy nocnej i pijackim awanturom, urządzanym przez młodzież na Placu Teatralnym. Zwrócili też uwagę, że w tym miejscu nie działa toaleta. O pomoc w rozwiązaniu problemu poprosili radnych, policjantów i przedstawicieli miasta, ci nie pozostali głusi na apele. Sytuacja się poprawiła, o czym w ratuszu zapewniał nadkomisarz Marcin Gurgurewicz, zastępca komendanta miejskiego policji. – Nasza obecność zniechęca do zakłóceń ciszy nocnej i wandalizmu. Jeżeli dochodzi do naruszenia prawa, kierujemy wnioski do sądu – tłumaczył M. Gurgurewicz.

Mieszkańcy starówki zauważyli zmiany na lepsze. - Jest więcej patroli policyjnych, a mniej wrzasków i demolek – przekonywał Tomasz Stawski, mieszkaniec jednej ze wspólnot.

A Wiesław Kuchta, przewodniczący komisji praworządności i porządku publicznego dodawał: - Na Placu Teatralnym, w późnych godzinach wieczornych pojawiły się dodatkowe, wspólne patrole policji i straży miejskiej. I już jest spokojniej. Lada dzień zostaną uruchomione toalety, będą otwierane i zamykane przez właściciela Pinacolady, a nadzór nad nimi ma sprawować Zakład Gospodarki Komunalnej.

Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta wyjaśnił, że w lipcu miejski monitoring wykazał cztery zakłócenia porządku publicznego, ostatnie we wtorek 26 lipca nad ranem. – Na ostatnim spotkaniu z komendantem miejskim policji zastanawialiśmy się, jakie podjąć kroki, aby poprawić bezpieczeństwo w tzw. Rejonie Wzorowego Porządku (deptak i uliczki wokół niego – dop. red.).

Po pierwsze miasto przekazuje pieniądze na dodatkowe patrole policyjne w rejonie deptaka. Po drugie zostanie opracowany regulamin, który precyzyjnie określi, które zachowania na Placu Teatralnym są wykroczeniem. Ma to ułatwić pracę policjantom. – Dyskutowaliśmy też nad ograniczeniem sprzedaży alkoholu na tym obszarze – zdradził D. Lesicki.

W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. Mieszkańcom nie podoba się działalność nowego klubu, ich zdaniem goście lokalu bawią się zbyt głośno i to np. o czwartej nad ranem. D. Lesicki obiecał, że przyjrzy się tej sytuacji, a do sprawy wróci podczas kolejnego posiedzenia komisji.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki