Wielkanoc inna niż dotychczas

9 Kwiecień 2020
Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy spędzimy w domach, ograniczone są możliwości przemieszczania się i zgromadzeń, również w kościołach. Diecezja zielonogórsko-gorzowska przygotowała garść informacji o przebiegu Triduum Paschalnego w czasach pandemii.

- W tym roku, ze względu na stan epidemii, celebracje Triduum Paschalnego odbędą się bez udziału wiernych, z wyjątkiem mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego w paradyskim kościele seminaryjnym. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Noc Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19.00 ich transmisję przeprowadzi TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód – zapowiedział ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii.

W czwartek, piątek oraz sobotę wierni będą mieli możliwość indywidualnej modlitwy w kościołach w godzinach wieczornych, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń. Według wprowadzonych obostrzeń, w zgromadzeniach religijnych do 11 kwietnia może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Od 12 kwietnia, do odwołania, w kościołach będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób.

- W Wielki Piątek nie będzie tradycyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego. Na ołtarzu pozostanie krzyż, aby umożliwić jego adorację wiernym, którzy przyjdą do świątyni na indywidualną modlitwę. Nie wolno jednak oddawać czci krzyżowi przez ucałowanie i dotykanie – przypomina A. Sapieha.

Co z tradycyjnym święceniem potraw? Czy możemy przyjść z koszyczkiem do kościoła?

– W tym roku święcenie potraw na stół wielkanocny nie będzie odbywało się w kościołach. Duszpasterze zachęcą wiernych, aby w poranek wielkanocny, przed uroczystym śniadaniem, błogosławieństwo stołu wypowiedział ojciec lub matka, ewentualnie inny dorosły członek rodziny – informuje A. Sapieha.

Msze św. w niedzielę, 12 kwietnia, zostaną odprawione według normalnego porządku niedzielnego, z zachowaniem aktualnie obowiązującego limitu osób w kościele.

(ap)