Wielkanoc inna niż dotychczas

9 Kwiecień 2020
Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy spędzimy w domach, ograniczone są możliwości przemieszczania się i zgromadzeń, również w kościołach. Diecezja zielonogórsko-gorzowska przygotowała garść informacji o przebiegu Triduum Paschalnego w czasach pandemii.

- W tym roku, ze względu na stan epidemii, celebracje Triduum Paschalnego odbędą się bez udziału wiernych, z wyjątkiem mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego w paradyskim kościele seminaryjnym. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Noc Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19.00 ich transmisję przeprowadzi TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód – zapowiedział ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii.

W czwartek, piątek oraz sobotę wierni będą mieli możliwość indywidualnej modlitwy w kościołach w godzinach wieczornych, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń. Według wprowadzonych obostrzeń, w zgromadzeniach religijnych do 11 kwietnia może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Od 12 kwietnia, do odwołania, w kościołach będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób.

- W Wielki Piątek nie będzie tradycyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego. Na ołtarzu pozostanie krzyż, aby umożliwić jego adorację wiernym, którzy przyjdą do świątyni na indywidualną modlitwę. Nie wolno jednak oddawać czci krzyżowi przez ucałowanie i dotykanie – przypomina A. Sapieha.

Co z tradycyjnym święceniem potraw? Czy możemy przyjść z koszyczkiem do kościoła?

– W tym roku święcenie potraw na stół wielkanocny nie będzie odbywało się w kościołach. Duszpasterze zachęcą wiernych, aby w poranek wielkanocny, przed uroczystym śniadaniem, błogosławieństwo stołu wypowiedział ojciec lub matka, ewentualnie inny dorosły członek rodziny – informuje A. Sapieha.

Msze św. w niedzielę, 12 kwietnia, zostaną odprawione według normalnego porządku niedzielnego, z zachowaniem aktualnie obowiązującego limitu osób w kościele.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki