Pieniądze na basen i park

29 Październik 2021
29 mln zł otrzyma Zielona Góra na zagospodarowanie kąpieliska miejskiego przy ul. Botanicznej. Plan zakłada, że inwestycja powinna być gotowa w 2023 r.

Rząd ogłosił w poniedziałek listę inwestycji, które otrzymają pieniądze w ramach Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorządy z województwa lubuskiego otrzymają w sumie 677 mln zł bezzwrotnego dofinansowania. Każdy samorząd mógł zgłosić wnioski o takie wsparcie.

Zielona Góra postawiła na zagospodarowanie kąpieliska przy ul. Botanicznej. Na ten cel otrzymała 29 mln zł. Dyskusja nad odnowieniem akwenu trwa od lat. Wiosną zeszłego roku publikowaliśmy na łamach „Łącznika Zielonogórskiego” cztery warianty zagospodarowania tego terenu. Zielonogórzanie głosowali, wybierając najciekawsze elementy. Właśnie dobiegają końca prace przygotowawcze. Jeszcze w tym roku powinien być ogłoszony przetarg na wykonanie tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kąpielisko powinno być gotowe latem 2023 r.

Drugim projektem, który otrzymał dofinansowanie jest rewitalizacja parku Tysiąclecia. Tutaj dotacja wynosi 4,9 mln zł.

To nie jedyne pieniądze, które trafią do Zielonej Góry. Beneficjentem programu jest również urząd marszałkowski, który otrzymał 30 mln zł na przebudowę układu komunikacyjnego w szpitalu uniwersyteckim.

W pierwszej piątce największych projektów znalazł się powiat nowosolski, który otrzyma 11,7 mln zł na budowę ścieżki rowerowej z Otynia do Nowej Soli, co umożliwi połączenie w całość dwóch dużych sieci dróg rowerowych wokół Nowej Soli oraz Zielonej Góry. To kończy absurdalną sytuację, w której urząd marszałkowski, mimo nacisków samorządów, nie dał się przekonać do spięcia w jedno tych systemów.

(tc)