Będą tanie mieszkania

24 Wrzesień 2021
W ciągu dwóch lat na os. Mazurskim może powstać 150 mieszkań komunalnych. To lokale dla tych, których stać na czynsz, ale nie mają zdolności kredytowej. Zadanie ma zrealizować powołana w poniedziałek spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto.

Jej udziałowcami są gminy wchodzące w skład Lubuskiego Trójmiasta: Czerwieńsk, Świdnica, Otyń, Nowogród Bobrzański, Nowa Sól, Zielona Góra oraz rządowy Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), które wspólnie chcą wybudować 800 mieszkań. Najwięcej, bo ok. 450-500, w Zielonej Górze.

- Mieszkania będą przeznaczone głównie dla młodych rodzin, które stać na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czynsz ma być niższy niż na rynku komercyjnym - informuje prezydent Janusz Kubicki.

Mieszkania mają powstawać w ramach nowego programu rządowego, który wspiera finansowo lokale budowane przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Atutem spółek SIM jest ich montaż finansowy. Na objęcie udziałów w spółce, każda przystępująca do niej gmina otrzymała bezzwrotną dotację w wysokości 3 milionów złotych. Dodatkowo gmina będzie mogła otrzymać kolejne bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10 proc. kosztów realizacji inwestycji. Do tego dochodzą bezzwrotne granty z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zielona Góra już wcześniej chciała wziąć udział w innym programie rządowym - Mieszkanie Plus, który nie wypalił. Jednak dzięki temu ma na os. Mazurskim wyznaczony teren i pozwolenie na budowę. Praktycznie z inwestycją można ruszać od ręki.

Wcześniej jednak nowa spółka musi spełnić wszystkie formalności, co prawdopodobnie zajmie kilka miesięcy. W poniedziałek zrobiono pierwszy krok, podpisując akt notarialny o jej powołaniu.

- Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto ma zapewniony stabilny system finansowania. Początkowy kapitał zakładowy to 18 mln złotych - podkreślił zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, Jarosław Pucek, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KZN po podpisaniu aktu notarialnego.

- To propozycja skrojona na miarę potrzeb Lubuszan. Dla rodzin, które nie chcą za pracą i domem przeprowadzać się do wielkich aglomeracji. Dla tych, którzy chcą pracować i wychowywać dzieci w swoich małych ojczyznach, we własnych mieszkaniach, na które nie będą musieli zaciągać wieloletniego kredytu - zachwalał projekt poseł Łukasz Mejza.

- Ponad 300 rodzin oczekuje na mieszkanie komunalne w Zielonej Górze. Program SIM jest dla nich realną szansą na własne mieszkanie - tłumaczył zastępca prezydenta Dariusz Lesicki. - W pierwszym etapie planujemy budowę 150 takich mieszkań na os. Mazurskim. Miasto pokryje tzw. koszty partycypacji. Jeżeli program wypali, to będą one gotowe w 2023 r.

O nowe mieszkania komunalne z tej puli będą mogły się starać osoby, które są na liście oczekujących, ale także ci, którzy zajmują obecnie lokale komunalne w starych budynkach. Kolejne bloki i lokale mogą już powstawać na innych zasadach.

Według wstępnych planów Zielona Góra wybuduje 450-500 mieszkań, Nowa Sól - 150, Nowogród Bobrzański - 70, Czerwieńsk - 30, Otyń - 25, Świdnica - 25.

(łc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki