Zwierzyniec? Za chwilę budujemy!

13 Marzec 2013
Wkrótce ruszy budowa mini zoo przy ul. Botanicznej. – W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na realizację tego przedsięwzięcia – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Do zagospodarowania jest jeden hektar terenu.

Okazją do ogłoszenia terminu było środowe spotkanie władz Cottbus i Zielonej Góry, podczas którego omawiano plany współpracy.

- Kiedy niedawno był u nas ambasador Niemiec, to bardzo dziwił się, że tak słabo nagłaśniamy naszą dobrą przygraniczną współpracę – opowiadał prezydent Janusz Kubicki. Oba miasta, razem, rocznie realizują ok. 60 projektów. Siedzący obok nadburmistrz Cottbus, Frank Szymanski, podpisywał w tym czasie dokumenty o współpracy przy budowie zwierzyńca w Zielonej Górze i rozbudowy zoo w Cottbus.
- Te oferty się uzupełniają – tłumaczył nadburmistrz Szymanski. – Teraz musimy się przygotować do nowej perspektywy finansowej UE, żeby za kilkanaście miesięcy wystartować z gotowymi projektami. Np. planujemy wielką akcję promocyjną namawiającą do studiowania na kierunkach technicznych.

Tygrysy tylko w Cottbus

Wróćmy do ogrodu zoologicznego. Czy będą w nim tygrysy? – Tak, tygrysy będą! Zbudujemy dla nich specjalne pomieszczenia. Jednak na pewno nie będą państwo mogli ich pogłaskać – żartował Jens Kamerling, dyrektor ogrodu zoologicznego w Cottbus. Przy okazji dyrektor rozdawał plakaty reklamowe w języku niemieckim i polskim.
Niemcy mają już zwierzaki, my dopiero będziemy je mieli. Część z nich trafi do nas właśnie z Cottbus. Będą to głównie daniele, kozy, sarny i kaczki. W Zielonej Górze nie zobaczymy tygrysów ani innych egzotycznych zwierząt.

- W przyszłym tygodniu powinniśmy ogłosić przetarg na budowę zwierzyńca. Powinien być gotowy do końca roku – zapowiedział wiceprezydent, Krzysztof Kaliszuk. – Inwestycja kosztować będzie milion złotych. Minimum 400 tys. dołoży Unia Europejska, z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej.

Wejście przez ogród botaniczny

– Mamy gotowy projekt. Na terenie zwierzyńca nie będzie wiele skomplikowanych budowli. Do zwierzyńca będziemy wchodzić przez ogród botaniczny. Obie placówki tworzyć będą jedną całość – dodał Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.
Zwierzyńcem zarządzać będzie Uniwersytet Zielonogórski.

Podczas spotkania wiele mówiono o wspólnych projektach Uniwersytetu Zielonogórskiego i BTU w Cottbus. Prorektorzy: prof. Dieter Schmeisser i prof. Andrzej Pieczyński zapowiedzieli powołanie specjalnych grup roboczych.

(tc)