Zwierzyniec? Za chwilę budujemy!

13 Marzec 2013
Wkrótce ruszy budowa mini zoo przy ul. Botanicznej. – W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na realizację tego przedsięwzięcia – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Do zagospodarowania jest jeden hektar terenu.

Okazją do ogłoszenia terminu było środowe spotkanie władz Cottbus i Zielonej Góry, podczas którego omawiano plany współpracy.

- Kiedy niedawno był u nas ambasador Niemiec, to bardzo dziwił się, że tak słabo nagłaśniamy naszą dobrą przygraniczną współpracę – opowiadał prezydent Janusz Kubicki. Oba miasta, razem, rocznie realizują ok. 60 projektów. Siedzący obok nadburmistrz Cottbus, Frank Szymanski, podpisywał w tym czasie dokumenty o współpracy przy budowie zwierzyńca w Zielonej Górze i rozbudowy zoo w Cottbus.
- Te oferty się uzupełniają – tłumaczył nadburmistrz Szymanski. – Teraz musimy się przygotować do nowej perspektywy finansowej UE, żeby za kilkanaście miesięcy wystartować z gotowymi projektami. Np. planujemy wielką akcję promocyjną namawiającą do studiowania na kierunkach technicznych.

Tygrysy tylko w Cottbus

Wróćmy do ogrodu zoologicznego. Czy będą w nim tygrysy? – Tak, tygrysy będą! Zbudujemy dla nich specjalne pomieszczenia. Jednak na pewno nie będą państwo mogli ich pogłaskać – żartował Jens Kamerling, dyrektor ogrodu zoologicznego w Cottbus. Przy okazji dyrektor rozdawał plakaty reklamowe w języku niemieckim i polskim.
Niemcy mają już zwierzaki, my dopiero będziemy je mieli. Część z nich trafi do nas właśnie z Cottbus. Będą to głównie daniele, kozy, sarny i kaczki. W Zielonej Górze nie zobaczymy tygrysów ani innych egzotycznych zwierząt.

- W przyszłym tygodniu powinniśmy ogłosić przetarg na budowę zwierzyńca. Powinien być gotowy do końca roku – zapowiedział wiceprezydent, Krzysztof Kaliszuk. – Inwestycja kosztować będzie milion złotych. Minimum 400 tys. dołoży Unia Europejska, z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej.

Wejście przez ogród botaniczny

– Mamy gotowy projekt. Na terenie zwierzyńca nie będzie wiele skomplikowanych budowli. Do zwierzyńca będziemy wchodzić przez ogród botaniczny. Obie placówki tworzyć będą jedną całość – dodał Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.
Zwierzyńcem zarządzać będzie Uniwersytet Zielonogórski.

Podczas spotkania wiele mówiono o wspólnych projektach Uniwersytetu Zielonogórskiego i BTU w Cottbus. Prorektorzy: prof. Dieter Schmeisser i prof. Andrzej Pieczyński zapowiedzieli powołanie specjalnych grup roboczych.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki