Zrób własne wino na 800-lecie Zielonej Góry!

20 Maj 2022
Przez arkana sztuki wytwarzania trunku przeprowadzą zaprawieni w boju winiarze - na mieszkańców czekają bezpłatne warsztaty! Bez symbolicznej lampki zabierać się za obchody okrągłego jubileuszu naszego miasta po prostu nie wypada! Własne wino będzie nie tylko źródłem smaku, ale i satysfakcji.

- Nikogo nie przekreślamy - już na wstępie wyjaśnia Roman Grad, winiarz, który stoi na czele Stowarzyszenia Promocji Wina i Produktów Regionalnych. To właśnie on jest współautorem projektu, który będzie realizowany w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Przy takiej okazji toast należy się bezapelacyjnie. Najlepiej własnym winem, skoro ruszają szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina.

- Czekamy na zielonogórzan i turystów, początkujących i średniozaawansowanych, działkowców i plantatorów, młodszych i starszych, amatorów i pracowników ZGK. Liczy się kolejność zgłoszeń - wyjaśnia R. Grad. - Planujemy stworzenie trzech grup. W każdej będzie miejsce dla 30 osób.

Kursanci lizną nieco teorii i praktyki. Na początku organizatorzy ocenią poziom ich wiedzy. Twierdzą, że są gotowi na przyjęcie pod swoje skrzydła tych zupełnie zielonych, jak i działkowców, którzy mieli już do czynienia z winoroślą. Szkolenia odbędą się w terenie - na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni i w winiarniach. Stowarzyszenie planuje przeprowadzić je w czerwcu, sierpniu i listopadzie.

- Uczestnicy będą eliminować zbędne łozy, liście wokół gron i niepotrzebne pędy, żeby nie odbierały pokarmu tym owocującym - zapowiada czerwcowy rozkład jazdy R. Grad. - W sierpniu trzeba przygotować się na ogławianie, czyli usuwanie przyrostów, a w listopadzie na prace w piwnicy, ostatnie zbiory i przetwórstwo owoców.

Kursanci zbiorą również informacje na temat naturalnej i chemicznej ochrony winorośli przed pasożytami i chorobami. Edukacja będzie wzbogacona o wątek historyczny. Nie tylko uczestnicy szkoleń, ale wszyscy zielonogórzanie będą mieli okazję zanurzyć się w winnej historii naszego regionu. Organizatorzy szykują dwa spotkania z autorami publikacji o tematyce związanej z historią Zielonej Góry i pięć kolejnych, podczas których zaprezentuje się dziesięć okolicznych winnic. Spotkania odbędą się w XIX-wiecznej piwnicy Carla Engmanna przy ul. Wrocławskiej 7. Również tutaj, w połowie czerwca, zobaczymy wystawę fotografii dawnych restauracji i winiarni Zielonej Góry ze zbiorów Grzegorza Biszczanika czy ekspozycję plansz z uprawy winorośli i produkcji wina. Zwiedzający będą mogli obejrzeć także zabytkowe urządzenia do produkcji wina - prasę, młynek do miażdżenia winogron i korkownicę.

Czy po szkoleniu w terenie i teoretycznym przygotowaniu w piwnicy będziemy gotowi na wykreowanie własnego wina? - Zapewniam, że tak - mówi z uśmiechem R. Grad.

(ah)

 

BEZPŁATNE SZKOLENIE

Zgłoś się na bezpłatne szkolenie z uprawy winorośli i produkcji wina. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy skontaktować się z Romanem Gradem, który jest koordynatorem projektu: tel. 603 382 854.

Terminy szkoleń: 11 czerwca, 9 lipca i 6 sierpnia w godz. 9.00-16.00.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki