Zielonogórskie noble kulturalne rozdane

10 Wrzesień 2013
Grażyna Walkowiak, Igor Myszkiewicz, Jacek „Katos” Katarzyński , Galeria BWA, Lubuski Zespół Pieśni i Tańca oraz Radio Zachód to tegoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Miasta Zielona Góra.

Gala miała miejsce 9 września 2013 roku w kryształowej Sali Ślubów (ratusz). Specjalistka do spraw kultury z Urzędu Miasta Teresa Pawlak przygotowała i odczytała laudacje, po wysłuchaniu których laureaci mieli łzy wzruszenia w oczach.

- Szanowni Państwo! Serdecznie gratuluję tym, którzy otrzymali dziś nagrody. To, o czym  usłyszeliśmy - to tylko wycinek waszej pracy. Macie talent i wrażliwość, którymi umiecie się podzielić. Dzięki wam Zielona Góra jest takim wspaniałym miastem – mówił, dziękując twórcom Janusz Kubicki

Nagrodę w imieniu Biura Wystaw Artystycznych odbierał Wojciech Kozłowski – szef miejskiej galerii sztuki współczesnej, która słynie z sympozjów „Złotego Grona", ekspozycji czołówki polskich artystów, teoretyków i krytyków sztuki. Doceniono to w rankingu tygodnika „Polityka”, gdzie galeria uplasowała się na 13. miejscu wśród 20. najlepszych. – Jestem związany z galerią od 30 lat i wiem, że najistotniejszy w niej jest zespół ośmiu ludzi, który pozwala mi na swobodę, wspiera i bezproblemowo pracuje. Dziękując im dodam, że to na 50-letniej historii sympozjów „Złotego Grona” ciągle możemy budować nowe wartości – mówił Kozłowski.

- Cieszę się, że to co robię komuś się podoba – mówił artysta – plastyk Igor Myszkiewicz, który jest kuratorem Muzeum Ziemi Lubuskiej i prezesem Galerii Twórców „Galera”. Tworzy cotygodniowy komiks „Zdeptak”, dokumentujący miejskie wydarzenia z przymrużeniem oka. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych pt. „Fantazje Zielonogórskie”. Autor projektu sztandaru Zielonej Góry, obrazów dla Muzeum Tortur.

Kolejny laur przypadł Radiu Zachód. Odebrał go osobiście prezes Dariusz Frejman. – Radio Zachód, to rozgłośnia z 60-letnią tradycją, która może poszczycić się rzetelną i obiektywną publicystyką, najszybciej docierającymi do Lubuszan wiadomościami, najlepszym reportażem, kulturą, muzyką i sportem na żywo. To najchętniej słuchane radio publiczne w naszym  województwie – podkreśliła zastępca prezydenta Wioleta Haręźlak. Następnie prezes rozgłośni publicznie podziękował swoim pracownikom i wyraził radość, że jedna z dziennikarek została również doceniona.

– Pięknie dziękuję. Jestem laureatką już trzeciej nagrody kulturalnej. Pierwszą otrzymałam za kadencji prezydenta Masternaka, drugą od prezydent Ronowicz i teraz od pana - panie prezydencie! A przecież łatwo ze mną nie jest… Ja się nie zmienię i pan też. Kocham Zieloną Górę i nawet, jak mnie już nie będzie – to moje serce tu pozostanie – mówiła ze wzruszeniem Grażyna Walkowiak, która prowadzi autorski program „W Twojej Sprawie”. Jego istotą jest interwencja w trudnych sytuacjach poprzez demaskowanie na antenie radiowej: oszustw, bezprawia, korupcji czy niesprawiedliwości. Dzięki temu wiele spraw miało swój szczęśliwy finał. Tematy programów pochodzą z telefonów, korespondencji listowej i internetowej oraz z rozmów z ludźmi.

Jacek „Katos” Katarzyński - poeta, filmowiec, autor projektów i działań kulturalnych, wszechstronnie utalentowany, a nade wszystko indywidualista. Wielokrotnie był nagradzany za film „Intelekt Kollapse” oraz „Kulturalne Puzzle”. Ostatnio stworzył Serwis Informacyjny TV „Nie Wiem”, gdzie prezentuje wydarzenia kulturalne i artystyczne Zielonej Góry, z humorem. Jego marzeniem – jak podkreślił, odbierając nagrodę jest wydanie powieści poetyckiej, którą napisał.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, który w tym roku również świętuje jubileusz 60-lecia reprezentowała kierownik artystyczny Aniela Anna Sidło. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że otrzymujemy zielonogórskiego Nobla, bo taki wymiar ma dla nas ta nagroda - mówiła, odbierając wspólnie z członkami zespołu dyplom. Lubuski Zespół to wielopokoleniowy ambasador polskiej kultury narodowej i regionalnej  w Europie i w wielu krajach świata (Kanada, Korea Płn., Brazylia, Panama, Meksyk, Tajwan). Jego repertuar zawiera wszystkie tańce narodowe, suity tańców regionalnych  oraz pięknie opracowane pieśni ludowe dla grupy śpiewaczej. Inscenizacja „Winobranie w Zielonej Górze” – promuje nasze miasto i Dni Zielonej Góry.

Ewa Duma