Zielonogórskie noble kulturalne rozdane

10 Wrzesień 2013
Grażyna Walkowiak, Igor Myszkiewicz, Jacek „Katos” Katarzyński , Galeria BWA, Lubuski Zespół Pieśni i Tańca oraz Radio Zachód to tegoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Miasta Zielona Góra.

Gala miała miejsce 9 września 2013 roku w kryształowej Sali Ślubów (ratusz). Specjalistka do spraw kultury z Urzędu Miasta Teresa Pawlak przygotowała i odczytała laudacje, po wysłuchaniu których laureaci mieli łzy wzruszenia w oczach.

- Szanowni Państwo! Serdecznie gratuluję tym, którzy otrzymali dziś nagrody. To, o czym  usłyszeliśmy - to tylko wycinek waszej pracy. Macie talent i wrażliwość, którymi umiecie się podzielić. Dzięki wam Zielona Góra jest takim wspaniałym miastem – mówił, dziękując twórcom Janusz Kubicki

Nagrodę w imieniu Biura Wystaw Artystycznych odbierał Wojciech Kozłowski – szef miejskiej galerii sztuki współczesnej, która słynie z sympozjów „Złotego Grona", ekspozycji czołówki polskich artystów, teoretyków i krytyków sztuki. Doceniono to w rankingu tygodnika „Polityka”, gdzie galeria uplasowała się na 13. miejscu wśród 20. najlepszych. – Jestem związany z galerią od 30 lat i wiem, że najistotniejszy w niej jest zespół ośmiu ludzi, który pozwala mi na swobodę, wspiera i bezproblemowo pracuje. Dziękując im dodam, że to na 50-letniej historii sympozjów „Złotego Grona” ciągle możemy budować nowe wartości – mówił Kozłowski.

- Cieszę się, że to co robię komuś się podoba – mówił artysta – plastyk Igor Myszkiewicz, który jest kuratorem Muzeum Ziemi Lubuskiej i prezesem Galerii Twórców „Galera”. Tworzy cotygodniowy komiks „Zdeptak”, dokumentujący miejskie wydarzenia z przymrużeniem oka. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych pt. „Fantazje Zielonogórskie”. Autor projektu sztandaru Zielonej Góry, obrazów dla Muzeum Tortur.

Kolejny laur przypadł Radiu Zachód. Odebrał go osobiście prezes Dariusz Frejman. – Radio Zachód, to rozgłośnia z 60-letnią tradycją, która może poszczycić się rzetelną i obiektywną publicystyką, najszybciej docierającymi do Lubuszan wiadomościami, najlepszym reportażem, kulturą, muzyką i sportem na żywo. To najchętniej słuchane radio publiczne w naszym  województwie – podkreśliła zastępca prezydenta Wioleta Haręźlak. Następnie prezes rozgłośni publicznie podziękował swoim pracownikom i wyraził radość, że jedna z dziennikarek została również doceniona.

– Pięknie dziękuję. Jestem laureatką już trzeciej nagrody kulturalnej. Pierwszą otrzymałam za kadencji prezydenta Masternaka, drugą od prezydent Ronowicz i teraz od pana - panie prezydencie! A przecież łatwo ze mną nie jest… Ja się nie zmienię i pan też. Kocham Zieloną Górę i nawet, jak mnie już nie będzie – to moje serce tu pozostanie – mówiła ze wzruszeniem Grażyna Walkowiak, która prowadzi autorski program „W Twojej Sprawie”. Jego istotą jest interwencja w trudnych sytuacjach poprzez demaskowanie na antenie radiowej: oszustw, bezprawia, korupcji czy niesprawiedliwości. Dzięki temu wiele spraw miało swój szczęśliwy finał. Tematy programów pochodzą z telefonów, korespondencji listowej i internetowej oraz z rozmów z ludźmi.

Jacek „Katos” Katarzyński - poeta, filmowiec, autor projektów i działań kulturalnych, wszechstronnie utalentowany, a nade wszystko indywidualista. Wielokrotnie był nagradzany za film „Intelekt Kollapse” oraz „Kulturalne Puzzle”. Ostatnio stworzył Serwis Informacyjny TV „Nie Wiem”, gdzie prezentuje wydarzenia kulturalne i artystyczne Zielonej Góry, z humorem. Jego marzeniem – jak podkreślił, odbierając nagrodę jest wydanie powieści poetyckiej, którą napisał.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, który w tym roku również świętuje jubileusz 60-lecia reprezentowała kierownik artystyczny Aniela Anna Sidło. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że otrzymujemy zielonogórskiego Nobla, bo taki wymiar ma dla nas ta nagroda - mówiła, odbierając wspólnie z członkami zespołu dyplom. Lubuski Zespół to wielopokoleniowy ambasador polskiej kultury narodowej i regionalnej  w Europie i w wielu krajach świata (Kanada, Korea Płn., Brazylia, Panama, Meksyk, Tajwan). Jego repertuar zawiera wszystkie tańce narodowe, suity tańców regionalnych  oraz pięknie opracowane pieśni ludowe dla grupy śpiewaczej. Inscenizacja „Winobranie w Zielonej Górze” – promuje nasze miasto i Dni Zielonej Góry.

Ewa Duma

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki