Zielonogórski deptak rozkwitnie drzewami

20 Styczeń 2023
I to dosłownie! Zakład Gospodarki Komunalnej sadzi ozdobne wiśnie przy pomniku Bachusa.

- Nasza misja zazieleniania miasta trwa. Wszędzie gdzie możemy zrywamy beton i sadzimy drzewa, byliny, kwiaty - mówi Krzysztof Sikora, prezes ZGK.

Najnowsze nasadzenia przy pomniku Bachusa pojawią się na wniosek radnego Andrzeja Brachmańskiego. - Siedem wiśni ozdobnych będzie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeźby, a kolejnych osiem pojawi się przy ul. Żeromskiego - wyjaśnia Agnieszka Kochańska, miejska ogrodniczka. Na czas prac pomnik został otoczony barierkami, w kilku miejscach usunięto kostkę brukową. Wiśnie, które tu się pojawią to odmiana Plena, która nie ma owoców, pełni funkcję ozdobną. - To rośliny botaniczne, które nie występują dziko. Są wytrzymałe na warunki miejskie. Pięknie kwitną na biało z lekkim odcieniem różu, a jesienią mają wyrazisty pomarańczowy i czerwony kolor - tłumaczy A. Kochańska.

To nie koniec zielonych nowości na deptaku. - Przy Planetarium Wenus odnowimy historyczną aleję lip, posadzimy też drzewa przy Wieży Głodowej - dodaje A. Kochańska. - Spostrzegawczy z pewnością zauważyli też zmiany przy galerii Focus Mall na wysokości stacji benzynowej, tam też posadziliśmy lipy.

Przy ul. Mickiewicza, obok kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ZGK posadzi też trzy głogi szkarłatne odmiany Paul's Scarlet. - Pięknie kwitną na różowo i co bardzo ważne - dawniej rosły w tym miejscu - mówi miejska ogrodniczka.

(łc)