Szpital Uniwersytecki. Wciąż brakuje medyków

12 Sierpień 2022
Z chirurgami Szpitala Uniwersyteckiego poszło łatwiej niż z pielęgniarkami. Tych pierwszych na oddziale ogólnym jest w sam raz, ale lecznica poszukuje około 70 pielęgniarek i położnych.

Po chwilowych turbulencjach personalnych na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej naszego szpitala obsadę specjalistów ze skalpelem udało się skompletować. Na szczęście, bo jak powiedział ostatnio pewien chirurg „polską chirurgię od dramatu dzielą centymetry”. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w kraju zabiegi wykonuje tylko około 6,4 tys. specjalistów, a średni wiek chirurga ogólnego to 59 lat. Rezydentów też mniej niż miejsc. W Lubuskiem podczas sesji wiosennej - o połowę.

- W tej chwili obsługę oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej w szpitalu tworzy dziesięciu lekarzy specjalistów, dwóch w trakcie specjalizacji, trzech rezydentów i dwóch lekarzy z zewnątrz, którzy wspierają oddział obsadzając dyżury. To kadra wystarczająca - zapewnia Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Choć z warunkami pracy nie zgadzała się grupa oddziałowych chirurgów, w ostateczności tylko dwóch rozstało się w lipcu ze szpitalem. Jednocześnie kilku lecznica pozyskała po ogłoszeniu konkursu.

O kryzysie kadrowym w kraju mówi się też w kontekście pielęgniarek. Statystyczna pielęgniarka ma dziś prawie 54 lata, położna blisko 52. Lecznice ratują się tymi, które dorabiają na emeryturach i na dodatkowych dyżurach. Nasz szpital również. W marcu ogłosił, że szuka pielęgniarek i położnych do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 5 lipca, że także pielęgniarek operacyjnych.

- Mamy około 70 wakatów. Szukamy pielęgniarek operacyjnych do pracy na centralnym bloku operacyjnym i w CZMiD, który uruchomimy w ciągu najbliższych miesięcy. Będzie w nim nowy, duży blok operacyjny z kilkoma salami. Poszukujemy też pielęgniarek na inne oddziały szpitalne i położnych - wyjaśnia rzeczniczka. Ale zaraz dodaje, że to żadna nowość, bo szpital pielęgniarek i położnych szuka właściwie cały czas, tak jak robią to wszystkie inne lecznice w kraju. Większe potrzeby kadrowe generuje każdy nowo otwarty oddział i nowa liczba łóżek. Dziś medyczny kombinat w Winnym Grodzie zatrudnia około 700 pielęgniarek i, jak widać, wciąż nie dość.

Szpital poszukuje też patomorfologów, chirurgów dziecięcych, nefrologów, internistów, anestezjologów i radiologów.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki