Stara komórka do kosza

5 Sierpień 2022
W mieście pojawiły się 22 czerwone pojemniki na elektrośmieci. Wrzucamy do nich zużyte telefony, suszarki, miksery, laptopy - jednym słowem wszystkie drobne urządzenia, które zalegają w domach i nie są sprawne.

Zielona Góra jako pierwsza w województwie dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. W akcję wkręconych jest już ponad 60 miast, a czerwonych pojemników w Polsce stoi przeszło 900.

- To kolejny krok w promocji selektywnej zbiórki odpadów i wsparcia mieszkańców w procesie prawidłowego pozbywania się elektrycznych śmieci - podkreśla prezydent Janusz Kubicki.

- Otrzymujemy od mieszkańców pozytywne komunikaty – że pojemniki są potrzebne, bo w każdej chwili można wrzucić do nich zepsuty czajnik czy żelazko, dlatego naszym celem jest zwiększanie ich dostępności - zwraca uwagę Robert Magolon - pełnomocnik zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

- Jeżeli takie rozwiązanie sprawdzi się w Zielonej Górze, to projekt zostanie rozszerzony o kolejne lokalizacje - informuje Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Do czerwonego kubła wrzucimy elektrośmieci o maksymalnych rozmiarach 40x50x20 cm. Jeżeli chcemy pozbyć się większych gabarytów - niesprawnej pralki, lodówki czy kuchenki, dzwonimy na infolinię 572 102 102. Namiary znajdziemy na każdym czerwonym kuble. Ekipa odbierze sprzęt z domu. Bezpłatnie i w ciągu 72 godzin.

Co stanie się z elektrośmieciami? - Trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskamy z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne - zaznacza Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. - Te surowce są wykorzystywane przy produkcji nowych urządzeń i produktów, ale nie tylko. Z części np. odzyskanych z pralek tworzymy ule z recyklingu, budując miejskie pasieki. To nasz nowatorski projekt wspierający zurbanizowane ekosystemy, dla zdrowia człowieka i ochrony środowiska.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki