Słupki SOS. Wezwiesz pomoc jednym przyciskiem

12 Sierpień 2022
Słupek SOS ma ułatwić kontakt ze służbami ratunkowymi. Pierwsze takie urządzenie stanęło w parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej. Łatwo je zauważyć.

Wraz z rozwojem systemu monitoringu urząd miasta chce w wybranych lokalizacjach ustawić tzw. słupki SOS. Jeden z nich stanął już w parku Kolei Szprotawskiej. - Urządzenie ma formę interkomu i służy do kontaktu z pracownikami miejskiego monitoringu, którzy dyżurują całą dobę - tłumaczy Krzysztof Rutkowski z Biura Ochrony Wizyjnej w magistracie. - Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach nie każdy ma komórkę, ale też w sytuacji zagrożenia ktoś może nie móc, z różnych powodów, skorzystać ze smartfona. Dlatego chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa, ustawiając słupki SOS. Ten przy ul. Jaskółczej znajduje się nieopodal siłowni dla seniorów. Obok stoi defibrylator AED.

Sam słupek jest prosty w użyciu i przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Do użytku ma zostać oddany w ciągu dwóch tygodni. - Jednym przyciskiem będzie można zadzwonić do naszych służb, a one szybko poprzez rozmowę i kamery ocenią sytuację i jeśli uznają to za konieczne, wezwą np. ratowników - tłumaczy K. Rutkowski.

Takie urządzenia mają też stanąć w innych miejscach, m.in. przy Palmiarni i w śródmieściu.

(md)