Skrzydlaci pacjenci zyskają nowy dom

12 Sierpień 2022
Ptasi Azyl w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, w którym przez ostatnie lata uratowano życie i zdrowie wielu dzikich ptaków. Placówka obecnie jest niewielka, ale wkrótce zyska nowe oblicze.

Ptasi Azyl działa w Zielonej Górze od 2016 roku. Pomógł setkom skrzydlatych pacjentów, a jego pracownicy podjęli ponad półtora tysiąca interwencji. - Tylko w tym roku przyjęliśmy 165 ptaków, które trafiły do nas z całego województwa. To były nie tylko gatunki występujące w miastach, ale także bieliki, kanie czy rude bociany. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest obecnie bardzo duże - podkreśla dr Ewa Burda, która pracuje w placówce.

Kontenery i woliery

- Mieszkańcy przynoszą coraz więcej ptaków. Ale warunki w tym miejscu są niewystarczające, nie do końca odpowiadają potrzebom zwierząt, którymi trzeba się zajmować - wyjaśnia Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie. - Dlatego powstała inicjatywa budowy nowego, pięknego azylu. Będzie więcej miejsca dla podopiecznych i spełnią się oczekiwania osób, które zajmują się dzikimi ptakami na co dzień. To wielki sukces, tym bardziej że wokół projektu skupiły się różne instytucje.

I faktycznie, dzięki współpracy urzędu miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się znaleźć środki na rozbudowę ptasiego schroniska w Ogrodzie Botanicznym. Inwestycja ma kosztować ok. 500 tys. zł i zakończyć się w listopadzie br. Za realizację odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ramach prowadzonych prac powstaną m.in. nowe kontenery, woliery czy też podłączenie do mediów.

- Nasze województwo odznacza się największą lesistością, ptaków mamy sporo - mówi Marek Maciantowicz z Lasów Państwowych. - Czasami zdarzają się kolizje zwierząt z liniami energetycznymi czy z pojazdami. W takiej sytuacji leśnicy często przewożą ptaki do zielonogórskiego azylu. Uznaliśmy, że warto, by Nadleśnictwo Zielona Góra ufundowało jeden z nowych kontenerów.

Ptasie Okno Życia

Jednym z ciekawszych elementów nowego kompleksu będzie Ptasie Okno Życia. - Gdy pracowników nie będzie na miejscu, każdy kto znajdzie zwierzę, będzie mógł je w oknie zostawić i powiadomić nas telefonicznie, a my podejmiemy interwencję - tłumaczy dr Burda.

Z nowej inwestycji zadowolony jest prof. Leszek Jerzak z UZ, który sprawuje merytoryczną opiekę nad Ogrodem Botanicznym i Ptasim Azylem. - W nowym azylu praktyki będą mogli odbywać studenci, na miejscu będzie też można zbierać cenne materiały badawcze na temat fauny województwa - przekonuje prof. Jerzak. - Chciałbym pochwalić miasto, z tego co wiem, w naszym regionie tylko Zielona Góra inwestuje w Ptasi Azyl, podobne ośrodki są zazwyczaj prywatne lub stanowią element szkół.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki