Seniorzy rozruszają osiedle

8 Sierpień 2016
O rzut beretem będą mieli do nowego Klubu Seniora mieszkańcy os. Piastowskiego, bo placówka powstaje przy ul. Ptasiej 16. – To będzie powrót do idei klubów osiedlowych, tyle że adresowanych do osób starszych – mówią pomysłodawcy.

Klub powstaje z inicjatywy Fundacji Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji 50 +. Ma być przystanią dla osób powyżej 60. roku życia.

- Takiej placówki w mieście brakuje – mówią Jan Kominek i Piotr Fabich z fundacji. - Jest oczywiście Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale my proponujemy klub otwarty, którego bywalcami będą nie tylko klubowicze, również osoby starsze, które chcą porozmawiać z drugim człowiekiem przy kawie lub herbacie. I młodzież, która chce pomagać seniorom. Nie wszyscy starsi ludzie chcą się uczyć i nie wszyscy mogą płacić. Nie będzie więc obowiązkowych opłat członkowskich i nie naciskamy na formułę działania w kołach zainteresowań, choć i takie planujemy. To od seniorów, którzy mają określone potrzeby i zainteresowania, oczekujemy propozycji, bo oni będą tu prawdziwymi gospodarzami.

Nowy Klub Seniora ma być miejscem aktywności osób starszych, ich integracji, wspierania, spotkań i tworzenia wspólnych programów. Szukający informacji senior dowie się w placówce, gdzie i kiedy organizowany jest w mieście spacer nordic walking albo gdzie i jaką pomoc socjalną może otrzymać. To będzie tzw. Centrum Usług Senioralnych. - W tej chwili ta informacja jest rozproszona – mówią autorzy projektu. Kolejny pomysł dotyczy utworzenia Centrum Pomocy Wzajemnej. Wśród seniorów może trafić się nauczyciel, informatyk, artysta plastyk, kucharka… Dlaczego w miarę swoich możliwości nie mieliby pomagać sobie wzajemnie w prostych sprawach, jak to robią dobrzy sąsiedzi albo dzielić się wiedzą i pasją z innymi?

W klubie będą komputery – już czekają na instalację, książki – m.in. obiecane przez bibliotekę wojewódzką, gry planszowe i inne, miejsce w którym można zaparzyć sobie kawę czy herbatę. Planowane są wspólne wyjścia do kina, teatru, na wystawę i wycieczkę, spotkania tematyczne. – Już uzbieraliśmy na ten cel trochę pieniędzy od sponsorów – mówi J. Kominek.

Tymczasem w przyszłym klubie trwa remont. – Do końca jest już bliżej niż dalej – zapewniają przedstawiciele fundacji. Opustoszały od kilku lat dwukondygnacyjny lokal przy ul. Ptasiej 16, o pow. blisko 90 mkw., przekazało miasto. Na gruntowny remont pomieszczeń przede wszystkim „zrzucili się radni”, którzy na ten cel przeznaczyli 80 tys. zł z rocznej puli, którą dostają od prezydenta. Finał prac ma nastąpić w sierpniu, pozostanie urządzenie lokalu.

- Będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością – zapowiadają panowie. - Na górze planujemy pokoje do działań edukacyjnych, dół będzie miał charakter klubowy. W otwartym pomieszczeniu z aneksem kuchennym, w którym będzie można upiec ciasto, zorganizujemy bibliotekę, postawimy telewizor, komputery, fotele i stoły. 40 krzeseł już zamówiliśmy.

Wiele sprzętów zebrali sami. Maszynę do szycia, odkurzacz, komplet sztućców, kawiarkę…

- Patrzymy co jeszcze można „ukraść” żonie, prosimy o pomoc sponsorów albo piszemy projekty unijne, żeby zapewnić pieniądze na resztę wyposażenia i działalność klubu – dodają.

Zdaniem przedstawicieli fundacji, takie miejsca jak to powinny powstawać na kolejnych osiedlach. Żeby seniorom łatwiej było do nich dotrzeć.

(el)

 

DZIAŁAJ I TY

Klub Seniora przy ul. Ptasiej 16 działalność rozpocznie już we wrześniu. Obsłuży 100 osób. Osoby, które chcą w nim aktywnie działać (np. prowadzić bloki tematyczne, realizować hobby, należeć do rady klubu, itp.) lub korzystać z jego działalności mogą nawiązać kontakt z przedstawicielami fundacji FCPiI 50 +:

telefonicznie - 722 363 625,

pocztą elektroniczną - biuro@fundacja50plus.pl,

wrzucając widomość do skrzynki, która od kilku dni wisi na drzwiach klubu przy ul. Ptasiej 16.

Przedstawiciele fundacji proszą o umieszczenie w zgłoszeniach podstawowych informacji: imię i nazwisko, wiek, adres, kontakt, zainteresowania. Informacje będą podstawą opracowania programu przyszłego klubu, który odpowiadałby na zapotrzebowanie osób zainteresowanych uczestnictwem w jego działalności.

 

Fot. Krzysztof Grabowski

- Starsi ludzie coraz częściej doświadczają samotności, depresji, czują się niepotrzebni. Zielonogórzanie się starzeją, pomyśleliśmy, więc mamy problem – tłumaczą Jan Kominek i Piotr Fabich.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki