Opinie o Trasie Aglomeracyjnej

29 Lipiec 2022
Miasto zakończyło konsultacje w sprawie budowy drugiego etapu Trasy Aglomeracyjnej. Przez dwa tygodnie mieszkańcy osiedla Zacisze wnosili uwagi do inwestycji.

W lipcu odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone budowie drogi. - Część mieszkańców jest przeciwna budowie drogi i neguje oba przedstawione warianty trasy – mówi Hanna Matlakiewicz z Biura Budowy Dróg i dodaje: - Zdaniem większości mieszkańców spowoduje nadmierny ruch przy osiedlu, generując uporczywy hałas, drgania, wzrost zanieczyszczenia i emisji pyłów.

Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja spowoduje korki na rondzie im. Haliny Lubicz, zwłaszcza w godzinach szczytu. Są przeciwni likwidacji zjazdu i miejsc postojowych przy ul. Porzeczkowej 28-32  (jest tu dziki parking). Niepokoi ich też wycinka drzew i krzewów.

W odpowiedzi na te uwagi miasto informuje, że nie planuje zmiany przebiegu trasy.   Wszelkie uciążliwości zostaną jednak zminimalizowane poprzez przyjęte rozwiązania projektowe w tym m.in. odpowiednio przepustowe i bezpieczne skrzyżowanie, nowe miejsca parkingowe przy rondzie im. Haliny Lubicz. Miasto sprawdzi też poziom hałasu, jeśli normy będą przekroczone, pojawią się ekrany ochronne.

Do końca roku ogłoszony będzie przetarg na inwestycję w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Ma być gotowa w 2026 r., połączy centrum miasta z Trasą Północną. Koszt - ok. 80 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzi z Polskiego Ładu. Ma łączyć się z obwodnicą zachodnią. Nie przetnie działek, również na odcinku planowanym w kolejnym etapie prac (przebudowa Działkowej).

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki