Na pl. Teatralnym jest bezpieczniej!

19 Sierpień 2022
Mieszkańcy śródmieścia skarżyli się na bałagan i osoby spożywające alkohol na pl. Teatralnym. Według oceny miejskiej komendy teraz jest już znaczenie spokojniej. – Myślę, że sami zielonogórzanie mogliby też to potwierdzić – uważa radny Wiesław Kuchta.

W środę, 17 sierpnia, w zielonogórskim ratuszu odbyło się kolejne posiedzenie komisji praworządności i porządku publicznego, na którym poruszono m.in. temat sytuacji na pl. Teatralnym. Radny Wiesław Kuchta po konsultacjach z przedstawicielami mieszkańców zaprezentował potencjalny regulamin korzystania z tego terenu. – Zdanie zielonogórzan jest ważne. Powinniśmy się zastanowić, w jakiej formie prawnej przedstawić go na sesji radzie miasta – wskazywał Kuchta.

Komendant zielonogórskiej policji, mł. insp. Maciej Sipek, podkreślał z kolei, że wzmożone działania mundurowych i włączeniu tego terenu w tzw. rejon wzorowego porządku, już teraz przełożyło się na pozytywne efekty.

- Dzięki współpracy z miastem udało nam się ograniczyć negatywne zachowania, takie jak np. zakłócanie porządku czy też nielegalne spożywanie alkoholu – tłumaczył komendant. – Od 6 lipca do 16 sierpnia w działaniach w tym obszarze wzięło udział 509 policjantów. Wylegitymowano 303 osoby, w tym 41 nieletnich. Ujawniono 89 wykroczeń, przy czym do sądu skierowano 35 wniosków. Jedna osoba została doprowadzona do izby wytrzeźwień, zatrzymano także dwie osoby poszukiwane. Od połowy lipca liczba interwencji znacznie spadła, z czego w mojej opinii należy się cieszyć – przekonywał mł. insp. Sipek.

I jednocześnie zwrócił uwagę, że na posiedzeniu pomimo zaproszenia tym razem nie było przedstawicieli mieszkańców. – Ich opinia jest dla nas istotna. Myślę jednak, że ta nieobecność oznacza, że są zadowoleni z podjętych przez nas działań – uważa komendant.

Ostatecznie na komisji ustalono, że przy pl. Teatralnym mają pojawić się tablice informacyjne z piktogramami, które będą przypominać zielonogórzanom o zasadach obowiązujących na placu. Co ważne, od piątku, 19 sierpnia, uruchomiona ma zostać publiczna toaleta w tym miejscu.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki