Na pl. Teatralnym jest bezpieczniej!

19 Sierpień 2022
Mieszkańcy śródmieścia skarżyli się na bałagan i osoby spożywające alkohol na pl. Teatralnym. Według oceny miejskiej komendy teraz jest już znaczenie spokojniej. – Myślę, że sami zielonogórzanie mogliby też to potwierdzić – uważa radny Wiesław Kuchta.

W środę, 17 sierpnia, w zielonogórskim ratuszu odbyło się kolejne posiedzenie komisji praworządności i porządku publicznego, na którym poruszono m.in. temat sytuacji na pl. Teatralnym. Radny Wiesław Kuchta po konsultacjach z przedstawicielami mieszkańców zaprezentował potencjalny regulamin korzystania z tego terenu. – Zdanie zielonogórzan jest ważne. Powinniśmy się zastanowić, w jakiej formie prawnej przedstawić go na sesji radzie miasta – wskazywał Kuchta.

Komendant zielonogórskiej policji, mł. insp. Maciej Sipek, podkreślał z kolei, że wzmożone działania mundurowych i włączeniu tego terenu w tzw. rejon wzorowego porządku, już teraz przełożyło się na pozytywne efekty.

- Dzięki współpracy z miastem udało nam się ograniczyć negatywne zachowania, takie jak np. zakłócanie porządku czy też nielegalne spożywanie alkoholu – tłumaczył komendant. – Od 6 lipca do 16 sierpnia w działaniach w tym obszarze wzięło udział 509 policjantów. Wylegitymowano 303 osoby, w tym 41 nieletnich. Ujawniono 89 wykroczeń, przy czym do sądu skierowano 35 wniosków. Jedna osoba została doprowadzona do izby wytrzeźwień, zatrzymano także dwie osoby poszukiwane. Od połowy lipca liczba interwencji znacznie spadła, z czego w mojej opinii należy się cieszyć – przekonywał mł. insp. Sipek.

I jednocześnie zwrócił uwagę, że na posiedzeniu pomimo zaproszenia tym razem nie było przedstawicieli mieszkańców. – Ich opinia jest dla nas istotna. Myślę jednak, że ta nieobecność oznacza, że są zadowoleni z podjętych przez nas działań – uważa komendant.

Ostatecznie na komisji ustalono, że przy pl. Teatralnym mają pojawić się tablice informacyjne z piktogramami, które będą przypominać zielonogórzanom o zasadach obowiązujących na placu. Co ważne, od piątku, 19 sierpnia, uruchomiona ma zostać publiczna toaleta w tym miejscu.

(md)