Caritas pomoże malcom z Ukrainy

12 Sierpień 2022
Ruszył program Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pn. „Razem dla Ukrainy”. Dzięki niemu 20 dzieci, które uciekły przed wojną, będzie chodziło do świetlicowego oddziału dla przedszkolaków.

Caritas prowadzi już oddział przedszkolny „Słoneczko z Uśmiechem” dla 10 małych zielonogórzan. Teraz dołączą do nich koleżanki i koledzy z Ukrainy.

- Nie ukrywamy, że działania kierujemy do rodzin uchodźców, głównie do mam, które uciekły przed wojną z małymi dziećmi i chciałyby wejść na rynek pracy. Z konieczności codziennej opieki nad maluchami może to być utrudnione. Dzięki uzyskanemu przez nas dofinasowaniu z rezerwy Funduszu Pracy możemy pomóc, organizując opiekę dla dzieci - tłumaczy Dominika Iwan, koordynatorka projektu.

Codzienne pięciogodzinne zajęcia mają też pomóc najmłodszym odnaleźć się w nowych warunkach i zatrzeć wspomnienia związane z wojną. - Dzieci będą mogły bezpiecznie i kreatywnie spędzać czas. Przygotowaliśmy dla nich m.in. naukę języka polskiego, zajęcia matematyczne i przyrodnicze z eksperymentami, ale też wsparcie psychologiczne - mówi D. Iwan.

Z maluchami pracować będzie też opiekunka grupy Olga Kutsenko, Ukrainka, która sama uciekła przed wojną. Jej znajomość języka polskiego ułatwi wzajemne kontakty. - Chciałabym pomóc dzieciom w łatwiejszej adaptacji w Polsce - podkreśla pani Olga.

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy są bezpłatne. Caritas ma jeszcze wolne miejsca dla małych uchodźców w grupie wiekowej od trzech do pięciu lat. Kontakt pod nr tel. 600 987 470.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki