Biegli przez Polskę, żeby dać świadectwo!

5 Sierpień 2022
To często osoby po przejściach, z problemami, które jednak przezwyciężyły słabości i udziałem w akcji chciały udowodnić, że warto walczyć o siebie! W ubiegły piątek wiceprezydent Dariusz Lesicki nagrodził uczestników biegu „Z pasji do Gorzowa”.

Biegacze wyruszyli z rodzinnego miasta 2 lipca. Najpierw sztafetowo pobiegli na północ, do Szczecina, później m.in. do Gdańska, Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania. Trasa licząca ok. 2,5 tys. km nie była łatwa, a Zielona Góra była ostatnim większym przystankiem przed powrotem, 30 lipca, do Gorzowa.

W Winnym Grodzie biegaczy za ich walkę i wytrwałość nagrodził wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Wielkie gratulacje, zrobiliście coś wspaniałego - podkreślał D. Lesicki. - W przeszłości biegałem na długich dystansach, brałem udział w kilku maratonach m.in. w Berlinie, Poznaniu, Pradze. Doskonale wiem, co to znaczy. Każda forma aktywności, każda pasja powoduje, że człowiek zapomina o problemach. Nie jest to ryba, ale właśnie przysłowiowa wędka, która pomaga każdego dnia.

Dogonić marzenia

Liderem i pomysłodawcą biegu był Tomasz Manikowski, radny Gorzowa, zaś grupa biegaczy składała się w dużej mierze z podopiecznych „Fundacji Dogonić Marzenia”, którzy brali już udział m.in. w Biegach Trzeźwości oraz Dookoła Województwa Lubuskiego. Dlaczego podjęli to wyzwanie?

- Ideą biegu jest m.in. promocja Gorzowa, województwa oraz tego, co robimy w mieście dla potrzebujących pomocy - tłumaczył T. Manikowski. - Chcieliśmy pokazać, że przez rozwijanie pasji, np. bieganie, można wyjść z nałogu, normalnie funkcjonować a później dogonić marzenia. To jest dedykowane nie tylko ludziom uzależnionym, ale też osobom w depresji, kryzysie lub po prostu bez pomysłu na życie.

Radny nie ukrywał, że niektóre osoby biorące udział w wyzwaniu były doświadczone przez los. - Jest z nami Grzegorz, który pracuje w szpitalu w Gorzowie od siedmiu lat. Ale wcześniej pewien cwaniak pozbawił go mieszkania, a drugi wywiózł do niewolniczej pracy w Anglii. Teraz poprzez bieganie Grzegorz udowadnia, że jest prawdziwym twardzielem - przekonywał T. Manikowski.

Michał Werstak, były mistrz Polski w kolarstwie przełajowym, również przyłączył się do inicjatywy. Sportowiec nie ukrywał, że jest uzależniony od alkoholu. - To kolejny etap w życiu, bieganie pomaga mi w procesie zdrowienia. Udział w akcji dużo mi daje, zamykam w ten sposób za sobą wiele ciężkich i trudnych chwil. Ten wysiłek jest świadectwem, że warto walczyć o siebie.

Trzymają się razem

Biegaczom towarzyszył samochód zabezpieczenia technicznego. Kierowca Bolesław Tomczyk początkowo miał jedynie prowadzić pojazd, ale… nie wytrzymał i już drugiego dnia przebierał nogami z pozostałymi.

- Nigdy wcześniej nie biegałem. Uznałem, że jesteśmy jedną ekipą i muszę pomóc zespołowi - opowiadał pan Bolesław. - Koło Krakowa biegliśmy w pełnym słońcu, w 35 stopniach. Było bardzo ciężko. Ale mam przeświadczenie, że teraz do domu wracam odmieniony, z poczuciem większej odpowiedzialności.

Uczestnicy „Z pasji do Gorzowa” odwiedzili wiele miast i miasteczek, ale przyznali, że bardzo im zależało, aby w końcówce złożyć wizytę w Zielonej Górze.

- Niby się mówi, że w Lubuskiem rywalizujemy, ale wszyscy w Polsce wiedzą, że Zielona Góra i Gorzów tak naprawdę trzymają się razem. Serdecznie dziękujemy za gościnę, szczególnie że przyjęto nas w sali posiedzeń rady miasta – mówił z uśmiechem radny Manikowski.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki