Zielona Góra zbiera dla Ani - czas nagli!

4 Czerwiec 2021
Ania nie skończyła jeszcze roczku, a los już ją mocno doświadczył. Choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Jedyną szansą dla dzielnej chynowianki jest droga terapia genowa i rehabilitacja. W całym mieście zaplanowano kolejne akcje charytatywne dla dziewczynki.

Najdroższy lek świata kosztuje ok. 9 mln zł. Zbiórki, kiermasze i pikniki przyniosły ok. 7,3 mln zł. Wciąż brakuje ok. 1,2 mln zł, a czas nagli.

Lek musi być podany jak najszybciej. - Nasza córeczka słabnie z dnia na dzień - mówi łamiącym się głosem tata, Michał Orłowski. - Neurologopeda stwierdził problemy z przełykaniem. Ania często się krztusi, zanika jej odruch picia. Jesteśmy zmuszeni stymulować go elektronicznym urządzeniem do pobudzania mięśni. Na domiar złego u Ani pojawiły się problemy z kręgosłupem. Ortopeda nie pozostawia złudzeń, w przyszłości czeka ją operacja kręgosłupa i bioder. SMA osłabia mięśnie. Bardzo proszę wszystkich o pomoc.

Pan Michał jest wzruszony ludzką solidarnością. - Lubuszanie są szczodrzy. Pomaga nam cała Zielona Góra. Podczas kiermaszu w Świebodzinie zebrano ponad 10 tysięcy złotych. Akcja odbyła się też w Nowogrodzie Bobrzańskim - cieszy się. - Każda złotówka się liczy.

Mama Ani, Joanna Orłowska, kilkakrotnie podkreśla, że z mężem sami nie daliby rady, gdyby nie dobre anioły, sprawna ekipa profesjonalnych „pomagaczy”. - Z całego serca im dziękuję, bo zbiórkę dla naszej ukochanej córeczki prowadzą jak przedsiębiorstwo - dodaje pani Joanna. - Ogarniają całą logistykę, organizują kiermasze, pieką ciasta, są naszymi oczami i uszami. Chyba cała Zielona Góra trzyma za nas kciuki i zbiera pieniądze. Ale nie tylko. Akcje prowadzone są w kilku województwach: lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubelskim. W Gryfinie, gdzie mieszkają dziadkowie Ani, zebrano ostatnio 46 tysięcy, pod Lublinem kolejne 100 tysięcy. Jesteśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, bo nasza zbiórka jest już na ostatniej prostej. Wierzymy, że miłość zwycięży i już wkrótce będzie można podać córeczce lekarstwo.

W Zielonej Górze planowane są kolejne zbiórki dla dziewczynki. W sobotę, 5 czerwca, w godz. 10.00-14.00, na placu przy remizie OSP, Stowarzyszenie Dla Rozwoju Jarogniewic „Razem Bez Granic”, organizuje kiermasz charytatywny pod hasłem Jarogniewice dla Ani. Za symboliczny wrzut do puszki kupimy ciasta, kawę, herbatę, kiełbaski z grilla, domowe przetwory i rękodzieło. W programie: wyprzedaż garażowa, dmuchańce, które użyczy Wiesław Kuchta - prezes Stowarzyszenia „Dobry Start” z Drzonkowa, pokaz sprzętu i samochodów strażackich.

W kolejną sobotę, 12 czerwca, na imprezę dla Ani w parku zaprasza sołectwo Kiełpin. Koncert charytatywny rozpocznie się o 19.00. Wystąpią młode artystki ze szkoły muzycznej Music Home - Kinga Walczak i Natalia Znamirowska. Dziewczyny zaśpiewają i zagrają na pianinie. Na perkusji i gitarze będą im towarzyszyć profesjonalni muzycy.

- Ludzie w Kiełpinie mają dobre serca, nie trzeba ich było prosić o pomoc - mówi sołtys Aneta Walczak, prezes Stowarzyszenia Nasz Kiełpin.

Na kiermaszu kupimy pyszne ciasta przygotowane przez mieszkańców Kiełpina i okolic. Ewa Gagat z Ochli zrobi pierogi i krokiety. Będą domowe przetwory: babcine kompoty, buraczki, ogórki kiszone w słoikach. Osoby, które lubią rękodzieło, zwłaszcza szydełkowe, wyjadą z Kiełpina zadowolone. Nie zabraknie też waty cukrowej i popcornu. Ogrodnictwo z Kiełpina podaruje krzewy ozdobne a Gospodarstwo Rolne Barbary i Henryka Brychcy - jaja.

20 czerwca, Stowarzyszenie Kolorowy Chynów szykuje wyjątkową imprezę. - Tego dnia Ania obchodzi pierwsze urodziny, wyprawimy je w stylu baśniowym. Każdy przebierze się za postać z ulubionej bajki. Ja zostaną chyba księżniczką - śmieje się Barbara Wybranowska, prezes Kolorowego Chynowa. - Spotykamy się o 11.00 przy boisku Chynowianki.

Atrakcje: dmuchańce, zjeżdżalnie, bańki mydlane, kolorowa wata cukrowa, lody, pyszne ciasta, gorące i zimne napoje, konkursy i licytacja, jak również pokaz wozów strażackich.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki