Zielona Góra może być miastem przyszłości

1 Lipiec 2022
- Wierzę, że uda nam się stworzyć Europejskie Centrum Elektromobilności i Zielona Góra będzie miastem przyszłości - przekonywał uczestników prezydent Janusz Kubicki. W miniony wtorek, w siedzibie zielonogórskiej Ekoenergetyki, odbyła się międzynarodowa konferencja CharIN Conference & Testival.

CharIN Conference & Testival to jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń technologicznych dla branży e-mobility, podczas którego producenci pojazdów elektrycznych i stacji ładowania testują najnowsze rozwiązania. Konferencja, która odbyła się w strefie w Nowym Kisielinie, przyciągnęła przedstawicieli firm z wielu krajów, w tym takich gigantów jak BMW, Hyundai czy też Volkswagen i jest ważnym krokiem do stworzenia Europejskiego Centrum Elektromobilności w naszym mieście. Podczas CharIN wsparcie dla tej idei wyraził prezydent Janusz Kubicki.

- Jeszcze 15 lat temu Zielona Góra była miastem bez przyszłości. Wszystkie duże zakłady przemysłowe, które świadczyły o potędze gospodarczej miasta, upadły - tłumaczył J. Kubicki, przypominając o dawnej fabryce wagonów, mebli, Polskiej Wełnie. - Jesteśmy relatywnie małym miastem i musieliśmy znaleźć nowy pomysł na siebie. Postawiliśmy na uniwersytet oraz rozwój gospodarczy. Minęło 15 lat i jesteśmy już w zupełnie nowym miejscu. Z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że Zielona Góra odrodziła się jak feniks z popiołów!

Zdaniem prezydenta było to możliwe dzięki wsparciu lokalnej przedsiębiorczości. - To nie zasługa polityków, ale ludzi, którzy żyją w mieście. Takich, którzy stworzyli np. Ekoenergetykę. Zielona Góra chce być zielona nie tylko z nazwy, ale również z tego powodu, co się u nas dzieje. To m.in. dlatego dokonaliśmy dużej transformacji związanej z komunikacją miejską. Jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych w Europie stworzyliśmy system autobusów elektrycznych niskoemisyjnych. Nie było to proste, nie było to łatwe, ale tak wygląda przyszłość. Wierzę, że uda nam się stworzyć Europejskie Centrum Elektromobilności i Zielona Góra będzie miastem przyszłości - przekonywał prezydent.

Maciej Wojeński, jeden z założycieli Ekoenergetyki, przypomniał zgromadzonym czasy sprzed 13 lat, kiedy to branża elektromobilności znajdowała się w powijakach a zielonogórska firma dopiero startowała z działalnością w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Teraz przedsiębiorstwo ma kilka dużych obiektów w strefie w Nowym Kisielinie, jest obecne w 28 krajach, w 150 miastach na świecie.

- W ciągu tych 13 lat udało nam się osiągnąć bardzo wiele. Cała branża bardzo szybko się rozwija, czujemy sporą presję, wiele osób przygląda się teraz Ekoenergetyce - mówił M. Wojeński. I dodał, że jego firma starała się od trzy i pół roku o możliwość bycia gospodarzem tak prestiżowej konferencji. - Takie wydarzenia powinny być częściej organizowane w Polsce, tak aby pokazać, że e-mobility to już nie jest faza startup’u czy hobby, ale duża część gospodarki i europejskiej ekonomii - wyjaśniał M. Wojeński.

Na konferencji obecny był też Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta. - W większych miejscowościach podobnych konferencji może być dużo, w średnich, takich jak Zielona Góra, organizacja międzynarodowego wydarzenia to duża nobilitacja. To pokazuje, że mogą przyjeżdżać do nas ludzie z całego świata i nie mamy się czego wstydzić - zauważył P. Barczak. - Dzięki inwestycjom, m.in. w zakresie komunikacji, jesteśmy „mobilnym” miastem i sądzę, że możemy być liderem elektromobilności w nadchodzących latach.

(md)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki