Zielona Góra ma swoich pierwszych lekarzy

9 Lipiec 2021
Ta gala absolutoryjna była wyjątkowa. 26 czerwca, w auli UZ przy ul. Podgórnej, ukończenie studiów świętował pierwszy rocznik kierunku lekarskiego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplomy odebrało 51 osób.

Profesor Wojciech Strzyżewski, rektor UZ, podkreślał wyjątkowość absolutorium kierunku lekarskiego. - Uroczystość zaszczyciły władze miasta, regionu i województwa. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że zorganizowanie kształcenia na kierunku lekarskim to najtrudniejsze zadanie w historii naszej uczelni - przyznał rektor. I zwrócił się do przyszłych lekarzy: - Jesteście pierwszym rocznikiem i rozpiera nas duma. Mamy tego świadomość, że kierunek, by zyskał renomę, musi istnieć kilkanaście lat. Jako prekursorzy medycyny w Zielonej Górze z pewnością zmagaliście się z niedociągnięciami. Dziękuję wam, absolwenci, za wyrozumiałość i cierpliwość.

- To wspaniały dzień, wielka chwila, bo pierwsi studenci medycyny opuszczą mury uczelni - mówił prezydent Janusz Kubicki. - Możecie być dumni. Udało wam się skończyć bardzo trudny kierunek. A ja, jako prezydent miasta jestem dumny też z tego, że w Zielonej Górze jest medycyna. Dobrze wiem, jak wielkim wyzwaniem było otwarcie tego kierunku w mieście.

Prezydent podziękował byłej poseł Bożennie Bukiewicz, która przyczyniła się do powstania medycyny w Zielonej Górze. - Wiele osób mówiło, że się nie uda. Gdyby nie determinacja pani poseł Bożenny Bukiewicz, tego kierunku z pewnością by nie było - przypominał, wręczając posłance kwiaty. - Gratuluję wszystkim absolwentom, życzę dużo radości. I obyśmy jak najrzadziej spotykali się w roli lekarza i pacjenta.

Wywołana do odpowiedzi B. Bukiewicz przyznała, że to dla niej bardzo szczęśliwy dzień: - To przykład na to, że warto wierzyć w marzenia i walczyć o nie. Życzę wam, pierwszym absolwentom kierunku lekarskiego w Zielonej Górze, abyście w swojej pracy mieli taką satysfakcję, jaką ja mam dzisiaj i żebyście byli dobrymi lekarzami i ludźmi.

Kwiaty od prezydenta dostała też dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ, dziekan wydziału lekarskiego i nauk o zdrowiu. Przyszli lekarze otrzymali od prezydenta drobne upominki. Najlepsi studenci dostali wyróżnienia i nagrody za wyniki w nauce oraz działalność naukową i społeczną.

- Lubię ludzi i chcę im pomagać - powiedziała Aleksandra Kotlińska, starościna szóstego roku kierunku lekarskiego, która dziękowała w imieniu studentów. - Do tego kierunku przyciągnęła mnie różnorodność. Niby wszyscy kończymy te same studia, ale wybieramy inne specjalizacje. Myślę o laryngologii, ale najpierw czeka nas staż, dopiero potem wybór określonych specjalizacji. Chciałabym zostać w Zielonej Górze lub Sulechowie.

Na uroczystości był też obecny prof. Maciej Zabel, prorektor ds. Collegium Medicum. Okolicznościowy wykład wygłosił dr Władysław Sterna. Studentom i profesorom podziękowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na koniec odbyła się najważniejsza część uroczystości. Dyplomy absolwentom pierwszego roku medycyny rozdali obecny i wcześniejsi dziekani. Studenci złożyli przyrzeczenie lekarskie i dostali absolutorium. I birety poleciały w górę!

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki